Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
praca zdalna bez doświadczenia

Praca zdalna bez doświadczenia – czy to możliwe w IT?

Ostatnia aktualizacja 5 stycznia, 2023

Upowszechnienie pracy zdalnej w ostatnich trzech latach sprawiło, że stała się ona osiągalna nie tylko w formie benefitu dla specjalistów w IT. Reorganizacja procesów umożliwiła taki tryb pracy również stażystom i praktykantom, którzy dopiero wkraczają do branży. Praca zdalna bez doświadczenia komercyjnego nie oznacza, że firma ma do czynienia z człowiekiem bez doświadczenia w ogóle. Wiele osób, które chcą rozpocząć karierę w branży, angażuje się w projekty bezpłatne, aby zdobyć umiejętności otwierające drogę do zatrudnienia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Key Account Manager – zarobki

Praca zdalna bez doświadczenia komercyjnego, ale z doświadczeniem merytorycznym

Choć sektor IT boryka się z deficytem specjalistów, to jednak nadal juniorzy mają problem ze zdobyciem pierwszej pracy, a z tym wiąże się także to, że stażyści lub praktykanci mogą mieć jeszcze trudniej. Jak temu zaradzić?

  1. Chcąc dostać się na staż lub praktyki do firmy technologicznej, zrób research i wybierz takie, które odpowiadają kierunkowi Twojego aktualnego rozwoju, nie ograniczaj się w kontekście lokalizacji.
  2. Stwórz portfolio np. na GitHubie, w którym upublicznisz swoje projekty programistyczne.
  3. Zaangażuj się w grupowe projekty. Niektóre projekty opensource’owe są otwarte dla początkujących programistów, którzy potrafią już rozwiązywać wybrane problemy.
  4. Uzupełnij profil na LinkedInie i nawiąż kontakty z rekruterami. Dzięki temu możesz szybciej dowiedzieć się o tym, że w którejś firmie otworzyły się miejsca na staż.
  5. Nawiąż znajomości z doświadczonymi programistami. Możesz to zrobić poprzez uczestnictwo w grupowych projektach lub dołączając do tematycznych grup w social mediach.
  6. Przygotuj CV tak, aby konkretnie odzwierciedlało Twoje umiejętności. Jeśli masz problem z wypełnieniem sekcji o doświadczeniu, opisz swoje projekty, które stworzyłeś(-aś) niekomercyjnie. Nie zapomnij zamieścić interaktywnego linku do najważniejszych profili (LinkedIn, GitHub).

Zobacz: Monitor do 500 zł

Na co mogę liczyć jako stażysta(-tka)? Czy wynagrodzenie to obowiązek firmy?

Rynek pracy w Polsce na ogół nie jest zbyt łaskawy dla stażystów zarówno w kontekście finansowym, jak i organizacyjnym. Stażyści to często studenci, a więc mogą mieć znacznie mniejszą dyspozycyjność niż osoby bez zobowiązań uczelnianych. To się często wiąże z dyskwalifikacją już na wstępnie, choć rozwiązaniem byłaby praca zdalna umożliwiająca większą elastyczność.

Choć co do zasady dla osoby formalnie na stażu z Urzędu Pracy przysługuje wynagrodzenie, to jednak inaczej wygląda sytuacja w prywatnych firmach i w przypadku studentów. Staż studencki jest bezpłatny, ponieważ głównym celem jest nabranie doświadczenia w zawodzie. 

W prywatnych firmach staż może być bezpłatny, o ile stażysta nie będzie mieć ściśle określonego zakresu obowiązków. Wynagrodzenie za staż w takim wypadku zależy od umowy pomiędzy firmą a stażystą. Nawet jeśli występuje, to często znacznie niższe niż regularne wynagrodzenie specjalistów.

Lepszą sytuację mają stażyści w firmach IT. Wynagrodzenie za staż może nie odbiegać wysokością od wynagrodzenia juniorów lub być relatywnie wysokie z perspektywą znacznej podwyżki po awansie na regularne stanowisko.

Stażyści mają zwykle możliwość skorzystania z części lub całości benefitów firmowych, co również zwiększa atrakcyjność oferty stażu.

Praca zdalna bez doświadczenia niekoniecznie musi się wiązać z przyjmowaniem osoby, która nie posiada żadnych umiejętności. Umożliwienie stażystom realizacji zadań zdalnie w strukturach organizacji może być dobrą inwestycją w rozwój wartościowych kompetencji, a z czasem zyskanie wykwalifikowanego juniora. 

Total
1
Shares
_podobne artykuły