Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Polimorfizm-dziedziczenie-programowanie-obiektowe-javascript-masterclazz-kurs-lekcja 7

Polimorfizm i dziedziczenie w programowaniu obiektowym

Ostatnia aktualizacja 12 stycznia, 2023

W programowaniu obiektowym występują takie paradygmaty jak polimorfizm i dziedziczenie. Są to kolejne dwa z czterech filarów omówionych dokładniej w nowej (siódmej) lekcji dotyczącej programowania w języku JavaScript. Opowiedział o nich Mateusz Bogolubow, który stworzył kurs wraz z firmą No Fluff Jobs. Jest on jednym z serii kursów Junior IT Masterclazz. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu, to koniecznie sprawdźcie te kursy, bo warto!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Polimorfizm i dziedziczenie w programowaniu obiektowym

W piątej lekcji modułu „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”, którą opracował Mateusz Bogolubow, zostały omówione 4 paradygmaty programowania obiektowego (ang. OOP principles):

  • enkapsulację,
  • abstrakcję,
  • dziedziczenie,
  • polimorfizm.

Sprawdź: jak się przebranżowić

Enkapsulacja i abstrakcja zostały szerzej omówione w szóstym odcinku kursu JavaScript, który, podobnie jak poprzednie lekcje, także przygotował Mateusz Bogolubow. Pozostały jeszcze dwa z czterech filarów programowania obiektowego, czyli polimorfizm i dziedziczenie.

Dziedziczenie to możliwość przekazania właściwości przez rodzica (ang. parent) dziecku (ang. child). Dzięki zastosowaniu dziedziczenia programiści mogą bez wątpienia zmniejszać lub wręcz wykluczać powielanie kodu.

Polimorfizm zaś, nazywany inaczej wielopostaciowością pojawia się w przypadku korzystania z wielu klas powiązanych przez dziedziczenie. Inaczej mówiąc, jest to zdolność obiektu do przybierania różnych form.

Kurs Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript” – lekcja 7

Aby lepiej zrozumieć programowanie obiektowe, w tym, jak wykorzystać polimorfizm i dziedziczenie w programowaniu obiektowym, warto poznać ofertę kursu Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”. Prowadzi go doświadczony programista, a mianowicie Mateusz Bogolubow z Devmentor.pl.

Siódma lekcja tymczasem zatytułowana jest „Wykorzystanie pełnej mocy dziedziczenia oraz polimorfizmu”. Można w niej bowiem poznać zastosowanie wspomnianych wcześniej kolejnych dwóch z czterech najważniejszych zasad programowania obiektowego w zastosowaniach praktycznych.

Przedstawione informacje stanowią oczywiście tylko niewielki fragment cennych wskazówek, dlatego też warto sprawdzić wszystkie lekcje dotyczące OOP, a także inne kursy z serii Junior Masterclazz, przygotowanej przez No Fluff Jobs.

Kursy umożliwią Ci zdobycie solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a niektórych z nich mogł(a/e)ś również spotkać w innych kanałach komunikacji.

Zobacz: Data Scientist – zarobki na tym stanowisku

Total
0
Shares
_podobne artykuły