Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
praca zdalna dodatkowa

Praca zdalna dodatkowa. Polacy chcą dorobić

Ostatnia aktualizacja 28 czerwca, 2022

Praca zdalna dodatkowa – takie hasło wpisywane jest coraz częściej w wyszukiwarce Google’a. Polacy mają coraz większe problemy z utrzymaniem się z podstawowych pensji. Inflacja i drożyzna dają się we znaki. Nie pomagają też rosnące raty za kredyty hipoteczne.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Praca zdalna stała się popularną opcją dla wielu ludzi. Z najnowszych badań McKinsey wynika, że ponad połowa Amerykanów (58%) miała w 2022 r. możliwość pracy zdalnej co najmniej przez jeden dzień w tygodniu. Samo badanie objęło zaś 25 tys. osób i było realizowane wiosną 2022 r.

Zobacz: Apple VR headset

Co trzeci z uczestników badania przyznał, że gdyby chciał, mógłby pracować z domu przez pięć dni w tygodniu. Jeśli zaś pracodawca oferowałby taką możliwość, skorzystałoby z niej 87% ankietowanych.

Praca zdalna dodatkowa – czy to możliwe?

Wiele osób, w tym w Polsce, rozważa natomiast pracę zdalną jako coś dodatkowego. Chcemy dorobić, szukając zajęć “po pracy” i które wykonamy zdalnie. Praca zdalna dodatkowa to coś wartego uwagi, ale tylko specjaliści mogą liczyć na odpowiednie możliwości.

Graficy, copywriterzy, programiści – przede wszystkim musimy dysponować konkretnymi umiejętnościami. Gdy je mamy, możemy szukać ofert w serwisach dla freelancerów takich jak fiverr.com czy freelancer.com. To przykłady serwisów wyspecjalizowanych w ofertach dla freelancerów, którzy zwykle wykonują zadania zdalnie.

Sprawdź: Wypalenie zawodowe – przyczyny

Ale uwaga! Jak wynika z badań, wiele firm szuka freelancerów, bo nie stać ich na zatrudnianie pracowników do biura. Co to oznacza? Mówiąc wprost: dysponują relatywnie niskimi budżetami i mają mało zadowalające stawki. Jeśli więc szukamy dodatkowej pracy zdalnej i chcemy dorobić, warto wcześniej przeprowadzić rozeznanie i dowiedzieć się jakie stawki obowiązują na rynku. W przeciwnym razie może się okazać, że zgodzimy się na realizowanie projektów, za które otrzymamy wynagrodzenie niższe niż przewiduje średnia rynkowa. Z takim problemem raczej nikt nie chce mieć do czynienia.

Total
0
Shares
_podobne artykuły