Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
net core

NET Core – co to jest?

Ostatnia aktualizacja 19 stycznia, 2023

Wybór środowiska programistycznego do nowego projektu lub nauki nie zawsze jest łatwy. Idealne narzędzia powinny działać na otwartej licencji oraz umożliwiać pisanie wspólnego kodu na wiele systemów operacyjnych. Jeśli dodatkowo platforma jest szeroko używana, to istnieje spora szansa na znalezienie wartościowych materiałów szkoleniowych lub pomocy na forach. Decydując się na rozpoczęcie prac w nowym języku warto zapoznać się ze środowiskiem .NET, dawniej nazywanym NET Core.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Co to jest sieć komputerowa?

Co to jest .NET?

.NET, podobnie jak i poprzednik Net Core, to platforma oprogramowania, opierająca się na wykorzystaniu wspólnego środowiska uruchomieniowego dla elementów napisanych w różnych językach programowania. W tradycyjnych językach programowania, takich jak C lub C++, program musi zostać skompilowany do postaci plików wykonywalnych bezpośrednio przez system operacyjny. Program skompilowany na system opierający się na Linuxie nie będzie możliwy do uruchomienia na Macu ze względu na sposób kompilacji.

Platforma .NET wykorzystuje Common Language Infrastructure, specyfikację środowiska uruchomieniowego. Jej podstawową cechą odróżniającą ją od tradycyjnych języków programowania jest wykorzystanie maszyny wirtualnej. Podobnie jak w Javie, jej zadaniem jest uruchamianie programów skompilowanych do pośredniej postaci. Dzięki wykorzystaniu maszyny wirtualnej możliwe jest uruchamianie programów napisanych w różnych językach programowania, takich jak C# lub Visual Basic. Program raz skompilowany do postaci pośredniej można uruchomić na każdym systemie operacyjnym, na którym działa maszyna wirtualna .NET.

Historia .NET

.NET to wieloplatformowe środowisko do tworzenia oprogramowania, które powstało jako następca środowiska .NET Framework. .NET Framework to oprogramowanie o zamkniętym źródle, autorstwa firmy Microsoft. Jego początki sięgają 2002 roku, w którym opublikowana została pierwsza wersja środowiska. W kolejnych latach produkt był dalej rozwijany, jednak dalej opierał się na wykorzystaniu systemu operacyjnego Windows.

Zobacz: Web design

Początki NET Core

Już od początku istnienia platformy .NET Framework, która działała wyłącznie na Windowsie, użytkownicy zainteresowani byli możliwością uruchomienia na innych systemach operacyjnych. Jednym z takich projektów był Mono, czyli platforma uruchomieniowa dla programów napisanych w .NET o otwartym źródle, której pierwszą wersję opublikowano w 2004 roku. Na przestrzeni lat powstawały także inne projekty o tym samym celu.

W 2014 roku Microsoft zapowiedział powstanie .NET Core, nowego środowiska uruchomieniowego o otwartym kodzie źródłowym. W celu zapewnienia wsparcia dla nowej platformy powstała organizacja .NET Foundation. Pierwszą wersję środowiska opublikowano w 2016 roku, a od 2020 roku środowisko zmieniło nazwę na .NET.

Total
0
Shares
_podobne artykuły