Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
net developer

.NET Developer – kim jest?

Ostatnia aktualizacja 14 marca, 2022

.NET Developer wykorzystuje framework .NET (czytany jako dot net). Jest to jedno z popularnych środowisk uruchomieniowych, czyli zestawu narzędzi ułatwiających tworzenie oprogramowania.

Sprawdź: Design thinking

Środowisko .NET

.NET jest środowiskiem uruchomieniowym o otwartym kodzie, głównie rozwijanym przez firmę Microsoft. Historia projektu sięga początku lat dwutysięcznych, kiedy firma wydała pierwszą wersję frameworku na zamkniętej licencji z myślą o wykorzystaniu w systemie Windows. Od tamtego czasu .NET doczekał się wielu wersji, został opublikowany na wolnej licencji, a obecnie można uruchamiać aplikacje napisane z użyciem .NET na Windowsie, Linuxie, macOsie oraz innch środowiskach uruchomieniowych.

Środowisko .NET, tak jak każde środowisko uruchomieniowe, zapewnia zestaw abstrakcji, które programista wykorzystuje do tworzenia przenośnego, łatwego w obsłudze kodu.

.NET Developer– czym się zajmuje

W zależności od projektu, .NET Developer może pełnić różne role. Środowisko umożliwia tworzenie aplikacji na różne platformy, takie jak platformy mobilne (Xamarin), aplikacje uruchamiane na platformie Azure (WebJobs, Websites) lub aplikacje webowe (ASP.NET). Oprócz tego programiści .NET mogą także tworzyć klasyczne aplikacje desktopowe, z wykorzystaniem platformy uniwersalnej Windows (UWP), formularzy WinForms lub aplikacji wieloplatformowych.

Ze względu na tak szeroki zakres możliwości tworzenia oprogramowania, role programisty .NET mogą być naprawdę różnorodne, zaczynając od tworzenia prostych narzędzi konsolowych, przez tworzenie oprogramowania obsługującego bazy danych, aplikacji działających w witrynach internetowych lub gier w silnikach Unity, Unreal Engine lub Godot.

Zobacz: Workation

.NET Developer– jakie narzędzia wykorzystuje

Ze względu na szeroki wachlarz obsługiwanych języków programowania, programista .NET ma do wyboru wiele narzędzi. Języki obiektowe, takie jak C#, C++, Visual Basic, J# lub  Python, mogą być wykorzystywane do tworzenia różnych elementów oprogramowania. Programiści mają także do dyspozycji języki programowania funkcyjnego, takie jak F#.

Do tworzenia aplikacji programista .NET może wykorzystywać narzędzia firmy Microsoft, czyli pakiet Visual Studio, lub narzędzia firm trzecich, na przykład JetBrains, która udostępnia środowisko programistyczne Rider oraz zestaw dodatkowych narzędzi, takich jak ułatwiające tworzenie testów jednostkowych dotCover lub dotTrace, pozwalające profilować aplikacje .NET.

Total
0
Shares
_podobne artykuły