Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Negocjacja wynagrodzenia – jak się za to zabrać?

Ostatnia aktualizacja 10 lutego, 2022

Negocjacja wynagrodzenia będzie wyglądała różnie w zależności od tego, której sytuacji dotyczy. Zdarza się, że istnieje możliwość negocjacji stawki już podczas przyjmowania oferty pracy, ale też można negocjować w trakcie trwania umowy. Negocjacje początkowej stawki są istotne ze względu na późniejszy wpływ na podwyżki. Czym się różnią obydwie sytuacje? W jaki sposób negocjować wynagrodzenie?

Negocjacja wynagrodzenia – przygotowanie do rozmowy podczas składania oferty zatrudnienia

Możliwe jest, że jako osoba dopiero wkraczająca na rynek pracy możesz posiadać szczególne umiejętności, które są bardzo cenne z punktu widzenia pracodawcy. Wtedy nawet mimo braku doświadczenia możesz negocjować stawkę, choć nie każda firma będzie do tego skłonna. Zwykle jednak jesteś w znacznie lepszej sytuacji negocjacyjnej, jeśli posiadasz już doświadczenie na stanowisku, o które się ubiegasz.

Sprawdź: Data Science

Zbierz fakty

Przypomnij sobie szczegóły dotyczące obowiązków, które będziesz wykonywać i zrób listę przydatnych umiejętności oraz znajomości narzędzi. Uwzględnij wszystkie dodatkowe rzeczy, które nie były wypisane w ogłoszeniu, ale wiesz, że mogą poszerzyć zakres kompetencji względem konkretnych wymagań. Mogą to być dodatkowe języki programowania, języki obce, frameworki, ale też umiejętności miękkie i związane z nimi dodatkowe szkolenia.

Dowiedz się, jakie są stawki na rynku

Po zgromadzeniu wszystkich faktów na temat własnych możliwości, zrób research wynagrodzeń na interesujących cię stanowiskach.

Komunikuj otwarcie o swoich oczekiwaniach finansowych

Otwarte komunikowanie oczekiwań to istotny punkt, od którego wiele zależy na dalszym etapie. Jeśli realistycznie ocenisz swoją wartość, możesz zyskać w oczach pracodawcy i faktycznie rozmowa zakończy się dla ciebie sukcesem. Oczywiście wszystko, co powiesz, powinno mieć umocowanie w przemyślanych przez ciebie faktach.

Negocjacja wynagrodzenia podczas trwania umowy

Negocjacja wynagrodzenia w trakcie trwania umowy powinna się odbyć w odpowiednim momencie. Istnieje kilka sytuacji, w których podjęcie tematu podwyżki będzie bardziej odpowiednie.

Pomyślne zakończenie dużego projektu

Przygotuj argumenty dotyczące twojego wkładu w projekt. Postaraj się skupić na konkretnych liczbach oraz przedstaw swoje dalsze cele w perspektywie rozwoju danego obszaru, nad którym pracowałeś.

Przedłużenie trwania umowy

Przy umowie zawartej na czas określony, dobrą okazją do negocjacji wynagrodzenia jest moment jej przedłużania. Zbierz fakty o swoim wkładzie, zdobytych kompetencjach i doświadczeniu, podobnie jak podczas przygotowania do negocjacji stawki na początku współpracy. Bądź gotowy/gotowa na kompromisy, ponieważ negocjacje mogą obejmować także korzyści pozapłacowe.

Negocjacja a ocena okresowa

Pozytywny feedback, który otrzymasz podczas podsumowania twojej pracy, to doskonały motyw do wykorzystania podczas negocjacji wynagrodzenia. Pracodawca sam przyznaje, jakie rzeczy wynikające z twojego wkładu warto docenić, więc możesz poruszyć temat podwyżki. Rozbuduj go o własne cele w dalszym okresie i płynące z nich korzyści dla firmy.

Oferta pracy w innej firmie

Jeśli dostaniesz ofertę pracy w innej firmie, w której warunki finansowe przedstawiają się korzystniej, porozmawiaj o tym z obecnym szefem. Podobnie jak  wcześniej, bądź elastyczny/elastyczna w negocjowaniu, ponieważ może uda się ustalić alternatywne korzyści – zmiana zakresu obowiązków, trybu pracy lub dofinansowanie do kursu.

Zobacz: Backend Developer

Negocjacja wynagrodzenia – podsumowanie

Niezależnie od momentu, w którym rozpoczniesz rozmowę, pamiętaj, aby zachować spokój i przyjazne usposobienie. Nie stosuj manipulacyjnych sztuczek, bo bardzo łatwo może się to obrócić przeciwko tobie. Jeśli nawet pierwsza próba rozmowy nie zakończy się pomyślnie, możesz konsekwentnie powracać do tematu w odpowiednich momentach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły