Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
motywacja-w-pracy-co-jest-wazne-dla-pracownikow

Motywacja w pracy – co jest ważne dla pracowników?

Ostatnia aktualizacja 22 sierpnia, 2022

Czy motywacja w pracy jest ważna dla pracowników? Jak można sprawić, aby zespół pracował lepiej i wydajniej? Jak nakłonić pracowników do pozostania w firmie?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022. Dodaliśmy informację o tym, jak się zmotywować do sprawnego wykonywania obowiązków.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: State of Frontend 2022 – warunki ipracy

Motywacja do pracy to czynniki, które pozwalają znaleźć w sobie wewnętrzną siłę i chęć do działania. Praca staje się łatwiejsza i mamy ochotę wykrzesać z siebie więcej kreatywności i lepiej wykonujemy swoje obowiązki. Wykonywanie codziennych zadań daje więcej satysfakcji, dlatego tym chętniej udajemy się do niej.

Czy motywacja w pracy jest ważna?

Motywacja do pracy wpływa na efektywność pracowników i sposoby, w jaki wykonują swoje obowiązki. Dodatkowymi zaletami prawidłowej motywacji jest fakt, że nikt nie myśli wtedy o zmianie pracy i „wyjeździe w Bieszczady”.

Rekruterzy już podczas rozmowy kwalifikacyjnej często pytają, co sprawia, że kandydat zdecydował się opuścić poprzednią firmę i co motywuje go do pracy.

Odpowiednio rozpoznane potrzeby pracowników i zaspokojenie choćby części z nich sprawi, że poczują oni wieź z firmą lub zespołem. Z większym entuzjazmem będą przychodzili do pracy i wykonywali swoje obowiązki.

Niezaspokojone potrzeby i brak motywacji może doprowadzić na początku do gorszych wyników, problemów z realizacją planu, a nawet do wypalenia zawodowego pracowników, a czasem ich depresji. Zanim jednak pojawią się te najpoważniejsze objawy, może to doprowadzić do rozbicia zespołów przez utratę kluczowych pracowników na rzecz konkurencji, która zapewni im to, czego nie mieli w macierzystej firmie.

Sprawdź: Praca zdalna w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?

Motywacja do pracy – jak zapewnić ją pracownikom?

Motywacja w pracy jest tak samo ważna, jak choćby w przypadku sportowców. Niektórzy, dzięki dobrej motywacji, są w stanie wręcz przekraczać swoje możliwości, albo wykazać się umiejętnościami, które do tej pory były nieodkryte lub zepchnięte na dalszy plan.

Motywacja w pracy – źródła zewnętrzne

Źródła zewnętrzne motywujące do pracy są związane z tym, co oferuje pracownikom firma w ramach zatrudnienia.

Najczęściej wymienianym przez pracowników motywatorem są zarobki. Jeśli pracodawca odpowiednio wynagradza pracownika, to ten chętniej angażuje się w zadania. Stara się szybciej i dokładniej je wykonywać, bo wie, że otrzyma za to odpowiednią gratyfikację. W tym aspekcie motywacji do pracy ważne są także premie, dodatki itp.

Pieniądze dają też swego rodzaju niezależność. Szczególnie jest to ważne na początku kariery, gdy pracownik wcześniej był na utrzymaniu rodziców lub opiekunów. Zarabiając, może wynająć lub kupić mieszkanie, samochód, opłacić rachunki, wyjechać na wakacje, realizować swoje pasje.

Firma może docenić pracownika i zaoferować rozwój. Często nawet niekoniecznie w dziedzinie, która jest związana z jego zadaniami. Szkolenia, seminaria, wyjazdy na konferencje, dofinansowanie kursów. Wszystko to może sprawić, że pracownik chętniej pozostanie w takiej firmie. Będzie wiedział, że dba się o jego rozwój, a nie tylko utylizuje jego umiejętności.

Możliwość awansu lub zmiany stanowiska może być także motywatorem dla osób, którym nie podoba się bieżące stanowisko lub osiągnęli na nim wszystko, co tylko mogli i nie widzą przed sobą wyzwań. Dzięki możliwości spróbowania swoich sił w nowym dziale, w innej dziedzinie, pracownik będzie bardziej zmotywowany do pozostania w firmie, zamiast szukać sobie nowego pracodawcy.

Atmosfera w pracy a motywacja – ciągły problem w korporacjach. W wielu firmach słyszy się o złej atmosferze, którą wywołuje toksyczny szef lub pracownicy. Brak zrozumienia, współpracy, poczucia przynależności jest demotywujący i źle wpływa na pracę, morale i realizację celów. Mobbing, dyskryminacja, ciągłe „dokręcanie śruby” może skutecznie zniechęcić ludzi do pracy, a wręcz zmotywować ich do jej zmiany. Lepszym podejściem jest takie kierowanie ludźmi i odpowiednie dobieranie pracowników. Dzięki temu, gdy nawet pojawią się sytuacje konfliktowe, to da się je rozwiązać szybko i łagodnie.

Dobrym sposobem bywają przemyślane działania integracyjne, które połączą współpracowników i ich przełożonych.

Motywacja w pracy – źródła wewnętrzne

Źródła wewnętrzne motywujące do pracy są związane z tym, jak pracownik postrzega samego siebie. Czy jest zadowolony z pracy i życia, czy ma wysokie poczucie własnej wartości.

Motywacją w tym aspekcie może być choćby dobre słowo od pracodawcy i współpracowników. Lubimy, gdy nas chwalą, doceniają, gdy jesteśmy lubiani w zespole. Podobnie, gdy praca na danym stanowisku świadczy o statusie społecznym, jest prestiżowa, otoczenie szanuje nas za to, co robimy.

Szacunek rodziny, której zapewnia się dostatnie i bezstresowe życie. Poczucie stabilności, a także tak zwany work balance, dzięki któremu możemy z najbliższymi spędzać więcej czasu. To także wpływa na nasze samopoczucie i motywuje do pracy.

Zobacz: Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie

Jak zmotywować się do sprawnego wykonywania obowiązków?

Trudności w koncentracji możemy odczuwać szczególnie podczas pracy zdalnej. Otoczenie domowe pełne jest rozpraszaczy, a samodzielna organizacja zadań wymaga większego skupienia i samodyscypliny. Jak nad tym zapanować?

Pomocnym narzędziem może okazać się prosta lista zadań, która umożliwi bieżące kontrolowanie postępów. Warto wypisać, co danego dnia musi być zrobione. W miarę możliwości można nadać priorytet zadań i oszacować czas wykonania. W liście należy uwzględnić przerwy, które pozwolą oderwać się od pracy i odpocząć, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących przy komputerze.

Wykreślanie punktów z listy wzmaga poczucie sprawczości i skuteczności, co naturalnie przekłada się na zwiększenie motywacji. Przy okazji rozpisanie bieżących zadań pozwoli na lepsze zaplanowanie krótko- i długoterminowych działań. W miarę możliwości warto również oddelegować niektóre zadania lub zamienić się ze współpracownikiem, jeśli pozwala na to tryb pracy i rodzaj wykonywanych obowiązków.

Total
0
Shares
_podobne artykuły