Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Praca w HR w branży IT. Wyzwania i dobre praktyki

Ostatnia aktualizacja 8 listopada, 2022

Sektor HR w branży IT stał się kolebką podnoszenia standardów rekrutacji, a pozytywne zmiany powoli rozlewają się na pozostałe obszary rynku pracy. Nadal jednak częściej w IT niż w innych branżach spotkamy się z konkretnymi ofertami (bez lania wody), feedbackiem czy też widełkami wynagrodzenia. Zmiany się dzieją, ale następują powoli. Jakich wyzwań dostarcza praca w HR przy branży IT i jak wygląda aktualna sytuacja? 

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022. Dodaliśmy informację na temat źródeł wiedzy dla specjalistów HR.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Najpopularniejsze języki programowania

Praca w HR przy IT to konieczność ciągłego rozwoju merytorycznego

Możemy z całą pewnością stwierdzić, że IT bardziej niż inne branże wymaga przygotowania merytorycznego dotyczącego np. technologii także od osób, które zajmują się m.in rekrutacją. Presja jest tym większa, że IT nadal boryka się z deficytem programistów, a najnowsze szacunki mówią o braku nawet 50 tys. specjalistów w samej Polsce. Liczba może jeszcze wzrosnąć, zatem walka o dobrych pracowników staje się zacięta. 

Rekruterzy dbają więc o każdy detal w docieraniu do potencjalnych kandydatów. Forma ogłoszeń stała się konkretna, przejrzysta, a o wielu szczegółach dotyczących sposobu pracy kandydaci mogą dowiedzieć się na znacznie wcześniejszym etapie, niż kiedyś. Normą staje się podawanie widełek płacowych. Wszystko po to, aby skrócić ścieżkę rekrutacyjną kandydata i zmniejszyć ryzyko „podebrania” go przez inną firmę.

Aby rozmowa rekrutacyjna była maksymalnie skuteczna, wielu specjalistów HR dba o swój background wiedzy o branży. Na bieżąco aktualizują wiedzę z zakresu bieżących technologii, ale też stale pracują nad podwyższaniem standardów rekrutacji. No Fluff Jobs przygotował kurs HR Masterclazz, który umożliwia zdobycie uporządkowanej wiedzy w zakresie najnowszych standardów rekrutacji. 

Zobacz: Najpopularniejsze zawody w IT

Gdzie szukać informacji?

W e-booku wydanym przez No Fluff Jobs pt. „Co z HR-u to z IT, czyli o tym, co nas różni i co nas łączy” możemy przeczytać, jakie obszary wiedzy powinno się na bieżąco aktualizować. Mimo że jest to pisane z perspektywy branży IT, to nadal niektóre punkty będą aktualne także dla innych sektorów rynku.

Pracując w IT w zespole HR, specjalista(ka) zazwyczaj sięga po nowe informacje na temat bieżących technologii. Dodatkowo także bacznie obserwuje trendy na rynku rekrutacji w IT. Zadaniem HR jest wypracowanie długofalowych działań w oparciu o bieżącą sytuację i prognozy na przyszłość. Specjalista(ka) HR sięga nie tylko po wiedzę ekspercką, ale też analizuje opisy rzeczywistych problemów w organizacji, aby skutecznie je rozwiązywać w przypadku zaistnienia.

Gdzie szukać informacji? Specjaliści(taki) HR często wskazują na LinkedIn oraz grupy na Facebooku. Za ich pośrednictwem mają dostęp do społeczności skupionych wokół konkretnych branż oraz mogą mieć bezpośredni kontakt z kandydatami(kami). Ponadto popularne są także branżowe newslettery, webinary i artykuły na portalach branżowych.

Ogłoszenia o pracy dla IT

Poza ogólnymi portalami z ogłoszeniami o pracy, powstały również takie, które specjalizują się wyłącznie w IT. Struktura zamieszczonych ogłoszeń jest dopasowana do wymagań i potrzeb kandydatów, ale też rekruterów, którzy podejmują decyzje o zaproszeniu na rozmowy.

No Fluff Jobs to job board dla branży IT, który niezmiennie od początku publikuje widełki płacowe.  Zgodnie z zasadą transparentności pracuje nad ulepszaniem prezentacji ogłoszeń. Efektem tego zawierają one wyłącznie konkretne informacje. Jakie? Ogłoszenia posiadają swoją schematyczną strukturę. Znajdują się w nich wymagania obowiązkowe i mile widziane, a także język pracy. Ponadto firmy mają miejsce na zamieszczenie informacji o używanych technologiach i metodologii. Jest również miejsce na wypisanie udogodnień w biurze, benefitów, a także zamieszczenia opisu samej firmy i kultury panującej w organizacji. 

Kandydaci mogą z większą precyzją znajdować interesujące ogłoszenia dzięki tagom i kategoriom. Dzięki temu trafia do nich wyłącznie to, co może być najbardziej trafne w kontekście ich kompetencji.

Jeśli rozglądasz się za pracą w IT, przejrzyj najnowsze oferty widoczne poniżej.

Total
0
Shares
_podobne artykuły