Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
software-house-co-to-jest-czym-sie-zajmuje

Software House – co to jest i czym się zajmuje?

Ostatnia aktualizacja 12 maja, 2022

Początkujący programiści, szukając pracy, często spotykają się z hasłem Software House (SH). Jednym kojarzy się ono z firmą programistyczną, innym ze sklepem z aplikacjami. Czym tak naprawdę jest, czym się zajmuje i kogo zatrudnia?

Zobacz: Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Co to jest Software House i czym się zajmuje?

Software House jest firmą, która zajmuje się kompleksowym tworzeniem oprogramowania. Nie można ich mylić z agencjami interaktywnymi, gdyż w SH powstają projekty nacechowane dużo wyższą złożonością i czasochłonnością produkcji.

Większość firm określanych jako Software House zatrudnia nie tylko programistów. Znajdują tam pracę także osoby odpowiedzialne za kontakty z klientami, analizujące ich potrzeby, projektujące aplikacje i strony internetowe, graficy, testerzy i wiele innych.

Firmy takie zajmują się projektowaniem i tworzeniem portali internetowych, platform B2B i B2C, systemy obiegu dokumentów, sklepy internetowe, aplikacje mobilne i im podobne.

Jak wygląda projekt przygotowywany przez Software House?

Firmy szukające wykonawcy aplikacji lub portalu dla siebie zazwyczaj kontaktują się z SH. W innych przypadkach to pracownicy SH wyszukują klientów wśród firm, które korzystają ze starszych lub niezbyt nowoczesnych rozwiązań.

Gdy kontakt zostanie nawiązany, odpowiedni pracownicy przeprowadzają analizę potrzeb klienta. Wszelkie prośby i uwagi są dokładnie notowane i omawiane. Następnie tworzy się produkt szyty na miarę i spełniający wszelkie oczekiwania.

Kolejnym krokiem jest projektowanie i przygotowanie pierwszych zgrubnych prototypów. Pierwsze wersje są modyfikowane i weryfikowane. Gdy po testach powstaje wersja gotowa do działania, to wdraża się ją i przygotowuje odpowiednią dokumentację.

Gdy całość już działa i klient z powodzeniem z niej korzysta, SH zajmuje się także obsługą powdrożeniową. Chodzi tu o rozbudowę o nowe funkcje, modyfikacje już istniejących, poprawianie błędów.

Czy Software House jest dobrym miejscem do pracy?

Firmy typu Software House są na tyle rozbudowane i zajmują się tak różnymi projektami, że niemal każdy programista, czy osoba zajmująca się innymi dziedzinami w branży IT znajdzie w niej miejsce dla siebie.

W związku z różnorodnością zadań idealnie można tam zutylizować swoją bieżącą wiedzę. Dodatkowo można nabrać doświadczenia, a także nauczyć się jak pracuje się nad złożonymi projektami. To idealny poligon dla początkujących (poziom junior), ale też dobra przystań dla midów i seniorów.

Zobacz: Jak znaleźć płatny staż w IT?

Total
0
Shares
_podobne artykuły