Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
state-of-frontend-2022-raport-warunki-pracy

State of Frontend 2022 – warunki pracy

Ostatnia aktualizacja 8 lipca, 2022

O tym, jak wygląda na świecie praca na stanowiskach Frontend Developer, możemy dowiedzieć się z raportu State of Frontend 2022. Został on przygotowany przez The Software House, do którego zebrano informacje od programistów ze 125 różnych krajów.

Zobacz: Frontend Developer – kim jest?

Kim jest Frontend Developer?

Osoba pracująca na stanowisku Frontend Developer ma za zadanie programowo tworzyć elementy interfejsu aplikacji i stron internetowych. W zespole współpracuje z UI/UX Designerami, a także przy wdrażaniu projektów z Backend Developerami.

Zazwyczaj wykorzystuje w swojej pracy HTML, CSS oraz JavaScript.

Raport State of Frontend 2022 – deweloperzy i warunki ich pracy

Raport State of Frontend 2022 został przygotowany przez The Software House. Dane do niego zebrano od 3703 ludzi pracujących na stanowisku Frontend Developer w 125 różnych krajach. Dodatkowo 18 ekspertów skomentowało wyniki analizy zebranych informacji.

Programiści w większości pracują zdalnie, a jest to aż 59,7 proc. badanych, hybrydowo pracuje 35,3 proc., tylko w biurze pojawia się raptem 5 proc. ankietowanych. Większość osób pracujących zdalnie nie chce wracać do pracy w biurze, gdyż w domowym zaciszu mogą się bardziej skupić i nie tracą czasu i pieniędzy na dojazdy.

Kto zajmuje się frontendem i jak duże są zespoły?

Frontendem zajmują się nie tylko specjaliści, ale także studenci, którzy zaczynają dopiero naukę programowania. Zdarzają się też samoucy chcący pracować w IT, menedżerowie produktu, projektanci, kierownicy zespołów, graficy i inni.

Osoby zajmujące się frontendem ponad 5 lat to 28,4 proc. ogółu badanych. Pracujący na tym stanowisku ponad 10 lat to 24,1 proc. Może to świadczyć o tym, że jest to na tyle ciekawa praca, że nie zmienia jej się zbyt często, stąd tak długie staże.

Statystyki pokazują także, że 50 proc. badaych pracuje w firmach zatrudniających powyżej 10 osób od frontendu. 27 proc. respondentów deklaruje, że w ich firmie zatrudnionych jest ponad 50 osób zajmujących się frontendem. Co ciekawe, aż 30 proc. zaznaczyło odpowiedź, że w ich firmie mniej niż 5 osób zajmuje się wyglądem strony lub aplikacji.

Sprawdź: Backend Developer – czym się zajmuje?

Total
0
Shares
_podobne artykuły