Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
najlepiej płatne zawody w IT

Najlepiej płatne zawody w IT dla początkujących

Ostatnia aktualizacja 28 lutego, 2022

Jeśli chcesz zacząć pracę w branży IT, zastanawiasz się z pewnością, który kierunek będzie dla ciebie opłacalny nie tylko w dalszej perspektywie, ale też na samym początku ścieżki zawodowej. Jakie umiejętności są konieczne na starcie? Które najlepiej płatne zawody w IT warto wziąć pod uwagę?

Najlepiej płatne zawody IT w 2021 roku

No Fluff Jobs na początku tego roku opublikował cykliczny raport na temat Rynku pracy IT w Polsce. Wynika z niego, że w 2021 roku wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów IT w wyniku rosnącej cyfryzacji przedsiębiorstw. Jak w takich okolicznościach przedstawia się sytuacja osób, które dopiero chcą wejść do branży?

Zobacz: Drupal

Programiści

Prym wiodą oferty skierowane do deweloperów. Najpopularniejsze kategorie ofert to: Frontend, Backend i Fullstack.

Patrząc na podział wynagrodzenia ze względu na doświadczenie, Junior Backend Developer zatrudniony na umowę o pracę mógł liczyć na zarobki w przedziale 6-8 tys. zł brutto. Przy podpisaniu umowy B2B zarobki mieściły się w przedziale 6-10 tys. zł netto (+VAT).

Junior Frontend Developer otrzymywał oferty zarobków na bardzo podobnym poziomie. Przy umowie o pracę było to także 6-8 tys. zł brutto, a przy B2B – 6-9 tys. zł netto (+VAT).

Następna kategoria jest nieco zaskakująca. Charakter pracy Junior Fullstack Developera obejmuje konieczność znajomości technologii i narzędzi, które dotyczą zarówno części backend, jak i frontend. Mimo to zarobki na umowie o pracę mieściły się w widełkach 5,6-8,5 tys. zł brutto, a na umowie B2B – 6,9 tys. zł netto (+VAT).

Oprócz tego firmy proponowały wiele pozapłacowych benefitów: prywatną opiekę zdrowotną, kartę sportową, udział w międzynarodowych projektach, a także budżety szkoleniowe i pracę w małych zespołach. Niektóre firmy przy podpisywaniu umowy B2B proponują także płatne urlopy.

Najlepiej płatne zawody, które nie wymagają kodowania

Pojawił się także wzrost ofert dla stanowisk, które nie wymagają znajomości kodu. W 2021 roku wzrost ofert odnotowano w kategoriach: Project Management, UX/Design i Business Analysis.

Juniorzy w kategorii Project Management mogli liczyć na 5,5-8 tys. zł brutto na umowie o pracę oraz na 5-9 tys. zł netto (+VAT) przy podpisaniu B2B.

Według raportu UX i Product Design w Polsce 2021, osoby szukające pracy na stanowisku juniorskim (do 2 lat doświadczenia), mogły liczyć na zarobki o wysokości ok. 5 tys. zł netto.

W kategorii Business Analysis juniorzy mogli liczyć na zarobki o wysokości 6-8,6 zł brutto na umowie o pracę oraz 8-12 tys. zł netto (+VAT) przy podpisaniu umowy B2B.

Sprawdź: Wizualizacja

Najlepiej płatne zawody w IT – podsumowanie

Rynek IT jest obecnie bardzo chłonny, a postępująca cyfryzacja wciąż będzie generować nowe miejsca pracy. Przy trwającym niedoborze programistów, może to być szansa dla juniorów. Konieczne jest ciągłe zdobywanie nowych umiejętności oraz angażowanie się w dodatkowe projekty. Początki mogą być wyboiste, dlatego warto znaleźć oparcie w doświadczonych kolegach z branży. Pomoc może polegać na mentoringu lub nawet zaangażowaniu we wspólny projekt.

Total
0
Shares
_podobne artykuły