Praca zdalna bez doświadczenia – czy to możliwe w IT?
Ostatnia aktualizacja 8 lutego, 2024
Upowszechnienie pracy zdalnej w ostatnich trzech latach sprawiło, że stała się ona osiągalna nie tylko w formie benefitu dla specjalistów w IT. Reorganizacja procesów umożliwiła taki tryb pracy również stażystom i praktykantom, którzy dopiero wkraczają do branży. Praca zdalna bez doświadczenia komercyjnego nie oznacza, że firma ma do czynienia z człowiekiem bez doświadczenia w ogóle. Wiele osób, które chcą rozpocząć karierę w branży, angażuje się w projekty bezpłatne, aby zdobyć umiejętności otwierające drogę do zatrudnienia.
Sprawdź: Key Account Manager – zarobki
Praca zdalna bez doświadczenia komercyjnego, ale z doświadczeniem merytorycznym
Choć sektor IT boryka się z deficytem specjalistów, to jednak nadal juniorzy mają problem ze zdobyciem pierwszej pracy, a z tym wiąże się także to, że stażyści lub praktykanci mogą mieć jeszcze trudniej. Jak temu zaradzić?
- Chcąc dostać się na staż lub praktyki do firmy technologicznej, zrób research i wybierz takie, które odpowiadają kierunkowi Twojego aktualnego rozwoju, nie ograniczaj się w kontekście lokalizacji.
- Stwórz portfolio np. na GitHubie, w którym upublicznisz swoje projekty programistyczne.
- Zaangażuj się w grupowe projekty. Niektóre projekty opensource’owe są otwarte dla początkujących programistów, którzy potrafią już rozwiązywać wybrane problemy.
- Uzupełnij profil na LinkedInie i nawiąż kontakty z rekruterami. Dzięki temu możesz szybciej dowiedzieć się o tym, że w którejś firmie otworzyły się miejsca na staż.
- Nawiąż znajomości z doświadczonymi programistami. Możesz to zrobić poprzez uczestnictwo w grupowych projektach lub dołączając do tematycznych grup w social mediach.
- Przygotuj CV tak, aby konkretnie odzwierciedlało Twoje umiejętności. Jeśli masz problem z wypełnieniem sekcji o doświadczeniu, opisz swoje projekty, które stworzyłeś(-aś) niekomercyjnie. Nie zapomnij zamieścić interaktywnego linku do najważniejszych profili (LinkedIn, GitHub).
Zobacz: Monitor do 500 zł
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:
Na co mogę liczyć jako stażysta(-tka)? Czy wynagrodzenie to obowiązek firmy?
Rynek pracy w Polsce na ogół nie jest zbyt łaskawy dla stażystów zarówno w kontekście finansowym, jak i organizacyjnym. Stażyści to często studenci, a więc mogą mieć znacznie mniejszą dyspozycyjność niż osoby bez zobowiązań uczelnianych. To się często wiąże z dyskwalifikacją już na wstępnie, choć rozwiązaniem byłaby praca zdalna umożliwiająca większą elastyczność.
Choć co do zasady dla osoby formalnie na stażu z Urzędu Pracy przysługuje wynagrodzenie, to jednak inaczej wygląda sytuacja w prywatnych firmach i w przypadku studentów. Staż studencki jest bezpłatny, ponieważ głównym celem jest nabranie doświadczenia w zawodzie.
W prywatnych firmach staż może być bezpłatny, o ile stażysta nie będzie mieć ściśle określonego zakresu obowiązków. Wynagrodzenie za staż w takim wypadku zależy od umowy pomiędzy firmą a stażystą. Nawet jeśli występuje, to często znacznie niższe niż regularne wynagrodzenie specjalistów.
Lepszą sytuację mają stażyści w firmach IT. Wynagrodzenie za staż może nie odbiegać wysokością od wynagrodzenia juniorów lub być relatywnie wysokie z perspektywą znacznej podwyżki po awansie na regularne stanowisko.
Stażyści mają zwykle możliwość skorzystania z części lub całości benefitów firmowych, co również zwiększa atrakcyjność oferty stażu.
Praca zdalna bez doświadczenia niekoniecznie musi się wiązać z przyjmowaniem osoby, która nie posiada żadnych umiejętności. Umożliwienie stażystom realizacji zadań zdalnie w strukturach organizacji może być dobrą inwestycją w rozwój wartościowych kompetencji, a z czasem zyskanie wykwalifikowanego juniora.
Zarządzanie czasem w pracy zdalnej
Aby zachować efektywność i produktywność, konieczne jest odpowiednie zarządzanie czasem podczas pracy zdalnej.
Pracując z domu, łatwo ulec rozproszeniu i stracić kontrolę nad harmonogramem zadań. Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie jasnych rutyn i planów dnia. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać skupienie i zorganizować czas pracy. Co to może być?
- Ustalanie konkretnych celów,
- Wyznaczanie priorytetów,
- Korzystanie z narzędzi do zarządzania czasem (listy zadań czy kalendarze).
Ważne jest również znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym, co może być wyzwaniem w środowisku domowym. Konieczne dla zachowania motywacji są regularne przerwy i wyznaczenie jasnych granic między czasem pracy a odpoczynkiem.
Narzędzia wspierające pracę zdalną
Współczesna praca zdalna wymaga skutecznych narzędzi, które ułatwiają komunikację, współpracę zespołową oraz zarządzanie projektami. Oto przegląd najpopularniejszych aplikacji:
- Slack i Microsoft Teams: Umożliwiają komunikację w czasie rzeczywistym poprzez czaty grupowe i wideokonferencje, co znacząco ułatwia codzienną współpracę.
- Asana, Trello, Jira: Aplikacje do zarządzania projektami, które oferują funkcje planowania zadań, ustalania priorytetów i monitorowania postępów. Pomagają w organizacji pracy zespołowej.
- Google Docs, Microsoft Office 365: Narzędzia do współdzielenia dokumentów i pracy nad nimi w trybie online, umożliwiające jednoczesną edycję treści przez wielu użytkowników.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.
Czytaj także:
Przygotuj się do rekrutacji na Junior UX Designera w kilku krokach