Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
project-manager-pytania-rozmowa-kwalifikacyjna

Project manager – poznaj pytania do rozmowy kwalifikacyjnej

Szykując się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko project manager, warto znać pytania, jakie może zadać rekruter. Solidne przygotowanie znacznie zwiększy szanse zatrudnienia.

Praca kierownika projektów jest dość wymagająca i potrzebne jest wiele cech, które pozwalają na skuteczne jej wykonywanie. Opisaliśmy je w artykule dotyczącym tego, jakich cech nie może mieć project manager. Jeśli jednak spełniasz kryteria dotyczące tego stanowiska, to warto jeszcze dowiedzieć się, o co może pytać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Program do tworzenia gier

Solidne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to podstawa

Jeśli rekruter po analizie CV zaprosi kandydata na stanowisko project manager, to może mu zadać pytania z serii tych podchwytliwych lub trudnych. Odpowiedzi sprawią, że będzie miał lepsze pojęcie o kandydacie i łatwiej będzie wybrać spośród kilku z nich.

Do rozmowy kwalifikacyjnej przygotuj się solidnie, skup się na odpowiedziach na temat, a nie na dywagacjach lub tak zwanym „laniu wody”. Rekruter oczekuje konkretów, a nie ogólników.

Skup się na poznaniu firmy, w której chcesz się zatrudnić. Od szefów i ich roli, po działalność wcześniejszą i bieżącą, pozycję w branży, produkty, usługi, misję, osiągnięcia itp. Nic nie psuje wrażenia tak jak zupełna nieznajomość firmy i działań, jakie trzeba wykonywać na stanowisku, na które się kandyduje.

Pytania, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko project manager

Podczas rozmowy o pracę, project manager może usłyszeć klasyczne, jak również zupełnie nietypowe pytania.

Jednym z częstszych próśb jest „Opowiedz o sobie”. Warto wtedy pomyśleć chwilę i nie zaczynać opowiadać swojego CV, historii życia, ale dobrze zapytać rekrutera, co tak naprawdę go interesuje. Czy chodzi mu o karierę, mocnych stronach, hobby itp. Dzięki temu uda się zawęzić rozmowę do konkretów. To bardzo ważne, gdyż na stanowisku project managera często przeprowadza się rozmowy i nie ma w nich czasu na lanie wody i długie pogaduszki, tylko na konkrety.

Zazwyczaj kierowników projektów pyta się o sposoby na rozwiązywanie konfliktów, gdyż takie zawsze pojawiają się w trakcie prac. Pojawiają się sprzeczne opinie, nieporozumienia, przesunięcia terminów, zmiany planów itp. Warto wiedzieć, że w takich wypadkach szef zazwyczaj powinien być mediatorem, szczególnie jeśli dotyczy to problemów nie z nim, a pojawiają się one między ludźmi z zespołu. Jeśli masz własne, skuteczne i wypróbowane metody, to wspomnij o nich i podaj przykłady tego, jak rozwiązany został konflikt.

Project manager przeprowadza także wiele rozmów z klientami oraz menedżerami wyższego szczebla. Niektórzy nie są łatwi w kontaktach. Rekruter może chcieć wiedzieć, jak jesteś w stanie prowadzić rozmowę z taką osobą. Co robisz i mówisz w przypadkach, gdy taka osoba jest zdenerwowana i ma pretensje? To jest jeden z bardzo ważnych aspektów, na które zwracają uwagę ludzie szukających dobrych kierowników projektów.

Inne pytania do kandydatów na project managerów mogące paść w rozmowie kwalifikacyjnej

Pytań może pojawiać się mnóstwo, ale często padają takie jak poniżej:

  • Dlaczego chcesz pracować jako kierownik projektów?
  • Jakimi projektami do tej pory zarządzałeś?
  • Jakie technologie i narzędzia zostały wykorzystane przy danym projekcie?
  • Podaj przykłady procesów naprawczych w przypadku, gdy projekt się wydłużył, powstały problemy z jego realizacją lub wykroczył poza ramy budżetowe?
  • Czy dysponujesz aktywny certyfikat PMP?
  • Jakimi innymi certyfikatami dysponujesz?
  • Jakie masz sposoby na dotrzymanie terminowego wykonania kamieni milowych i całego projektu?
  • W jaki sposób motywujesz pracowników i cały zespół do pracy?
  • Jak radzisz sobie z klientami i jak utrzymujesz z nimi relacje?

Oczywiście pytań może być więcej, mogą dotyczyć doprecyzowania zapisów z CV. Mogą być podchwytliwe i dotyczyć samej firmy, a także pewnych plotek z nią związanych. Ważne, aby odpowiadać szczerze i konkretnie, a także nie dywagować o sprawach nieistotnych.

Zobacz: Napis neonowy

Total
1
Shares
_podobne artykuły