Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
przebranzowienie-do-pracy-w-it-bez-dyplomu

Przebranżowienie do pracy w IT nie tylko dla osób z dyplomami uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja 25 lipca, 2022

IBM, Okta i inne firmy IT zatrudniają osoby, które postawiły na przebranżowienie do pracy w IT z innych zawodów. Co ważne, nie wymagają dyplomów ukończenia studiów wyższych. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na nowe kadry. Dodatkowo zatrudniają osoby obdarzonych talentami, których słabsze wykształcenie nie jest przeszkodą do rozpoczęcia kariery w IT.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022. Dodaliśmy informacje na temat przebranżowienia do IT w Polsce.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Pandemia sprawiła, że wielu pracowników fizycznych straciło pracę. Inni musieli udać się na kwarantannę lub przebywać w domu w związku z lockdownem. Aby móc zarabiać i czymś się zająć spora część pomyślała o przebranżowieniu, tak aby pracę móc wykonywać hybrydowo lub zdalnie. Najlepszą branżą do wyboru stało się IT. Wiele firm i instytucji wręcz zachęcało ludzi do brania udziału w kursach doszkalających, przygotowujących do egzaminów potwierdzających umiejętności itp.

Zobacz – Przebranżowienie się na programistę. Jak się za to zabrać?

Przebranżowienie do pracy w IT przyspieszone przez pandemię

Nie tylko problemy z wykonywaniem fizycznej pracy były przyczynkiem do tego, iż całe rzesze ludzi zaczęło zmieniać pracę. Jednym z ważnych powodów były możliwość pracy zdalnej, a także znacznie lepsze zarobki przy niższych kosztach. Doceniano brak konieczności dojazdu, kupowania odpowiednich ubrań itp.

W badaniu, na które powołuje się WSJ, przebadano ponad 80 tys. pracowników z całego świata. Okazało się, że tylko w USA jeden na dziesięciu pracowników fizycznych zdecydował się na przebranżowienie do pracy w IT w ciągu ostatnich dwóch lat. Przy zmianach wybierano głównie pracę związaną z programowaniem, technologiami informatycznymi, ale także z logistyką, finansami i opieką zdrowotną.

Wyniki badań poparto także danymi pozyskanymi między innymi z portalu LinkedIn.

Przebranżowienie do pracy w IT nie tylko dla osób z dyplomami uczelni wyższych

Okazuje się, że IBM, Okta i inne większe i mniejsze firmy IT zatrudniają osoby, które postawiły na przebranżowienie do pracy w IT z innych zawodów, nie wymagając dyplomów ukończenia studiów wyższych.

Osoby przebranżawiające się często wykazują się sporą determinacją, mając na uwadze benefity płynące z podjęcia nowej pracy. Zarobki, nienormowany czas pracy, praca w domu lub z dowolnego miejsca to niewątpliwe zalety, szczególnie dla ludzi, który musieli dojeżdżać i pracować często w dodatkowym czasie.

Firmy spostrzegły potencjał w takich ludziach i stawiają na ich edukację, gdyż często tacy pracownicy doceniają pracodawcę i są lojalnymi pracownikami. Starają się wykonywać zadania, do których często nie są potrzebne studia wyższe, ale zaangażowanie, systematyczność i dokładność. Gdy dodatkowo firma trafi na kogoś obdarzonego nietypowymi talentami do wykonywanej pracy, to może on liczyć na awans i dobre zarobki mimo braków w wykształceniu.

Co ważne, mając dobrą pracę, którą wykonuje się w konkretnych godzinach, dostają możliwości doszkalania oferowane przez pracodawcę. Spory odsetek takich przebranżowionych pracowników podejmuje studia, których nie byliby w stanie ukończyć przy poprzednim zajęciu.

Pracownicy doceniają też to, że w pracy wykonywanej w biurze mają dostęp do kawy, owoców, przekąsek, pomieszczeń socjalnych, a często także siłowni i basenu.

Sprawdź – Oczekiwania vs rzeczywistość. Czego chcą pracownicy od pracodawcy?

Przebranżowienie do IT w Polsce

W maju 2022 roku firma ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie na zlecenie Enter The Code, w którym sprawdzaliśmy potencjał Polaków do przebranżowienia do branży IT. Badanie zostało przeprowadzone na 1025 osobach reprezentujących grupę wiekową 25-37 lat.

Najliczniejszą grupę wśród badanych stanowiły osoby zatrudnione na stanowiskach specjalistów w swoich branżach (38%). Mimo to wśród osób deklarujących chęć przebranżowienia (N = 623), aż 39% określa, że mogłoby rozpocząć pracę na stanowisku stażysty, a 27% oceniło swoje doświadczenie adekwatne do stanowiska juniorskiego.

Badani Polacy byliby skłonni wydać na przebranżowienie nawet do 5 tysięcy złotych (25%), choć najchętniej sięgają najpierw po bezpłatne kursy i szkolenia online (56%). 

Wśród najbardziej atrakcyjnych na rynku specjalizacji niezmiennie króluje tester oprogramowania (43%), a drugie miejsce zajmuje analityk danych (31%). Branża IT w ostatnim czasie jest popularnym kierunkiem rozwoju zawodowego również dla osób bez znajomości języków programowania.

Total
0
Shares
_podobne artykuły