Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Przebranżowienie na IT – najpopularniejsze metody

Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2022

Branża IT jeszcze długo będzie chłonnym środowiskiem, szczególnie ze względu na rozszerzające się znaczenie tego sektora. W firmach technologicznych szuka się już nie tylko programistów czy informatyków i administratorów, ale też project managerów, analityków czy też UI/UX designerów, a kategorii wpisujących się w hasło „rynek IT” jest jeszcze więcej. Przebranżowienie na IT to coraz popularniejszy kierunek rozwoju zawodowego.

Dziś specjalista IT to niekoniecznie osoba, która musi znać języki programowania, natomiast powinna być gotowa do ciągłego aktualizowania wiedzy w zakresie swojej specjalizacji i nadążać za trendami technologicznymi. Jeśli odnajdujesz się w tym opisie, zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi danymi dotyczącymi najpopularniejszych sposobów przebranżawiania się Polaków.

Sprawdź: Przebranżowienie do IT – najpopularniejsze zawody

Jakimi zawodami IT interesują się Polacy?

Podobnie jak w wielu badaniach, które powstały w ostatnich latach, tak i teraz triumf święci tester oprogramowania. Ten zawód, jako najbardziej interesujący z branży IT, zaznaczyło aż 34% respondentów, zaś 43% wydaje się on najbardziej atrakcyjnym. Z czego to może wynikać?

Wiele ofert dla testerów manualnych nie zawiera w wymaganiach znajomości języków programowania, dlatego jest to jeden z pierwszych kierunków dla osób, które myślą o przebranżowieniu do IT. Testing to często także początek dalszego rozwoju z myślą o zostaniu programistą w przyszłości.

Analityk danych to kolejna profesja, którą chętnie wskazywali respondenci. 26% badanych uważa, że analityka to interesująca kategoria IT, a 31% stwierdziło, że to atrakcyjny kierunek przebranżowienia. Nic dziwnego, ostatnio coraz popularniejszą specjalizacją staje się Business Intelligence (BI), która łączy wieloaspektową analizę danych z zarządzaniem informacją biznesową w celu podejmowania strategicznych decyzji. Również w wyniku rozwoju Machine Learningu znaczenie szeroko pojętej analityki danych w IT będzie nadal rosło. Jest to więc przyszłościowy kierunek kariery.

Na trzecim miejscu w pytaniach o zainteresowanie stanowiskiem i jego atrakcyjność pojawiają się już rozbieżności. W pytaniu o najbardziej atrakcyjną specjalizację IT dla osób myślących o przebranżowieniu, trzecią najczęściej wskazywaną odpowiedzią był zawód project managera (26%). W przypadku pytania o zainteresowanie, trzecie miejsce zajmował programista (22%).

Ogólna tendencja wskazuje jednak na fakt, że osoby zmieniające branżę, kierują się najpierw w stronę specjalizacji, które nie wymagają znajomości programowania.

Przebranżowienie na IT najczęściej za pomocą bezpłatnych kursów

A w jaki sposób respondenci zdobywają kwalifikacje? Spośród wszystkich opcji, odpowiedzi są niemal wyrównane, jednakże da się wskazać faworytów.

Bezpłatne internetowe kursy (56%) to najpopularniejsza metoda, biorąc pod uwagę dodatkowy parametr aktualnie korzystających (30%).

Niemal równie często respondenci wskazują na książki i e-booki (55%) oraz płatne szkolenia i warsztaty online (54%).

Wynika z tego, że osoby myślące o zmianie branży starają się przede wszystkim wykorzystywać bezpłatne metody pozyskania nowej wiedzy. Choć warto zauważyć, że wysoki procent (46-48%) odpowiedzi dotyczy także płatnych wariantów nauki. Respondenci preferują wygodny i elastyczny sposób nauki za pomocą książek, e-booków i internetowych płatnych szkoleń. Najmniej odpowiedzi dotyczy studiów (34%) i ich aktualnej realizacji (7%). Można założyć, że inwestycja w nowe umiejętności jest zatem przemyślana i obliczona na optymalizację kosztów oraz czasu.

Stosunkowo niska popularność studiów wpisuje się w ogólny trend zmniejszania ich znaczenia w kontekście rekrutacji. Wiele firm zwraca uwagę przede wszystkim na doświadczenie i praktyczne umiejętności, sprawdza sposób myślenia i rozwiązywanie problemów. Klasyczna edukacja bywa bonusem, który jednak nie gwarantuje zatrudnienia.

Zachęcamy do lektury innych tekstów na Enter The Code pod hasłem Przebranżowienie do IT. Publikujemy w nich kolejne, równie interesujące materiały.

Zobacz: Jak Polacy chcą się przebranżawiać do IT?

O badaniu

Badanie ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enter The Code zostało wykonane na grupie 1025 osób, z czego 623 deklarowało, że chciałoby zmienić branżę na IT. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 25-37 lat, aktywne zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym.

Total
73
Shares
_podobne artykuły