Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
polskie-startupy-rekrutuja-raport-q3-2022

Polskie startupy ciągle rekrutują

Ostatnia aktualizacja 22 grudnia, 2022

Gospodarki wielu krajów, w tym Polski, mają spore problemy, ale okazuje się, iż polskie startupy nadal aktywnie rekrutują nowych pracowników. Robią to, mimo iż wiele firm z branży IT wstrzymuje lub bardzo mocno ogranicza zatrudnianie nowych ludzi. Jakie stawki proponowane są pracownikom? Odpowiedzi na te pytania można szukać w raporcie bValue „Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022”.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Polskie startupy ciągle aktywnie rekrutują

Według raportu bValue „Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022” polskie startupy nadal aktywnie rekrutują nowych pracowników. Okazuje się, iż wzrost liczby rekrutacji w porównaniu trzeciego do drugiego kwartału wyniósł aż 54 proc. Względem czwartego kwartału 2021 roku aż o 111 proc.

Wykazano także, iż w związku z problemami w polskiej gospodarce, rekrutowani nie oczekują znacznie wyższych wynagrodzeń, niż wynosiły one kilka miesięcy temu. Szukają przede wszystkim zatrudnienia, jego stałości oraz, nazwijmy to „zarobków adekwatnych do stanowiska i obowiązków”.

„Szoki gospodarcze, jakich ostatnio doświadczyła globalna gospodarka, w tym m.in.: rosnące stopy procentowe czy wojna w Ukrainie, mogły przełożyć się na pogorszenie koniunktury na rynku rekrutacji w startupach. Bezpośredni wpływ na ekosystem startupów mają także m.in.: spadające inwestycje funduszy VC w ten sektor, spadek popytu na produkty technologiczne związane z oszczędnościami klientów czy niepewność gospodarcza wskazująca na bardziej zachowawcze podejście do rekrutacji. Tymczasem, nasza najnowsza analiza, która obejmuje trzeci kw., pokazuje, że – mimo niepewności gospodarczej – polskie startupy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują” – powiedział Maciej Balsewicz, Founder & Managing Partner bValue.

Rekrutujący jednak mają swoje wymagania. Chodzi o fakt, iż szukają oni pracowników co najmniej średniego (MID) szczebla. Najbardziej poszukiwani są ludzie znający JavaScript.

Sprawdź: co warto wiedzieć o UX Design

W trzecim kwartale bieżącego roku polskie starupy szukały także testerów manualnych i automatycznych. Co więcej, startupy prowadziły także znacząco więcej rekrutacji w takich technologiach jak GO, Ruby i Scala.

„Analiza poprzednich raportów pokazuje, że JavaScript nadal jest najpopularniejszym językiem programowania zarówno wśród startupów, jak i w przypadku innych typów firm. Co ciekawe jednak, popularność języka JavaScript w przeciągu ostatnich miesięcy wyraźnie spadła pod kątem liczby ogłoszeń. Natomiast, w pierwszej piątce rankingu nie pojawił się żaden inny język frontendowy, co może sugerować, że konkurencja o pracowników z tą kompetencją będzie cały czas widoczna na rynku” – powiedział Marcel Animucki, Principal w bValue.

Jakie zarobki oferują polskie startupy?

Polskie startupy, w związku z poszukiwaniem doświadczonych pracowników, w tym oczywiście programistów, oferują średnie wynagrodzenie na poziomie wynoszącym około 15 500 zł netto. Jest to dość spora kwota. Co ważne, jest ona wyższa o 1 proc. od tej, którą podawano w związku z poprzednią edycją badania i raportu.

„Oferty pracy w startupach z trzeciego kwartału 2022 r. utrzymują trend z poprzedniego raportu: startupy preferują zatrudnianie Mid Developerów, ponieważ pozwala im to utrzymać najczęściej najlepszą relację umiejętności i kompetencji do kosztu pozyskania pracownika. Coraz szybszy wzrost wynagrodzeń Seniorów może także oznaczać, że o najlepszych specjalistów coraz bardziej musimy rywalizować na naszym rynku z innymi zagranicznymi firmami, które dzisiaj oferują doświadczonym pracownikom bardzo konkurencyjne stawki w silniejszej walucie” – wyjaśnił Marcel Animucki, Principal w bValue.

Mediana wynagrodzeń (netto) B2B specjalistów IT w polskich startupach w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła odpowiednio: 7 500 zł dla Juniorów, 15 000 zł dla Midów oraz 24 000 zł dla Seniorów.

Zobacz: jak się przebranżowić do pracy w IT

Jak wynika ze wspomnianego raportu, w trzecim kwartale 2022 r. najwyższe średnie wynagrodzenie oferowane było specjalistom z dziedzin takich jak Security oraz DevOps. Zauważalny był nieznaczny spadek wynagrodzenia programistów obsługujących architekturę chmury.

Total
0
Shares
_podobne artykuły