Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
praca w it bez doświadczenia

Praca w IT bez doświadczenia – jak ułatwić sobie start?

Ostatnia aktualizacja 17 kwietnia, 2023

Branża IT to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny finansowo i rozwojowo kierunek zawodowy. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy praca w IT bez doświadczenia jest w ogóle możliwa. Warto jednak pamiętać, że w tej branży liczą się nie tylko kompetencje powiązane ściśle z programowaniem. Co zrobić, aby mieć szansę na zmianę, nawet jeśli dotychczas zdobywaliśmy doświadczenie w zupełnie innym obszarze?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Ile zarabia informatyk w Niemczech?

Czy brak doświadczenia w branży IT oznacza brak istotnego doświadczenia w ogóle?

Na to pytanie możemy jednoznacznie odpowiedzieć, że wcale nie. Często nie doceniamy wagi kompetencji, które rozwijaliśmy w innych branżach lub patrzymy na nie zbyt wąsko, nie dostrzegając istotnych powiązań.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

W IT liczą się nie tylko kompetencje twarde, powiązane z konkretnymi technologiami. Coraz częściej pracodawcy podkreślają w ogłoszeniach wagę umiejętności miękkich, które są potrzebne na różnorodnych stanowiskach.

W Project Managemencie niezwykle istotne będą wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, w skład których między innymi wchodzą:

  • Komunikacja i zdolności motywacyjne oraz perswazyjne;
  • Powiązane z powyższym umiejętności rozwiązywania konfliktów i ustanawiania kompromisów;
  • Umiejętność planowania i nadawania priorytetów celom;
  • Delegowanie i egzekwowanie zadań;
  • Zarządzanie czasem.

W kontekście kompetencji miękkich, Analityk w IT powinien cechować się:

  • Logiką myślenia;
  • Umiejętnością łączenia wniosków z analizy z obszarem biznesowym;
  • Wysoko rozwiniętymi kompetencjami komunikacyjnymi;
  • Zdolnościami negocjacyjnymi;
  • Śledzeniem powiązań pomiędzy danymi, możliwościami a wymaganiami.

To tylko niektóre przykłady kompetencji, które możemy przenieść do IT z zupełnie innych obszarów zawodowych.

Zobacz: Analityk Big Data

Co zrobić, aby ułatwić sobie start w branży IT?

Rozpoczęcie kariery w branży IT bez doświadczenia zawodowego może wydawać się trudne, jednak istnieje kilka strategii, które ułatwią ten proces. Warto zastanowić się nad kierunkiem przebranżowienia i wypisać wszelkie umiejętności, które już posiadamy, a które mogą być wykorzystane w trakcie nowej ścieżki zawodowej.

Przede wszystkim warto zainwestować w samokształcenie, korzystając z dostępnych darmowych i płatnych kursów online, które pozwolą zdobyć kluczowe umiejętności związane z programowaniem, bazami danych czy technologiami webowymi.

Uczestnictwo w lokalnych warsztatach, meetupach czy konferencjach może również przyczynić się do rozwoju umiejętności, a także poszerzenia sieci kontaktów w branży. Warto sprawdzić, które z kursów i szkoleń mają dobre recenzje lub są uznawane za istotne w danej kategorii. Przykładowo, chcąc rozpocząć pracę jako tester oprogramowania, możesz odbyć certyfikację ISTQB. Zdarza się, że pracodawcy piszą o tym certyfikacie w ogłoszeniach o pracy.

Ważne jest również tworzenie własnych projektów lub angażowanie się w projekty open source, co pozwoli wykazać się potencjalnym pracodawcom i zdobyć praktyczne doświadczenie.

Wreszcie, warto rozważyć staż lub praktyki zawodowe w firmach IT, które często są bardziej elastyczne w kwestii wymagań dotyczących doświadczenia, a jednocześnie mogą stanowić doskonały punkt wyjścia do dalszej kariery.

Praca w IT bez doświadczenia – czy na pewno tak na to patrzeć?

Decyzja o przebranżowieniu zwykle nie jest łatwa, szczególnie gdy osiągnęliśmy już konkretny poziom zawodowy w danej dziedzinie. Stoimy wtedy zwykle przed dylematem: inwestować swój czas i zasoby w dalszy rozwój tej kariery, czy zmienić pracę i zacząć od zera? 

Z badania Enter The Code z maja 2022 roku o przebranżowieniu do IT wynika, że największą przeszkodę stojącą na drodze do zmiany pracy stanowi brak czasu na naukę nowych umiejętności (40%).

Podejmując decyzję o zmianie pracy, trzeba brać pod uwagę ewentualność chwilowego „cofnięcia się” po szczeblach kariery. Konieczność rozpoczynania nowej drogi zawodowej od niższego niż wcześniej stanowiska, wiąże się zwykle również z niższym wynagrodzeniem. Ten etap jednak jest przejściowy, a roczne raporty o rynku IT pokazują, że perspektywy zawodowe w branży są bardzo szerokie. Już na poziomie mid można zarabiać naprawdę dobrze i nie musi się to nadal wiązać z koniecznością programowania. Sprawdź, jakie stawki oferowano w 2022 roku dla specjalistów pracujących w różnych kategoriach.

Stojąc u progu przebranżowienia warto patrzeć na tę sytuację tak, że mimo wszystko wnosimy już wcześniejsze doświadczenie do nowego miejsca. Wszelkie umiejętności i kompetencje czasami można “przetłumaczyć” na myślenie i język IT, a to doskonały początek do szlifowania innych umiejętności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły