Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Owocowe czwartki to za mało. Czego chcą dzisiaj pracownicy?

Aromatyczna kawa i owocowe czwartki (albo inne dni tygodnia) to benefity, które od jakiegoś czasu coraz częściej funkcjonują jako prześmiewczy slogan. Przytacza się go wtedy, kiedy chce się sparodiować brzmienie oferty pracy, z której niewiele wynika lub też próbuje się zatuszować brak realnych korzyści pozapłacowych dla przyszłych pracowników. Jak to więc jest dzisiaj z tymi benefitami, czego chcą pracownicy i czy owocowe czwartki są faktycznie godne wyśmiania?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak się przebranżowić?

Benefity w IT zachęcają do przebranżowienia

Z raportu Enter The Code pt. „Zmiana pracy 2022. Polacy chcą pracować w IT, ale stawiają warunki” wynika, że niektóre benefity odgrywają kluczową rolę wśród czynników motywujących do przebranżowienia do IT.

Firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie Enter The Code przeprowadziła ankietę online wśród 1025 respondentów, z czego 625 z nich zadeklarowało chęć zmiany branży na IT. W grupie badanych znalazły się osoby w przedziale wiekowym 25-37 lat z wykształceniem średnim lub wyższym, które są aktywne zawodowo.

Wśród osób, które zadeklarowały chęć przebranżowienia do IT (N=625) aż 54% wskazało, że jednym z powodów jest możliwość pracy zdalnej. Całkiem licznie wskazywano również na elastyczny czas pracy (48%). Bez wątpienia dzisiejszy styl życia przewartościowuje myślenie o pracy. Dążymy do optymalizacji czasu tak, aby odzyskać go tam, gdzie wcześniej skradał go dojazd do biura lub sztywny harmonogram godzinowy. Elastyczna organizacja czasu pracy oraz możliwość zdalnego wykonywania obowiązków to dziś w IT często standard.

Nie owocowe czwartki a rozwój i poczucie bezpieczeństwa

Wspomniane wcześniej darmowe przekąski i napoje stanowią często miły dodatek do pracy stacjonarnej, jednak kandydaci myślący o pracy w IT bardziej zwracają uwagę na inne aspekty. 17% respondentów myśli o przebranżowieniu dostrzegając w IT szansę na dodatkowy rozwój dzięki warsztatom i szkoleniom branżowym.

Prywatna opieka medyczna i ubezpieczenia stanowią dla pracowników dodatkowy filar bezpieczeństwa w przypadku nagłych zdarzeń losowych. Są to więc benefity o znacznie większej wartości, które stają się awaryjną siecią wsparcia w ramach organizacji.

Zobacz: Architekt IT

Autonomia i elastyczność 

Z raportu Jabra wynika, że aż dla 59% respondentów elastyczność w miejscu pracy jest ważniejsza niż wysokość wynagrodzenia. Możliwość dopasowania trybu i harmonogramu pracy do swoich potrzeb, ale też wysoki poziom autonomii to czynniki, które budują zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Relacja pomiędzy pracownikiem a pracodawcą również do pewnego stopnia podlega zasadom, którym podlegają wszystkie inne relacje. Jako pracownicy chcemy, aby obdarzano nas zaufaniem, czyli oczekujemy, że będziemy mieli szansę autonomicznie decydować w zakresie naszych obowiązków. Firmy, które to umożliwiają, mogą liczyć na wysoki stopień lojalności i zaangażowania.

Total
1
Shares
_podobne artykuły