Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Node JS REST API – co to jest i jak je zaprojektować?

Ostatnia aktualizacja 17 listopada, 2022

Tworząc projekty aplikacji webowych często możemy natknąć się na określenie REST API. Czym ono jest? W jaki sposób, wykorzystując Node JS, REST API może stać się stałym elementem twoich projektów? Dlaczego warto zapoznać się ze sposobem działania i wykorzystaniem REST API?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Proof of Stake

Co to jest REST API?

REST API to jeden ze standardowych stylów tworzenia architektury oprogramowania. Ma szczególne zastosowanie w aplikacjach webowych, czyli uruchamianych w przeglądarce internetowej. Interfejsy w tym stylu stosuje się także w komunikacji pomiędzy aplikacjami, co nazywane jest także komunikacją machine to machine.

Dzięki swoim szerokim możliwościom, ale także ze względu na prostotę implementacji programiści bardzo często sięgają po interfejsy REST podczas projektowania komunikacji frontendu z backendem. Korzystając Node JS, REST API można zaimplementować w jednym z wielu frameworków.

Metody protokołu HTTP

W komunikacji z wykorzystaniem interfejsów REST aplikacje wykorzystują metody zdefiniowane w protokole HTTP. W zależności od oczekiwanego działania serwera lub zasobu, do którego aplikacja wysyła żądanie, wywołuje się jedną z kilku metod. Przykładowe metody protokołu HTTP to:

  • GET – to podstawowe żądane służące do pobierania informacji. Wysyłając polecenie tego typu program oczekuje, że zasób, do którego jest skierowane, odpowie informacją o swoim stanie. Wywołanie metody GET nie powinno skutkować żadnymi zmianami na serwerze docelowym.
  • POST – metoda POST zleca zasobowi docelowemu wykonanie jakiejś akcji na przesłanych danych. W metodzie POST nadawca nie określa, w jaki sposób jego zapytanie ma być odzwierciedlone przez adresata.
  • PUT – w przeciwieństwie do POST, wywołując metodę PUT musimy określić ścieżkę docelową na serwerze, do którego kierujemy zapytanie. Może to oznaczać np. określenie, w jakiej lokalizacji na dysku serwera umieścić przesyłany plik.
  • DELETE – wywołując tą metodę aplikacja docelowa prosi o usunięcie określonego zasobu przez adresata.

Zobacz: XML – jak otworzyć?

Node JS REST API – jak zaimplementować?

Jednym z najbardziej popularnych języków programowania w Internecie jest JavaScript. Ponieważ programy napisane w tym języku są często uruchamiane w środowisku Node JS, REST API możemy zaimplementować korzystając z jednego z wielu frameworków do pisania aplikacji webowych. 

Więcej informacji na temat REST API znajdziesz w kursie Junior IT Masterclazz. Sprawdź szczegóły na stronie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły