Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Pokolenie X – jak wykorzystać ich potencjał w branży IT?

Ostatnia aktualizacja 19 maja, 2022

Truizmem będzie stwierdzić, że świat przyspiesza. Nie tylko jesteśmy bombardowani informacjami, ale też zmieniające się technologie szybko wypierają poprzednie, co stanowi konieczność ciągłej adaptacji. W takich okolicznościach warto czerpać z doświadczenia osób określanych jako Pokolenie X.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022. Drobne poprawki. Dodatkowa treść.

Pokolenie X – kim jest?

Podział społeczeństwa na pokolenia w kontekście kulturowym jest zwykle płynny. Przyjmuje się, że osoby należące do pokolenia X urodziły się między 1965 a 1980 rokiem, a w Polsce nazywane są często „pokoleniem przełomu” lub z angielska “baby boomers”.

Kim jest przedstawiciel Pokolenia X? To osoba, która wyznaje etos pracy, choć próbuje zrównoważyć życie zawodowe i prywatne. Jest to pracownik lojalny, przywiązany do jednego miejsca zatrudnienia przez wiele lat. Obecnie jest silnym graczem na rynku pracy, z uwagi na swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe, przekładające się na wyspecjalizowanie.

Iks jest również przedstawicielem pokolenia, które wchodziło na dość niepewny i zmieniający się rynek pracy. Iks preferuje ustabilizowane i renomowane firmy. Dla środowisk start-upowych wyzwaniem może być zachęcenie takiego kandydata do wyboru akurat ich oferty.

Przedstawiciele pokolenia X stanowią obecnie bardzo atrakcyjną grupę wśród potencjalnych kandydatów do pracy. Wewnątrz branży IT rozgrywają się konkurencyjne walki o zrekrutowanie dobrego i doświadczonego programisty. Potrzeba również osób, które potrafią sprawować pieczę nad cyklami projektów.

Zobacz: Matrix Awakens pokazuje możliwości silnika Unreal Engine 5

Czym dla przedstawicieli Pokolenia X jest internet?

Obecnie 40-50 latkowie urodzili się w Polsce, gdy internetu jeszcze u nas nie było. Komputery i globalna sieć dopiero się pojawiała i zaczęła odgrywać rolę w ich życiu, gdy dobijali do pełnoletności.

Dzięki doświadczeniom z życia “analogowego” cyfrowa rzeczywistość ich, w większości przypadków, nie zdominowała. Zamiast spotykania się w rzeczywistości wirtualnej i w sieci nadal lubią bezpośredni kontakt i rozmowy twarzą w twarz.

Internet traktowany jest przez nich do pozyskiwania wiedzy, czytania o bieżących sprawach, nowości. Korzystają z e-maili i internetowych portali z informacjami na różne tematy. Czynnie wykorzystują wyszukiwarki internetowe. Nie wpadają w pułapki zastawiane przez portale społecznościowe i nie ulegają modom.

Przedstawiciele Pokolenia X zazwyczaj rozsądnie podchodzą do zakupów przez internet. Bardziej wierzą specjalistom przedstawiającym jakieś rozwiązania w internecie niż influencerom, którzy nie zawsze znają się na tym co pokazują, i mogą jedynie ocenić dany produkt przez pryzmat swojego doświadczenia.

Jak najefektywniej wykorzystać potencjał Pokolenia X?

Biorąc pod uwagę doświadczenia, które kształtowały przedstawicieli pokolenia X, mogą oni świetnie się nadawać do pełnienia roli project managerów w zespołach programistycznych.

Niepewność zmieniających się okoliczności zawodowych, jakiej doświadczyli, gdy dopiero zaczynali karierę, stanowiła dobry trening wykorzystywania okazji i optymalizowania swoich działań, aby osiągać cele.

Pokolenie X to także grupa bardzo przystosowana do współpracy. Ich pierwsze kroki zawodowe opierały się o nią w znacznie większym stopniu, niż u późniejszych pokoleń, cechujących się coraz większym indywidualizmem. To wszystko sprawia, że bardzo dobrze odnajdą się, współtworząc zespół oparty na zwinnym zarządzaniu. Z pewnością jednak będzie to oznaczało konieczność nauczenia się nowych wzorców.

Sprawdź: Czym jest Lightning Network?

Zaangażowanie i poczucie sensu

Na rynek pracy wchodzi teraz Pokolenie Z, które nie zna świata bez technologii cyfrowej. Zetki są świetnie przystosowane do dotrzymywania tempa zmianom, a ciągłe poznawanie nowych narzędzi i szybka adaptacja leżą w ich kulturowym DNA. Pokolenie X może wiele czerpać z cyfrowego obycia Zetek.

Pokolenie Z, podobnie jak Iksy, cechuje się elastycznością. Ma ona jednak inne zabarwienie, niż u Pokolenia X. Zetki mają znacznie łatwiejsze do przebrnięcia ścieżki w poszerzaniu kompetencji i zdobywaniu nowej wiedzy. Mogą więc inspirować przedstawicieli Pokolenia X i stanowić drogowskaz w dobieraniu optymalnych rozwiązań technologicznych oraz metod zarządzania zespołem. W takim tandemie doświadczenie Iksów będzie nieocenione przy przetwarzaniu informacji oraz oceny potencjalnego ryzyka.

Total
0
Shares
_podobne artykuły