Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Rozmowa rekrutacyjna z kamerką

Rozmowa rekrutacyjna z kamerką. Na co uważać, o czym pamiętać?

Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia, 2023

Rozmowa rekrutacyjna o pracę przez kamerkę wideo to żadna nowość. W dobie pandemii i pracy zdalnej stało się to normą. Różni się ona jednak od tradycyjnej, przeprowadzanej w biurze. O czym warto pamiętać?

Czeka cię rozmowa rekrutacyjna online? Świetnie. Ale zanim włączysz kamerkę i klikniesz przycisk “dołącz do spotkania”, przygotuj sobie odpowiedzi na często zadawane pytania i zastanów się, o jakich osiągnięciach zawodowych chciałbyś opowiedzieć. Co może cię wyróżnić na tle innych kandydatów? Dokładnie przeanalizuj te kwestie.

Sprawdź: Narzędzia cyfrowe podstawą w firmach. Ale dlaczego?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Rozmowa rekrutacyjna online. Co warto wiedzieć?

W przypadku rozmów z kamerą jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Mają one duże znaczenie na to, jak będziesz postrzegany przez rekrutera i – miejmy nadzieję – przyszłego pracodawcę.

Pierwsza zasada: ogranicz wszelkie zakłócenia. Mieszkasz przy ruchliwej ulicy? Zamknij okna. W domu czy mieszkaniu będą akurat inne osoby? Poproś je, aby w trakcie rozmowy nie hałasowały i nie rozmawiały zbyt głośno. Udaj się do pokoju, w którym możesz zamknąć drzwi i przeprowadzić spotkanie bez zakłóceń. Postaraj się, by przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną w cichej, czystej i uporządkowanej przestrzeni.

Nie siadaj też na kanapie czy przy stole kuchennym. Jeśli to tylko możliwe, usiądź przy biurku, gdzie możesz wygodnie postawić komputer. Możesz również umieścić laptopa na stosie książek, aby uzyskać lepszy kąt kamery. Od razu poczujesz się bardziej komfortowo.

Kolejna rzecz: oświetlenie. Postaraj się, aby światło w pomieszczeniu było dobrej jakości. Naturalne światło z dużego okna jest doskonałe, ale nie zawsze uda się takie uzyskać. Zadbaj o to, aby światło dobrze padało na twoją twarz i nie było za ostre.

Pamiętaj: chcesz wyglądać jak kandydat profesjonalny, a nie dramatyczny cień profesjonalnego kandydata. Przed rozmową rekrutacyjną wykonaj test kamery, aby zobaczyć, jak się prezentujesz. Będziesz miał wtedy wystarczająco czasu na wprowadzenie odpowiednich korekt.

W zależności od tego, jakie są twoje preferencje, przygotuj sobie notatnik cyfrowy lub drukowany. Ogólnie ważne jest, aby robić notatki. Osoby biorące udział w rozmowie rekrutacyjnej, jeśli wyznaczą ci jakieś zadania, pewnie wyślą szczegóły w e-mailu po spotkaniu. Nie możesz mieć jednak gwarancji, więc zawsze rób notatki z najważniejszych ustaleń. Nawet jeśli finalnie i tak otrzymasz instrukcje e-mailem, zrobisz dobre wrażenie na prowadzących.

Interview z jadalni?

Najlepiej, jeśli rozmowę przeprowadzisz w pracowni. Ale nie wszyscy mają wydzielone pomieszczenia na pracę w swoich domach czy mieszkaniach. W takim wypadku możesz porozmawiać nawet z jadalni – grunt, żebyś zastosował się do wcześniejszych sugestii.

Zdarza się nawet, że kandydaci przeprowadzają rozmowy rekrutacyjne z sypialni. Jeśli zajdzie taka konieczność, zadbaj o to, aby było możliwie najbardziej profesjonalnie. Nie siadaj więc na łóżku, i na pewno zadbaj, aby było pościelone.

Zadbaj o to, aby w tle za Tobą było naturalne tło, jednolita ściana, prosty obraz, kwiat. Kontrowersyjny plakat za plecami – już niekoniecznie. Ważne jest także to, aby za plecami nie mieć okna, które sprawi, że kamera może nie poradzić sobie z kontrastem. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, zasłoń je, a twarz oświetl dodatkowym światłem.

Jeśli nie masz możliwości zmiany, sprawdź, czy aplikacja, z której będziesz korzystać podczas wideorozmowy, ma możliwość rozmycia tła za Tobą lub jego podmiany na jakiś neutralny obraz. Nie wybieraj dziwnych teł, typu plaża, obrazki z wesołymi elementami, bo nie zostaniesz potraktowany poważnie.

Etykieta podczas rekrutacji zdalnej

Etykieta w rozmowie rekrutacyjnej przez kamerkę jest kluczowym elementem, który może znacząco wpłynąć na odbiór kandydata przez rekrutera.

Choć może to być nieco kłopotliwe, to spoglądanie w obiektyw kamery, a nie na ekran może sprawić lepsze wrażenie, ponieważ symuluje bezpośredni kontakt wzrokowy z osobą przeprowadzającą rozmowę. To naturalnie buduje zaufanie i empatię. Pamiętaj o zachowaniu i mowie ciała. Utrzymanie otwartej, ale profesjonalnej postawy może świadczyć o pewności siebie i zaangażowaniu i choć przez kamerę widać jedynie część postaci, to nadmierne przygarbienie jednak nie umknie uwadze.

Ponadto bezwzględnie należy przestrzegać zasad etykiety online. Chodzi tu przede wszystkim o punktualne logowanie się na rozmowę, upewnienie się, że wszystkie powiadomienia i dźwięki są wyłączone oraz traktowanie rozmowy z takim samym szacunkiem, jak rozmowy twarzą w twarz. Wszystkie te działania mają na celu pokazanie, że kandydat traktuje proces rekrutacji poważnie.

Zobacz: Programowanie dla dzieci i nastolatków. Co warto kupić?

Czytaj także:

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w IT

Drony z kamerką – na co uważać?

Total
0
Shares
_podobne artykuły