Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w IT

Ostatnia aktualizacja 24 lutego, 2022

Jakich pytań można się spodziewać podczas rekrutacji w branży IT? Poza standardowymi pytaniami dotyczącymi kandydata oraz jego doświadczenia zawodowego, pojawią się także pytania sprawdzające wiedzę techniczną. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w IT mogą się pojawić? Sprawdź!

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – 3 główne kategorie

Podczas rekrutacji na stanowisko w IT możesz spodziewać się trzech kategorii pytań.

Pytania dotyczące kandydata

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które dotyczą kandydata, mają na celu weryfikację informacji zawartych przez niego w CV. W takim przypadku pytania będą odnosiły się do poprzednich doświadczeń lub do sposobu myślenia w temacie konkretnego problemu. Oto przykłady niektórych możliwych pytań:

 • Jak wyglądały twoje poprzednie obowiązki? Opowiedz o ostatnim zrealizowanym projekcie.
 • Jakie było największe wyzwanie, z którym się zmierzyłaś/zmierzyłeś i jakie znalazłaś/znalazłeś rozwiązanie?
 • Załóżmy, że (tu następuje opis problemu, który może wystąpić na danym stanowisku). Jak do tego podejdziesz? Uzasadnij swoje motywacje.
 • Jakie znasz języki programowania?
 • Z jakich narzędzi kontroli wersji korzystałaś/korzystałeś?
 • W jaki sposób radzisz sobie w pracy ze ścisłymi terminami?

Zobacz: Transhumanizm

Pytania dotyczące firmy

Pytania dotyczące organizacji są zadawane po to, aby zweryfikować, czy kandydat pasuje do kultury, jaka w niej panuje. Mają także ukazać zaangażowanie i zainteresowanie kandydata. Można spodziewać się następujących pytań:

 • Jak oceniasz swoje kompetencje w oparciu o to, czego dowiedziałaś/dowiedziałeś się teraz i z samego opisu stanowiska?
 • Co preferujesz – zarządzanie zespołem czy pomysłami?
 • Jak sądzisz, jakich wyzwań możesz się spodziewać, jeśli zostaniesz zatrudniona/zatrudniony?
 • Czy znasz największych konkurentów firmy?
 • Jak sobie radzisz z relacjami biznesowymi?
 • Które twoje kluczowe umiejętności są zbieżne z wymaganiami na tym stanowisku?

Pytania techniczne

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w IT będą także dotyczyć czysto technicznych kwestii. W zależności od tego, do jakiego zespołu kandydujesz, możesz spodziewać się szczegółowych pytań na temat:

 • Technologii, która jest wykorzystywana w projekcie,
 • Konkretnych problemów oraz definicji,
 • Sposobów rozwiązania najczęstszych trudności,
 • Preferencji wykorzystywania konkretnych narzędzi w określonych przypadkach.

Sprawdź: Backlog

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – kilka porad na temat odpowiedzi

Rozmowa rekrutacyjna może być stresująca dla kandydatów. A jeśli pojawia się stres, niektórzy mogą reagować nadreprezentacją, chcąc choć trochę zniwelować wpływ niepewności. To jednak może obrócić się przeciwko kandydatowi, ponieważ koloryzowanie lub niekonkretne odpowiedzi mogą skutkować utratą wiarygodności. Jak sobie radzić?

1. Mów o faktach, które mają związek z twoimi umiejętnościami

Odpowiadając na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, skup się na sytuacjach z twoich doświadczeń, które mają związek z umiejętnościami wymaganymi na nowym stanowisku. Czas rozmowy jest ograniczony, więc warto wykorzystać go na konkretne informacje.

2. Nie skupiaj się na negatywnych aspektach, tylko mów o tym, co pozytywne

Rekruter doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy człowiek cechuje się mocnymi, ale też słabymi stronami. Pamiętaj jednak, aby skupić się na tym, co należy do twoich mocnych stron, ponieważ rekruterzy nie są też wolni od różnych zniekształceń poznawczych. Na ocenę kandydata mają mało czasu, a przedstawianie siebie w negatywnym świetle niepotrzebnie skupi uwagę na rzeczach, które nie są najważniejsze i niepotrzebnie będą uwypuklone. Pamiętaj, że przychodzisz do firmy ponieważ coś umiesz, a nie dlatego, że są rzeczy, których nie potrafisz.

3. Nie unikaj odpowiedzi na pytania

Niektóre pytania podczas rekrutacji mogą być kłopotliwe, ale warto odpowiadać na nie szczerze, z uwzględnieniem tego, co jest istotne podczas rozmowy o danym stanowisku. O co może zapytać rekruter? O powody zakończenia poprzedniej współpracy, relacje z przełożonym i zespołem, a także o to, jak sobie radzisz w napiętych sytuacjach komunikacyjnych. Mogą się również pojawić pytania o rzeczy, które nie podobały ci się w poprzedniej firmie. W ten sposób rekruter chce poznać twoje motywacje, a także to, w jaki sposób odnosisz się do problemów. Pamiętaj, aby odpowiadać rozważnie i nie kieruj się emocjami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły