Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Kudos w organizacji – dlaczego warto?

Ostatnia aktualizacja 12 września, 2022

Kudos to inaczej pochwała lub docenienie. W kulturach organizacyjnych stosowanie kudosów opiera się o publiczne uznanie czyjejś pracy, a więc należy do elementów informacji zwrotnej. Dlaczego warto wprowadzić w firmie zwyczaj stosowania kudosów i jak może na tym zyskać nie tylko pracownik, ale też cała firma? 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Pytania do rozmowy – przygotuj się do rekrutacji

Kudos – słuszna pochwała wkładu pracy, a nie tylko efektu

Jednym z oczywistych działań, które ma charakter motywujący, jest pochwała. Warto jednak chwalić za właściwe rzeczy. Częstym błędem jest pochwała, która środek ciężkości kładzie na efekcie pracy, co może w przyszłości tworzyć presję, a motywacja łatwo przerodzi się w stres i demotywację na starcie. Dlaczego? 

Podejmując działanie, dążymy do zamierzonego celu, jednak nie zawsze możemy w pełni odpowiadać za efekt. Mimo najlepszych chęci i dobrze wykonanej pracy po jednej stronie, nie zawsze osiągnie się pożądany cel. W sytuacji, w której otrzymujemy pochwałę głównie za efekt działań, możemy odczuć napięcie związane z niepowodzeniem. A to w dalszej perspektywie wpłynie niekorzystnie na motywację i chęć do podejmowania inicjatyw. 

Nie oznacza to jednak, że w przypadku powodzenia nie należy o tym mówić. Wręcz przeciwnie. Warto jednak szalę komunikatu przechylić w stronę docenienia wykonanej pracy i wysiłku i to one powinny zajmować główne miejsce w uznaniu.

Zobacz: Jak się przebranżowić na informatyka?

Jakie korzyści ze stosowania kudosów może wyciągnąć organizacja?

W przypadku uznania wysiłku i dążeń, pracownicy nie boją się podejmowania inicjatyw. Takie podejście może być rozwojowe zarówno dla nich, jak i dla całej firmy. Większa odwaga w eksperymentowaniu skutkuje nierzadko wymyślaniem innowacyjnych rozwiązań. A te rodzą się na fundamencie zbudowanym z prób, błędów, a także wyciągania wniosków i przekuwania ich w nowe dążenia i decyzje.

Ponadto kultura kudosów pomaga w tworzeniu i utrzymaniu życzliwej oraz wspierającej atmosfery w pracy. Przekłada się to więc nie tylko na odwagę do brania spraw w swoje ręce, ale też pomaga budować zaangażowanie w życie firmy i wykonywaną pracę.

Przyznawanie kudosów może odbywać się na różne sposoby – od bezpośrednich i publicznych wiadomości poprzez znaczniki we wtyczkach komunikatorów. Tego rodzaju wtyczki umożliwiają grywalizację procesu poprzez przyznawanie odznak z miejscem na komentarz. Dzięki temu łatwo jest na ich podstawie rozbudować system nagród, które mogą mieć swoje materialne reprezentacje.

Total
0
Shares
_podobne artykuły