Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
python-developer-zarobki-kompetencje

Python Developer – kim jest i ile zarabia?

Ostatnia aktualizacja 4 października, 2023

Python Developer to entuzjasta technologii, który ma opanowane stosowanie języka programowania Python w różnego rodzaju projektach. Według indeksu popularności języków programowania Python znajduje się na szczycie tabeli, tuż przed Java i JavaScript. Czym zatem zajmuje się programista na tym stanowisku, jakie stawia się mu wymagania i ile można na nim zarobić?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Python jest dość prostym językiem, dlatego zyskuje bardzo dużą popularność. W rankingach wyprzedza z dość sporą przewagą języki Java i Javascript. Łatwość nauki skłania wiele osób, w tym zarówno początkujących, jak i przebranżawiających się programistów do poznania jego możliwości.

Dodatkowa zaletą Pythona jest jego uniwersalność, dzięki której jest zapotrzebowanie na osoby posługujące się nim w bardzo różnych dziedzinach związanych z programowaniem. Często pracownicy znający ten język są poszukiwani w branży finansowej, bankowej, a także ubezpieczeniowej.

Zobacz: Java Developer – kim jest i ile zarabia?

Python Developer – kompetencje

Programiści pracujący na tym stanowisku zajmują się tworzeniem i rozwijaniem różnego rodzaju usług i aplikacji. Dotyczy to zarówno zadań związanych z frontendem, jak i backendem.

Pracodawcy szukający osób na stanowisko Junior Python Developer oczekują około 2 lub 3-letniego doświadczenia w uczestnictwie w projektach związanych z tym językiem programowania. Oczywiście powinno być ono udokumentowane powstałymi aplikacjami, czy usługami, a także znajomością zastosowania Pythona w ich realizacji.

Dobrze, gdy programista Pythona zna dobrze choćby jeden z takich frameworków jak Diango, Flask i Pyramid. Mile widziana jest znajomość mapowania obiektowo-relacyjnego (ORM) i technologii frontend, czyli HTML5 i/lub JavaScript.

Przydaje się dobra znajomość OOP i wzorców projektowych, a także relacyjnych baz danych i NoSQL. Ważne są dobre umiejętności organizacyjne, a także kompetencje miękkie pozwalające na swobodny kontakt z innymi członkami zespołu, klientami i managementem.

Nieodzowna jest także znajomość języka angielskiego, gdyż często w tym języku prowadzone są rekrutacje, a i pracuje się zdalnie lub stacjonarnie w międzynarodowych zespołach lub też kontaktuje się z międzynarodowymi klientami.

Sprawdź: Backend Developer – czym się zajmuje?

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Specjalizacje Python Developera

Programista Python ma do wyboru różnorodne ścieżki specjalizacji. Ta wszechstronność sprawia, że jest to jedna z najbardziej elastycznych ról w branży IT.

Rozwój aplikacji internetowych

W kontekście rozwoju aplikacji internetowych, Python pozwala na pracę we frameworkach Django czy też Flask. Django jest znany ze swojej “baterii dołączonej”, co oznacza, że zawiera wiele wbudowanych funkcji, np. autentykacji użytkownika czy ORM. Flask jest z kolei bardziej minimalistyczny i daje programistom większą kontrolę nad elementami aplikacji.

Analiza i nauka o danych

Python jest również mocno osadzony w dziedzinie analityki i nauki o danych. Biblioteki takie jak Pandas ułatwiają manipulację i analizę danych, podczas gdy NumPy oferuje wsparcie dla dużych tablic i macierzy matematycznych. Te narzędzia są często używane w połączeniu z innymi bibliotekami do wizualizacji danych, np. Matplotlib czy Seaborn.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Python wyróżnia się również w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Biblioteki typu TensorFlow i scikit-learn są niezbędne dla tych, którzy chcą tworzyć modele predykcyjne czy algorytmy klasyfikacji. Python oferuje również biblioteki do przetwarzania języka naturalnego (NLP), np. NLTK i spaCy.

Inne obszary zastosowania

Oprócz wymienionych specjalizacji, Python znajduje również zastosowanie w automatyce i robotyce. W tym obszarze najpopularniejsze są biblioteki typu ROS (Robot Operating System). W rozwoju gier Python może być używany do tworzenia skryptów i logiki gry, często w połączeniu z silnikami takimi jak Unity czy Unreal Engine.

Python Developer – zarobki

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że Python jako język programowania znacznie zyskuje na popularności. W związku z tym programiści posiadający go w swoim stacku technologicznym mogli liczyć na wysokie zarobki.

Programiści backend w podziale na kategorię mogli liczyć na widełki rzędu 16-24 tys. zł netto (+VAT) przy B2B oraz 12-19 tys. zł brutto przy UoP.

Widełki dla programistów frontend były nieco niższe, ale nadal atrakcyjne. W przypadku zawarcia umowy B2B, we wspomnianej kategorii można było spodziewać się zarobków rzędu 15-22,9 tys. zł netto, a w przypadku Umowy o pracę było to 12-18,2 tys. zł brutto.

Dla porównania według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku programiści zatrudnieni na stanowisku Python Developer mogli liczyć na zarobki w wysokości od 15 tys. do 20 tys. zł netto na fakturze (B2B). Jest to mediana dolnych i górnych widełek z wystawianych ofert pracy. W przypadku umów o pracę mediana wynosiła 12 tys. do 17 tys. zł brutto.

Dane z innych źródeł pokazały, że płace dla programistów na stanowisku Python Developer w roku 2022 wzrosły. Senior Python Developer może liczyć nawet na 28 000 do 46 000 zł netto na umowie zleceniu lub 19 500 do 32 500 zł na umowie B2B. Oferta z takim górnym zakresem pojawiła się w portalu No Fluff Jobs.

Junior Python Developer nadal może spodziewać się, że zaproponowane mu zostaną zarobki na poziomie od 6 000 zł w górę.

Total
0
Shares
_podobne artykuły