Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Praca w marketingu social media wymaga znajomości wielu platform społecznościowych i narzędzi

Na czym polega social media marketing?

Ostatnia aktualizacja 4 kwietnia, 2023

W social mediach codziennie toczą się intensywne działania marketingowe. W rezultacie social media marketing to jedna z bardziej dynamicznych gałęzi całej branży. Dziś metody zdobywania uwagi użytkowników aplikacji oraz generowania ruchu internetowego przy pomocy serwisów społecznościowych ogranicza tylko wyobraźnia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Definicja social media marketing

Social media marketing to strategia promocji produktów, usług lub marki za pomocą różnych platform społecznościowych, takich jak Facebook, TikTok, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube itp. Celem marketingu w mediach społecznościowych jest zbudowanie zaangażowania użytkowników, zwiększenie świadomości marki, dotarcie do nowych klientów oraz utrzymanie lojalności istniejących klientów.

Kampanie social media marketingowe mogą przybierać wiele form. Są to przykładowo reklamy płatne, promowanie postów, konkursy, wydarzenia online, kampanie influencer marketingowe itp. Ważne jest, aby środki były dopasowane do specyfiki każdej aplikacji.

Social media marketing wymaga również regularnego monitorowania i analizowania wyników, takich jak liczba odsłon, interakcji, konwersji i przychodów. Celem jest poznanie skuteczności działań możliwość dostosowywania strategii w zależności od wyników.

Praca w social media marketingu

Praca w social media marketingu jest dynamiczna, wymaga elastyczności i szybkiego reagowania na zmieniające się trendy oraz zachowania użytkowników. Pracownicy tej branży muszą być kreatywni i umiejętnie wykorzystywać media do zbudowania relacji z klientami w celu zwiększenia zasięgów i zysków, jak najmniejszym kosztem.

Social media marketerzy planują kampanie, określają cele i grupy odbiorców oraz dostosowują treści do specyfiki każdej platformy społecznościowej. Co do zasady, tworzą też wartościowe posty, grafiki, wideo i infografiki, które przyciągną uwagę i zainteresowanie użytkowników.

Jak wygląda praca w marketingu IT? Przeczytaj więcej!

Inną specyfiką marketingu w mediach społecznościowych jest śledzenie wyników kampanii, monitorowanie aktywności użytkowników, a także analizowanie i raportowanie wyników działań. W zależności od obowiązków do zadań może należeć również wchodzenie w interakcję w komentarzach, odpowiadanie na pytania i opinie użytkowników, w celu budowania zaangażowania społeczności.

Social media marketing to dochodowa i wymagająca kreatywności branża
Marketing mediów społecznościowych to dochodowa i wymagająca kreatywności branża / Fot. aurielaki, shutterstock.com

„Socjale” nie wybaczają

W wielu organizacjach rolą social media marketerów jest reagowanie na sytuacje kryzysowe. Muszą radzić sobie z sytuacjami, które są zagrożeniem dla wizerunku marki lub osoby. Mierzą się z wyzwaniami takimi jak negatywne opinie lub incydenty, które wpływają na reputację pracodawcy.

Ich dziania powinny być konsekwentne i ściśle przemyślane na każdym etapie, ponieważ skutkują szerokim kontaktem z odbiorcami social mediów. Specjaliści powinni ciągle testować i dostosowywać strategie, aby osiągać wyniki przy zmieniających się trendach, algorytmach i potrzebach odbiorców.

Kursy i studia social media marketing

Social media stworzyły zawody, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie było mowy. Co do zasady, zdobywanie wiedzy w tym zakresie jest aktualnie oparte na praktyce i kursach online. Popularnymi platformami są Udemy, Domestica oraz Coursera. Wartościowe i certyfikowane treningi są także dostępne na LinkedIn. Wybór jest zróżnicowany w zależności od poziomu i wybranej platformy social media. Nieocenioną pomocą na początku mogą być darmowe kursy social media marketingowe na YouTube.

Co do studiów z social media marketingu sprawa wygląda nieco inaczej. Wydaje się, że zagadnienie jest zbyt wąskie i mało sprofesjonalizowane, aby otwierać taki kierunek na uczelniach. Niemniej jest to specjalność dostępna głównie na kierunkach zarządzanie, dziennikarstwo i marketing. Warto mieć na uwadze, że ścieżki kariery w tej branży są nieoczywiste i wybór studiów niekoniecznie przesądzi o karierze w social mediach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły