Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
szanuj siebie

#SzanujSiebie w procesie rekrutacji

Ostatnia aktualizacja 9 grudnia, 2022

Potrzeba zmian w procesach rekrutacyjnych wciąż jest ogromna. Choć aktualnie bywa lepiej, niż parę lat wcześniej, nadal kandydaci często spotykają się z praktykami, które nie są w porządku. Dodatkowo tracą na tym również firmy, narażając się na zbędne koszty wynikające z nieudanych procesów. Na szczęście da się to zmienić. Nie ma jednak lepszego sposobu wprowadzenia zmian, który przynosiłby długotrwałe korzyści, niż edukacja. Dotyczy ona zarówno kandydatów, jak i rekrutujących w zakresie dobrej komunikacji i respektowania wzajemnych praw, ale też dbania o wysokie standardy w trakcie poszukiwania nowych pracowników. Dlatego też No Fluff Jobs zainicjował akcję Szanuj Siebie. O co chodzi?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak się przebranżowić?

Szanuj Siebie – pierwszy etap kampanii

W ramach akcji Szanuj Siebie, No Fluff Jobs rozpoczął kampanię, której hasła skupiały się wokół wartości leżących u podstaw firmy, a uważamy, że powinny leżeć u podstaw całego rynku pracy, najlepiej we wszystkich możliwych branżach.

Transparentność ogłoszeń

Na podium spraw, które marnują czas kandydatów i pracodawców jest rozmyta forma ogłoszenia, naszpikowana stwierdzeniami bez treści. Młody dynamiczny zespół, brak informacji o rodzaju umowy, ciekawe projekty, możliwość rozwoju. Jeśli stworzylibyśmy bingo pt. „Typowe ogłoszenie o pracy”, w większości nadal zakreślilibyśmy większość okienek z tego typu stwierdzeniami. 

Jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie? Mówiąc w jednym przymiotniku, powinno być konkretne. Rozwijając go, możemy wymienić:

  • Widełki wynagrodzenia;
  • Rodzaj oferowanej umowy;
  • Zakres obowiązków;
  • Oczekiwane umiejętności z podziałem na obowiązkowe i mile widziane;
  • Lokalizację miejsca pracy;
  • Dodatkowe informacje o udogodnieniach, sprzęcie, czy też urlopie.

I to wszystko. Tak podane informacje zwiększą prawdopodobieństwo odnalezienia właściwego kandydata, który już na tym etapie wie, jakich rzeczy może się spodziewać. Oddala się zatem widmo późniejszej rezygnacji z dalszych etapów rekrutacji lub oferty pracy.

Widełki wynagrodzenia

No Fluff Jobs od początku swojego istnienia publikuje ogłoszenia wyłącznie z widełkami wynagrodzenia. Ten element jest niezbywalny i staramy się sprawić, aby pracodawcy dostrzegali ile korzyści dla obu stron wynika z takiego podejścia. Nadal jest to często praca u podstaw, lecz z sukcesami. Niektóre firmy niepublikujące wcześniej widełek, zdecydowały się zamieścić u nas ogłoszenie właśnie z nimi.

Z punktu widzenia kandydata wiedza o możliwych zarobkach jeszcze na etapie przeglądania ogłoszeń pozwala mu zadecydować, czy chce angażować się w proces rekrutacji. Jeśli nie chce, oszczędzi swój czas, który będzie mógł przeznaczyć na udział w innym procesie odpowiadającym jego oczekiwaniom.

Pracodawca także oszczędza czas, nie inicjując procesów z kandydatami, którzy nie przyjęliby oferty ze względu na wysokość zarobków. Dodatkowo już na tym etapie otrzymuje wstępnie wyselekcjonowane pod tym kątem aplikacje, wiedząc, że przedstawione widełki wynagrodzenia są dla kandydatów atrakcyjne.

Respektowanie granic i brak dyskryminacji

Wiele procesów rekrutacyjnych opiera się nadal o niewłaściwą komunikację. Dwie trzecie kandydatów i kandydatek słyszy pytania dotyczące osobistych planów rodzinnych. Ponadto zdarza się również odrzucanie kandydatury ze względu na czynniki, które nie powinny mieć znaczenia dla pracodawcy. Masz prawo zakomunikować, że zadane pytanie nie ma żadnego znaczenia dla Twojej kandydatury na dane stanowisko. Możesz sprzeciwić się dyskryminacji i zrezygnować z procesu. Zdajemy sobie sprawę, że to czasami idealistyczne stwierdzenia, ponieważ w rzeczywistości przeciągająca się przerwa w zatrudnieniu skłania do podejmowania innych decyzji. Jeśli jednak masz taką możliwość, nie angażuj się w proces w firmie, z której prawdopodobnie i tak niedługo odejdziesz. Szanuj siebie. 

Zobacz: QA Engineer

Szanuj Siebie – List otwarty do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

W ramach akcji Szanuj Siebie, No Fluff Jobs wystosował również list otwarty do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. List dotyczy ustanowienia prawnego obowiązku ujawniania informacji o wynagrodzeniach w ofertach pracy.

Do tej pory zebraliśmy już 13 061 podpisów. Dołącz do akcji, podpisując się tutaj. Nie ulegaj wrażeniu, że pojedynczy głos nie ma znaczenia, ponieważ to one składają się na liczbę, którą tu widzisz.

Total
0
Shares
_podobne artykuły