Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
programowanie dla początkujących

Programowanie dla początkujących a pierwsza praca

Ostatnia aktualizacja 16 marca, 2023

Nauka kodowania wiąże się nie tylko z pogłębianiem znajomości wybranego języka programowania, ale także z nauką myślenia jak programista. Ten sposób myślenia warunkuje podejście do rozwiązania problemu, a w efekcie będzie kluczową umiejętnością, aby w ogóle myśleć o pierwszej pracy w IT. Co to dokładnie znaczy? Z czym się wiąże programowanie dla początkujących w branży?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Router na kartę SIM

Programowanie dla początkujących a sposób myślenia

Co to znaczy „myśleć jak programista”? Poziom trudności samego uczenia się używania wybranego języka kodowania w praktyce zależy od biegłości. Programowania można się uczyć wyłącznie poprzez praktyczne użycie np. w rozwiązywaniu napotkanych problemów.

1. Wyodrębnienie części zadania

Początkujący programista może mieć trudność w zrozumieniu treści zadania, w którym pojawia się nowe nazewnictwo dla różnych funkcji lub zdarzeń, dlatego ważne jest wyodrębnienie składowych problemu. Dzięki temu początkowe wrażenie mało zrozumiałego bałaganu pojęciowego zacznie maleć, a osoba mierząca się z zadaniem może wykonać kolejne kroki.

Innymi słowy warto zdefiniować, co oznaczają pojedyncze określenia, co można z nimi zrobić i w jaki sposób to osiągnąć.

2. Separacja składowych i kamienie milowe

Zadania są zwykle złożone. Mając wyodrębnione poszczególne części zadania, programista może przejść do kolejnego kroku rozwiązywania problemów. Poszczególne składowe również mogą składać się z połączonych ze sobą problemów i dopiero kolejny poziom ich rozmontowania na pojedyncze części pozwoli rozwiązać sedno zadania.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Oznacza to, że każda ze zdefiniowanych wcześniej kwestii ma swój własny poziom skomplikowania, który należy rozdzielić na pojedyncze elementy. Dopiero tworząc z nich pojedyncze taski, można po kolei rozwiązywać problemy ujęte w głównym zadaniu.

3. Praktyka

Każde kolejne zetknięcie się z tego typu sposobem pracy pozwoli zauważać różne schematy, a także nabrać biegłości w reagowaniu na poszczególne problemy. Dzięki temu programista szybciej decyduje o najbardziej odpowiedniej metodzie rozwiązania. 

Zobacz: Jak zostać informatykiem?

Pierwsza praca jako programista – czego możesz się spodziewać?

Z powyższego wynikają dwie podstawowe kwestie. Aby starać się o pierwszą pracę jako programista, musisz nie tylko zdobyć umiejętności związane z programowaniem w wybranym języku, ale też nauczyć się odpowiedniego podejścia.

Programiści zajmują się nie tylko pisaniem własnego kodu od początku. Często też zastają już istniejący kod, który wymaga oczyszczenia lub utrzymania. Aby zachować ciągłość działania aplikacji lub rozwiązać zastane problemy, programista musi wykazać się analitycznym podejściem. Będzie to również przydatne do zdiagnozowania, dlaczego dzisiejszy kod wygląda tak, a nie inaczej. Pozwoli to zrozumieć przyczyny wcześniej podjętych decyzji związanych z konstrukcją kodu i tokiem myślenia poprzedniego programisty.

Nie zapomnijmy również o kompetencjach społecznych. Choć większość czasu spędzisz z kodem, to w trakcie pracy będziesz również komunikować się z resztą zespołu. Rozwiązywanie problemów to najczęściej praca zespołowa i ważne jest, aby dbać o klarowność komunikacji oraz być otwartym na pracę z innymi ludźmi.

Total
0
Shares
_podobne artykuły