Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
prosty język programowania do nauki - poznaj 3 najlepsze opcje

Trzy najprostsze języki programowania do nauki

Prosty język programowania to JavaScript, Python i HTML wraz z CSS, ponieważ nie brakuje książek, kursów edukacyjnych oraz społeczności.

Ostatnia aktualizacja 3 października, 2023

Chcesz zostać programistą? Na początku może wydawać się to nieco onieśmielające. Dostępnych jest wiele języków programowania, frameworków i technologii. Na początku warto skupić się na czymś, co nie jest przesadnie skomplikowane. Z tego powody prosty język programowania wydaje się najlepszą opcją.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Znalezienie najlepszego języka programowania zależy od tego, co chcesz później osiągnąć dzięki swojej wiedzy programistycznej. Szukasz najłatwiejszego języka programowania do nauki? Zacznij od HTML. Chcesz uniwersalnego języka, który można zastosować w wielu kontekstach? Python okaże się na pewno dobrym wyborem.

Zrozumienie celów i aspiracji zawodowych pomoże podjąć decyzję co do tego, na czym skoncentrować swoje wysiłki.

Tymczasem mamy dla ciebie trzy proste języki programowania do nauki. Są świetne na rozpoczęcie przygody z kodowaniem.

Prosty język programowania to HTML i CSS, JavaScript oraz Python

Możesz się zastanawiać, którego języka kodowania nauczyć się najpierw. Poszczególne języki mają różne zastosowanie w różnych dyscyplinach, a najlepszy język do nauki zależy od rodzaju pracy, która cię interesuje.

Na przykład, jeśli chcesz pracować w UX/UI lub przy projektowaniu stron internetowych, możesz zacząć od HTML i CSS, które są dwoma ważnymi językami napędzającymi strony internetowe na całym świecie. I odwrotnie, praca jako analityk danych lub naukowiec zajmujący się danymi obejmuje języki zorientowane na dane, takie jak Python. Z kolei zazwyczaj programiści i inżynierowie pracują z Javą, C++, JavaScript i wieloma innymi językami, aby tworzyć swoje produkty.

Kiedy już zdecydujesz, na czym skoncentrować swoje wysiłki i jakiego języka kodowania najpierw się nauczyć, pamiętaj, że proces ten będzie wymagał wysiłku i dyscypliny. Tutaj nie ma drogi na skróty.

Nauka pierwszego języka może być trudna, ponieważ wiele tematów i koncepcji wyda się nowych. Jednak nauka nowych technologii staje się łatwiejsza, gdy opanujesz swój pierwszy język. Podstawowe koncepcje pisania kodu, pracy w środowisku programistycznym i struktury samego kodu oprogramowania są podobne w różnych językach.

Nie martw się o wybór tego “jedynego” pierwszego języka, ponieważ zawsze możesz zastosować to, czego się nauczyłeś, w innych językach programowania.

HTML i CSS

HTML, czyli HyperText Markup Language, jest jednym z najpopularniejszych języków programowania dla początkujących, ponieważ często jest postrzegany jako najprostszy do nauczenia się język programowania.

Jak sama nazwa wskazuje, HTML jest językiem znaczników, a nie językiem programowania. Jednak HTML wprowadza podobne koncepcje matematyczne i logiczne, co czyni go doskonałym wprowadzeniem do procesu pisania kodu i jednym z najłatwiejszych języków programowania, który pomaga rozpocząć pracę ze składnią kodu programowania.

książki do nauki HTML i CSS - prosty język programowania

HTML służy do pisania struktury stron internetowych za pomocą tagów, w tym tekstu, obrazów, linków i innych. CSS (Cascading Style Sheets) służy zaś do tworzenia stylów wizualnych dla różnych elementów strony internetowej. Nauka HTML i CSS może pomóc ci poprawić swoje umiejętności na obecnym stanowisku lub przejść do zupełnie nowej dziedziny.

Znajomość podstaw CSS i HTML ma kluczowe znaczenie dla projektowania stron internetowych, projektowania graficznego, projektowania UX/UI, marketingu i nie tylko. Na przykład HTML i CSS są krytyczną częścią zestawu narzędzi projektanta UX.

HTML jest również podstawową częścią tworzenia stron internetowych i wiadomości e-mail, więc wielu programistów i osób niebędących programistami zetknie się z tym językiem na pewnym etapie swojej kariery.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o HTML i CSS, rozważ ukończenie jakiegoś bootcampu szkoleniowego, aby zdobyć odpowiednie umiejętności związane z projektowaniem.

Przykładowy materiał szkoleniowy na temat HTML5 i CSS3 opracowany przez freeCodeCamp.org:

Polecamy też książki informatyczne oraz odpowiednie materiały edukacyjne na YouTube.

JavaScript

JavaScript to język programowania, który umożliwia programistom wdrażanie złożonych, interaktywnych elementów na stronach internetowych.

Bez JavaScript większość witryn wyświetlałaby tylko statyczne informacje bez animacji i interaktywności. Używany zarówno po stronie klienta (front-end), jak i serwera (back-end), JavaScript umożliwia twórcom stron internetowych zapewnianie użytkownikom dynamicznych doświadczeń.

JavaScript to prosty język do nauki. Sprawdź książki

JavaScript działa dobrze w połączeniu z innymi językami. Witryny i aplikacje nadal potrzebują kodu HTML do określenia podstawowego układu strony i CSS do ustawienia stylu, ale twórcy stron internetowych mogą używać JavaScript do ulepszania tych elementów, aby były bardziej atrakcyjne dla użytkowników.

JavaScript może rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej o elementy interaktywne. Twórcy stron internetowych mogą używać tego języka do dodawania animacji, skupiania uwagi użytkownika na określonych obszarach witryny lub tworzenia aplikacji na stronie internetowej. Może również pomóc w tworzeniu aplikacji internetowych lub mobilnych przy użyciu różnych platform internetowych, takich jak React, Node.js i wiele innych.

Kod JavaScript jest zorientowany obiektowo, a poznanie języka JavaScript może pomóc w zapoznaniu się z koncepcjami używanymi w innych językach programowania. A ponieważ nadal jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania na rynku, poznanie podstaw JavaScript jest kluczowym krokiem dla każdego, kto chce pracować jako programista front-end, back-end lub full stack developer.

Przygotowanie do kariery programisty może obejmować naukę języka JavaScript wraz z wieloma innymi językami i technologiami kodowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź opracowane przez nas podstawy JavaScript.

Podstawy JavaScript:

Podobnie jak w przypadku HTML i CSS, rozważ też ukończenie bootcampu, zakup książek, czy też poświęć czas na edukację z filmów na YouTube lub kursach online.

Python

Python jest używany w różnych dziedzinach, w tym w tworzeniu stron internetowych, uczeniu maszynowym, analizie danych, zarządzaniu serwerami, tworzeniu oprogramowania i nie tylko. Jest niezwykle wszechstronny i uważany za prosty do nauczenia, więc doskonale nadaje się dla początkujących. Jego prosta składnia jest też bliższa językowi naturalnemu.

książki do nauki Pythona - prostego języka programistycznego

Wielu programistów uważa Pythona za najbardziej użyteczny język programowania, ponieważ można go używać do różnych zadań w wielu dziedzinach. Python to najlepszy wybór do eksploracji danych, czyli gromadzenia i analizy danych w celu znalezienia w nich wzorców.

Sprawdź: Programowanie w Pythonie

Wiele popularnych aplikacji internetowych i aplikacji jest napisanych w Pythonie, więc prawdopodobnie spotkasz się z nim na pewnym etapie swojej kariery programistycznej. Nauka Pythona może być pomocna nawet dla osób, które nie zajmują się programowaniem, ponieważ jest to popularny język do automatyzacji powtarzalnych zadań.

Zobacz: Kim jest i ile zarabia Python Developer

Wiele ścieżek kariery skoncentrowanych na danych koncentruje się głównie na pisaniu skryptów w Pythonie i jest to podstawowa umiejętność dla każdego, kto chce pracować jako analityk danych lub programista zaplecza internetowego.

Podstawy w Pythonie:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać analitykiem danych, pomocny może być nasz przewodnik dotyczący zostania analitykiem danych bez doświadczenia. Ten zawód doskonale pasuje do każdego, kto ma pasję do matematyki i silne umiejętności analityczne. Dowiedz się kim jest analityk danych i jakie są jego codzienne zadania.

Główne zalety topowych języków programowania

Każdy z poniższych języków oferuje zestaw funkcji i możliwości, które czynią go niezastąpionym w różnych aspektach rozwoju oprogramowania. Poniżej przedstawiamy ich główne zalety, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o wyborze najbardziej odpowiedniego języka dla twojego projektu.

HTML i CSS

 • Struktura i zawartość: HTML pozwala na definiowanie struktury i zawartości strony.
 • Stylizacja i układ: CSS umożliwia dostosowanie wyglądu strony, od kolorów po układ.
 • Responsywność: Łatwość w tworzeniu stron responsywnych, dostosowanych do różnych urządzeń.
 • Integracja: Możliwość łatwej integracji z innymi technologiami jak JavaScript czy PHP.

JavaScript

 • Interaktywność: Możliwość dodania elementów interaktywnych na stronie.
 • Wszechstronność: Używany zarówno po stronie klienta, jak i serwera (Node.js).
 • Bogate biblioteki: Dostęp do szerokiej gamy bibliotek i frameworków.
 • Asynchroniczność: Możliwość wykonywania zadań w sposób asynchroniczny dzięki funkcjom takim jak Promises i async/await.

Python

 • Czytelność i łatwość nauki: Intuicyjna składnia, idealna dla początkujących.
 • Wszechstronność: Zastosowanie w analizie danych, uczeniu maszynowym, web development i wielu innych.
 • Bogata biblioteka: Dostęp do szerokiej gamy bibliotek i modułów.
 • Wsparcie społeczności: Aktywna społeczność i mnóstwo dostępnych materiałów edukacyjnych.
Total
0
Shares
_podobne artykuły