Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
specjalista IT

Polski specjalista IT na tle sytuacji w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja 24 listopada, 2022

Specjalista IT to jeden z bardziej poszukiwanych pracowników w Polsce i Europie. Aktualnie brakuje 147 tys. specjalistów z branży IT w Polsce, aby ich udział był identyczny do liczby osób zatrudnionych w tym sektorze na terenie Unii Europejskiej. Obecnie osoby zatrudnione w branży IT stanowią 3,5% wszystkich zatrudnionych, co przekłada się na najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Jak to wygląda w szczegółach?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Przebranżowienie

Specjalista IT w Europie

Z danych opracowanych na podstawie Eurostatu w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?” wynika, że na polskim rynku pracuje 586 tys. specjalistów IT. Ta liczba ustanawia 6. miejsce w Unii Europejskiej. 

Niekwestionowanym liderem zatrudnienia w branży IT na terenie Unii Europejskiej pozostają Niemcy, otwierając listę wynikiem ponad 2 mln. osób. Na drugim miejscu znajduje się Francja, która w 2021 roku zatrudniała ponad 1,2 mln. specjalistów IT. Trzecie i czwarte miejsce to odpowiednio: Włochy (848 tys.) i Hiszpania (806 tys.). W tym zestawieniu Polskę wyprzedza jeszcze Holandia, w której liczba zatrudnionych specjalistów IT przekraczała 620 tys. (według stanu na 2021 rok).

Biorąc pod uwagę wzrosty liczby specjalistów IT w latach 2012-2021, Polska zajęła 5. miejsce w Unii Europejskiej. Odnotowano 192 tys. zatrudnionych w tej kategorii osób. Pierwsze miejsce ponownie należy do Niemiec. W Niemczech wzrost zatrudnienia osób w IT plasował się na poziomie 654 tys. Francja zajmuje drugie ze wzrostem na poziomie 550 tys. Reszta krajów Unii Europejskiej nie przekroczyła 250 tys.

Zobacz: JVM

Polski rynek IT jest nadal jednym ze słabiej rozwiniętych w Unii Europejskiej

Współczynnik lokalizacji (location quotient) wyniósł 0,80. Oznacza to, że aby dorównać do poziomu rozwoju rynku IT w całej Unii Europejskiej, musiałby wzrosnąć do 1. 

Analiza zmiany wskaźnika location quotient liczby specjalistów IT w latach 2012-2022 dla państw Unii Europejskiej wykazała brak istotnej różnicy dla Polski. LQ w 2012 roku był na tym samym poziomie, co w 2021 roku. Specjalista IT to nadal pracownik bardzo pożądany na rynku w Polsce, a zapełnienie tej luki wymagałoby zatrudnienia 147 tys. nowych osób.

Total
0
Shares
_podobne artykuły