Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
rosyjscy-specjalisci-it-opuszczaja-kraj

Rosyjscy specjaliści IT opuszczają kraj – wyjechało już ponad 70 tys.

Ostatnia aktualizacja 27 lipca, 2022

Wojskowa napaść na Ukrainę sprawiła, że rosyjscy specjaliści IT opuszczają kraj. Ponad 70 tys. rosyjskich specjalistów IT opuściło kraj, a podobno kolejne 100 tys. zastanawia się lub szykuje do wyjazdu w ciągu miesiąca. Są to dane podawane przez RAEC – Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej i agencję Interfax.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022. Dodaliśmy informacje na temat braku specjalistów IT w Niemczech.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz – Przebranżowienie do pracy w IT nie tylko dla osób z dyplomami uczelni wyższych

Rosyjscy specjaliści IT opuszczają kraj

Ogromne rzesze informatyków, programistów i innych osób zatrudnionych w IT ucieka z Rosji. Agencja Interfax, powołując się na RAEC, oszacowała, że już wyjechało ponad 70 tys. ludzi związanych tylko z branżą IT.

„Pierwsza fala – już wyjechało 50-70 tysięcy osób. Jedyne, co powstrzymuje drugą falę, to to, że są drogie bilety, nikt nie czeka na Rosjan i nie ma łączności finansowej, co uniemożliwia przeprowadzanie transakcji. Druga fala na pewno będzie. Według naszej prognozy, od 70 000 do 100 000 osób odejdzie w kwietniu. To tylko ludzie IT” – powiedział Sergey Plugotarenko, szef RAEC, na spotkaniu w Dumie Państwowej.

Jak widać, przewidywania dotyczą także najbliższej przyszłości, bo do końca kwietnia może to być już w sumie ponad 170 tys. pracowników IT, którzy wyruszą na emigrację, szukając pracy.

Skutki agresji Rosji na Ukrainę dotykają wszystkich branż

O skutkach wywołanych sankcjami nałożonymi na Rosję przez UE, USA i inne kraje, można pisać książki. Nas jednak interesuje fakt, że firmy IT zwalniają pracowników, wysyłają na bezpłatne urlopy lub ograniczają im zarobki. Zapewne też wiele z nich upadnie lub będzie przeżywało potężne kryzysy.

Ludzie nie chcą czekać na to, co się wydarzy i czy będzie lepiej, ale biorą sprawy w swoje ręce i opuszczają ojczyznę w poszukiwaniu pracy i godnych zarobków.

Aby powstrzymać wyjazd pracowników IT z kraju, rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zwolni firmy IT z podatku dochodowego i kontroli przez trzy lata. Pracownikom zatrudnionym przy tworzeniu oprogramowania zostanie odroczony pobór do wojska. Kolejną zachętą mają być preferencyjne kredyty dla firm, których oprocentowanie będzie wynosiło maksymalnie 3 proc. Pracownicy mogą ubiegać się także o preferencyjne kredyty hipoteczne.

Czy to powstrzyma fale emigracji pracowników IT z Rosji?

Sprawdź – Oczekiwania vs rzeczywistość. Czego chcą pracownicy od pracodawcy?

W Niemczech brakuje nawet 100 tys. specjalistów IT – lukę mogą zapełnić Rosjanie i Białorusini

Niemieckie Cyfrowe Stowarzyszenie Bitkom proponuje, aby Rosjanie i Białorusini zapełnili lukę w branży IT.

Adel Holdampf-Wendel, specjalistka od prawa ze stowarzyszenia Bitkom, opowiedziała o programie #greencard22. W ramach tego programu białoruscy i rosyjscy specjaliści IT mają otrzymywać wsparcie w staraniu się o niemieckie wizy. Dzięki temu proces miałby nie przekraczać nawet tygodnia. Oprócz tego specjaliści, którzy otrzymali już ofertę pracy, mają dostać w przyspieszonym trybie zezwolenie na zamieszkanie w kraju.

W związku z tą sprawą pojawiły się różne pytania. Pytano o to, w jaki sposób władze Niemiec mają zamiar sprawdzić, czy te osoby nie popierają inwazji Rosji na Ukrainę a także czy będą przestrzegać zasad demokracji w Niemczech. Adel Holdampf-Wendel odpowiedziała, że władze dysponują odpowiednimi procedurami, które pozwolą to zweryfikować.

Total
0
Shares
_podobne artykuły