Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
rekrutacja-it-co-robic-aby-mnie-zatrudnili

Rekrutacja IT – Co robić, aby mnie zatrudnili?

Ostatnia aktualizacja 19 sierpnia, 2022

Wielu kandydatów do pracy w charakterze programisty i nie tylko zastanawia się, co zrobić, aby rekrutacja IT przebiegła pomyślnie. Jak się przygotować, aby wypaść jak najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022. Dodaliśmy informację o tym, jakich pytań można się spodziewać podczas rozmowy rekrutacyjnej w IT.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Rekrutacja do IT

Rekruterzy w obecnych czasach nie mają łatwego zadania. Pandemia spowodowała, że firmy rozbudowują swoje działy IT, a te, które zajmują się tworzeniem oprogramowania, ciągle potrzebują programistów i pracowników zajmujących się innymi dziedzinami w IT.

Wcześniej firmy oczekiwały, że kandydaci będą wysyłali do ich działów HR CV wraz z listami motywacyjnymi. Pracownicy po wnikliwym zapoznaniu się z tymi materiałami wyłaniali kandydatów, z którymi umawiali rozmowy wstępne, potem następowała weryfikacja danych z CV. Kandydaci wykonywali zadania itd.

Obecnie praca zdalna i hybrydowa stała się faktem dla większości firm zajmujących się branżą IT, dlatego rekrutacja pracowników IT wygląda teraz inaczej. Kandydatów wyszukuje się poprzez ogłoszenia w portalach agregujących ogłoszenia o pracę. Coraz mniej jest ofert, w których słowotwórstwo wznosi się na wyżyny kiczu, a coraz więcej konkretnie głosi, czego oczekuje pracodawca. W niektórych przypadkach podawane są także realne widełki płacowe, co pozwala kandydatom zorientować się, ile zarobią na danym stanowisku.

Osoby, które odpowiedzą na ogłoszenie, proszone są o wysłanie swojego CV. Jeśli kandydat dobrze rokuje, osoby z HR dzwonią i umawiają się na wideo rozmowę. Chodzi o to, że przyszły pracownik może mieszkać setki, a nawet tysiące kilometrów od siedziby firmy i oferować swoje usługi zdalnie. Zazwyczaj w trakcie rozmowy weryfikowane są zgrubnie zapisy z CV, a kandydat otrzymuje zdanie do wykonania. Po jego wykonaniu weryfikuje się to, czy faktycznie wie, co zrobił i potrafi o tym opowiedzieć. Robi się to, aby wyeliminować możliwość oszustwa.

Rekrutacja IT – Co robić, aby mnie zatrudnili?

Aby zostać zatrudnionym na wymarzonym stanowisku, warto spełnić kilka warunków.

Jednym z nich jest przygotowanie dobrego CV, w którym znajdą się główne informacje mogące zainteresować potencjalnego pracodawcę. Warto przeszukać internet pod kątem najnowszych trendów w przygotowaniu Curriculum Vitae. Dostępne są też generatory takowych na różnych portalach z ogłoszeniami o pracę i gromadzących informacje o pracownikach.

Wpisując swoje dane, trzeba pisać konkretnie i prawdziwie. Fałszywe dane zostaną szybko zweryfikowane. Jeśli nie na etapie rekrutacji, to podczas okresu próbnego.

Przystępując do rozmowy kwalifikacyjnej, warto dobrze się przygotować.

Zobacz: Rozmowa rekrutacyjna z kamerką. Na co uważać, o czym pamiętać?

Najlepiej też mieć przed sobą wydruk lub otwarty na ekranie plik z CV, aby móc odnieść się do każdego zapisu, o który zapyta rekruter. Warto zastanowić się, o co może zapytać rekruter w związku z zapisami i przygotować sobie odpowiedzi – można je zapisać, aby w przypadku zdenerwowania mieć ściągę z danymi. Dobra argumentacja dotycząca swoich umiejętności i pewność siebie jest w cenie.

Przed rozmową warto skorzystać z toalety, odpowiednio się ubrać, nie tylko górną część, ale zadbać też resztę sylwetki. Poprawić włosy, ewentualnie makijaż. Kubek z wodą bez gazu, herbatą lub kawą też będzie dobry. Przy dłuższej rozmowie i nerwach może zasychać w gardle. Popijanie nie jest źle widziane.

Na co uważać podczas rozmowy o pracę?

Warto być przygotowanym na nietypowe pytania, gdyż błyskotliwe, ale konkretne odpowiedzi mogą zaważyć na ocenie kandydata.

Coraz rzadziej rekruterzy stosują pytania podchwytliwe i tak zwane „od czapy”, ale mogą się one zdarzyć. Mają one na celu sprawdzenie kreatywności, ocenić refleks oraz sposób myślenia i rozwiązywania nagłych, nietypowych problemów. Jak mawiają niektórzy pracownicy HR, nie ma na nie złych odpowiedzi – pokazują sposób myślenia kandydata i jego odporność na stres.

Jeśli kandydat jest gadułą lub ma skłonność do bełkotania w przypadku stresowych sytuacji, powinien potrenować taką rozmowę z kimś zaufanym, kto pomoże zasymulować taką sytuację. Warto też mieć w polu widzenia zegar i sprawdzać, jak długo mówimy. Odpowiedzi powinny być raczej krótkie i konkretne, niż nic niewnoszące i krążące wokół tematu.

Nie ma nic strasznego w tym, że przyznamy się, że na jakiś temat nasza wiedza jest mniejsza. No chyba, że napisaliśmy w CV inaczej.

Ważne, żeby nie kłamać i nie koloryzować. Tak jak pracownik oczekuje konkretnych informacji o stanowisku pracy i wymaganiach pracodawcy, tak pracownik HR oczekuje konkretów związanych z kandydatem do pracy w IT.

Sprawdź: Jak znaleźć płatny staż w IT?

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko w IT?

Pytania zadawane podczas każdej rekrutacji można podzielić na kilka kategorii. Te dotyczące bezpośrednio kandydata dadzą obraz doświadczenia, ale też pomogą zweryfikować, jak kandydat radzi sobie z problematycznymi sytuacjami oraz w jaki sposób podchodzi do bieżących zadań. Jak mogą brzmieć takie pytania?

  • Z jakimi technologiami pracowałeś(aś) wcześniej?
  • Opowiedz o ostatnim projekcie, w którym brałeś(aś) udział.
  • Opowiedz o sytuacji, w której coś poszło nie tak i jak rozwiązałeś(aś) ten problem.
  • W jaki sposób organizujesz swoją pracę?

W dalszej części rozmowy czas na pytania techniczne, które pomogą zweryfikować umiejętności i kompetencje wymagane na danym stanowisku. Jakich pytań można się spodziewać?

  • Jak w prostych słowach wyjaśnisz sprawę z [tutaj pojawia się adekwatna do danego stanowiska kwestia].
  • Czym jest API?
  • Porównaj Dockera i Ansible.
  • Jakie są dobre praktyki testów jednostkowych?

Na koniec warto przygotować się do pytań związanych bezpośrednio z firmą oraz stanowiskiem, na które aplikujesz. O co rekruterzy mogą pytać?

  • Jak wyglądał typowy dzień na Twoim poprzednim stanowisku?
  • Które z Twoich umiejętności będą dla Ciebie przydatne w tej pracy?
  • W jaki sposób chciał(a)byś się rozwijać w strukturach firmy?
Total
0
Shares
_podobne artykuły