Praca zdalna w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?
Ostatnia aktualizacja 5 maja, 2022
Wydaje się, że praca zdalna w domu to same korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ona z różnymi trudnościami. Każdy kto dłużej popracował w takim trybie wie, że bez odpowiedniej organizacji i samodyscypliny można szybko pogorszyć swoją efektywność i kompletnie rozmyć granice pomiędzy czasem „w pracy” i „po pracy”. Na szczęście mamy sposoby, aby temu przeciwdziałać i chętnie się nimi podzielimy.
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022. Dodaliśmy fragment o tym jak lepiej współpracować z zespołem.
Jak wyglądała praca zdalna w 2021 roku?
No Fluff Jobs w najnowszym raporcie na temat rynku IT w Polsce zaprezentował miażdżące dane na temat pracy zdalnej. Znalazła się ona na szczycie rankingu najczęściej podawanych lokalizacji. Pracodawcy zamieścili 260% więcej takich ogłoszeń niż w 2020 roku!
Trend dotyczący zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych będzie nadal rosnąć, w związku z czym pilnowanie higieny pracy stanie się kluczowym elementem zadbania o efektywność i work-life balance.
Praca zdalna w domu – korzyści
Home Office od dawna jest popularnym wariantem wykonywania pracy w branży IT. Pandemia pokazała, że wiele innych branż może zorganizować pracę w taki sposób bez strat, a często wręcz z polepszeniem wydajności pracowników. Jakie są główne korzyści wynikające z pracy zdalnej?
Więcej czasu poza pracą
Jedną z większych korzyści wynikających z pracy zdalnej jest oszczędność czasu na dojazdach. Z jednej strony w dużych miastach traci się na stanie w korkach średnio 2 godziny dziennie, a z drugiej ogromna liczba osób (13,8 mln) dotknięta jest wykluczeniem komunikacyjnym. Praca zdalna w domu niweluje ten problem.
Brak ograniczeń lokalizacyjnych
Kolejną rzeczą jest znaczne rozszerzenie możliwości poszukiwań pracy. Dzięki pracy zdalnej nie ma ograniczeń terytorialnych zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. To szczególnie jest ważne w branży IT, która boryka się z problemem niedoboru specjalistów.
Komfort pracy dla osób o szczególnych potrzebach
Osoby znajdujące się w spektrum autyzmu mogą odczuwać trudności podczas funkcjonowania w środowiskach, w których są narażone na nadmierne bodźce. Praca w przestrzeni zaaranżowanej na open space może być przytłaczająca i negatywnie wpływać na efekty pracy. Dzięki upowszechnieniu pracy zdalnej ten problem przestaje istnieć. Wiele osób zyskuje możliwość elastycznego dopasowania warunków pracy do własnych potrzeb.
Praca zdalna w domu – zagrożenia
Po wypunktowaniu najistotniejszych korzyści z pracy zdalnej, należy do tego miodu dołożyć łyżkę dziegciu. Poczucie komfortu wynikające z warunków domowych może także przysparzać trudności. Na co warto zwrócić uwagę?
Rozpraszacze
Podczas pracy w domu mamy dookoła mnóstwo rzeczy, które mogą nas nadmiernie wyrywać ze skupienia. A to włączyć pranie, obrać ziemniaki – to przecież chwilka. Jak już je obierzemy, to możemy ugotować. Za chwilę zadzwoni kurier z paczką, że będzie za 15 minut i zamiast dokańczać zadanie, spacerujemy do okna i z powrotem. To oczywiście wcale nie musi tak wyglądać. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że domowe otoczenie to mnóstwo rozpraszających bodźców, które mogą kraść cenne minuty. A na koniec dnia orientujemy się, że zbyt dużo czasu poświęciliśmy na rzeczy zbędne.
Rozmycie czasu przeznaczonego na pracę i mieszanie go z czasem wolnym
Ten aspekt bezpośrednio wynika z poprzedniego. Jeśli zbyt mocno rozproszymy się w godzinach pracy, będziemy chcieli odrobić ten czas, wydłużając swój dzień roboczy. Osoby pracujące na etacie mogą mieć z tym mniejszy problem, ponieważ są zobowiązane do raportowania czasu pracy, jednak w przypadku innych form umowy tego obowiązku nie ma. To może spowodować, że godziny pracy staną się rozmyte i nieregularne, co w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpłynie na efektywność.
Sprawdź: Czy znajdziesz pracę w sektorze Blockchain?
Sposoby na zachowanie efektywności pracy
Na szczęście jest kilka sposobów, które są pomocne w zachowaniu higieny pracy i uwzględniają zmienność w utrzymywaniu uwagi. Podobnie jak w wielu sytuacjach, tak i w tej systematyczność nas uratuje.
Wydzielone miejsce pracy
Najgorsze, co możemy zrobić, to zabierać komputer np. do łóżka. Planując pracę z domu, dobrze jest zorganizować sobie swoje miejsce pracy. Będzie to miało istotny wpływ na zapanowanie nad rozpraszaniem się i pomoże nie zacierać granicy pomiędzy czasem prywatnym a zawodowym.
Cisza
W różnym stopniu potrzebujemy ciszy do pracy, jednak jeśli to możliwe, dobrze znaleźć w mieszkaniu najcichsze pomieszczenie i urządzić tam stanowisko pracy. Jeśli jednak warunki są inne, ostatecznie pomoce mogą być zatyczki do uszu lub odcięcie się od świata zewnętrznego ulubioną muzyką w słuchawkach.
Zadbanie o porządek wokół i czyste biurko
Porządek na biurku to wbrew pozorom bardzo ważny element zadbania o higienę pracy. Zagracone biurko zarówno w biurze, jak i w domu może sprawiać, że trudniej będzie nam skupić się w pełni na pracy. Chaos przestrzenny nie wpływa dobrze na samopoczucie i może się to odbić na efektach pracy.
Czysty pulpit
Niezaśmiecony pulpit to może być mniej oczywisty element, ale jest bezpośrednio powiązany z porządkiem w przestrzeni. Nieuporządkowane pliki to po pierwsze utrudnienie w pracy, a po drugie także możliwy rozpraszacz.
Pomodoro
Metoda Pomodoro została wymyślona w latach 80. przez Francesco Cirillo. Polega na 25-minutowych cyklach pracy odmierzanych czasomierzem. Po upłynięciu 25 minut odhacza się wypełnione zadanie, a cykle poprzeplatane są 5-minutowymi przerwami. Po czterech cyklach można zrobić sobie 15 minut przerwy i od nowa rozpocząć serię.
Praca zdalna w domu będzie coraz popularniejszym sposobem wykonywania obowiązków zawodowych. Warto zaplanować swoją rutynę, aby uniknąć możliwych trudności i w pełni wykorzystać potencjał takiego wariantu pracy.
Jak lepiej współpracować z zespołem?
Zadbaj o produktywność spotkań
Odbywanie rozmów online bywa męczące, szczególnie jeśli takich spotkań zbierze się kilka w ciągu dnia. Warto przygotować listę tematów do omówienia i zastanowić się, które z nich faktycznie wymagają dłuższej rozmowy. Niektóre sprawy na pewno można ustalić odpowiednio rozpisując zadania w programie do organizacji lub opisując w mailu.
W czasie spotkania rób notatki wraz z oznaczeniem imienia osoby odpowiedzialnej za daną kwestię i datą oddania zadania. Tak przygotowany plan łatwiej przenieść do narzędzi organizacyjnych, z których firma korzysta podczas pracy.
Nadaj priorytety zadaniom
Ustalając daty dla poszczególnych zadań, pamiętaj o określaniu priorytetów. Pomoże w tym lista celów obejmująca konkretny okres, podzielona na zadania krótko- i długoterminowe.
Przejrzyj istniejące zadania, które czekają na realizację i zastanów się czy można je oddelegować, zmienić termin lub nawet usunąć. Zarządzanie obciążeniem pozytywnie wpływa na satysfakcję z pracy i pozwala zwiększyć efektywność wśród członków zespołu.