Targi pracy IT – jeśli chcesz poznać pracodawców i znaleźć pracę
Ostatnia aktualizacja 14 września, 2022
Dla osób, które chcą w jednym miejscu poznać pracodawców, porozmawiać z rekruterami, a także znaleźć pracę, w różnych miastach Polski organizowane są targi pracy IT. Prócz stoisk pracodawców wystawiają się tam także firmy oferujące szkolenia, odbywają się wykłady, prelekcje i inne wydarzenia.
Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022. Dodaliśmy informację o aktualnych wydarzeniach.
Po co organizowane są targi pracy IT?
Tego typu wydarzenia organizowane są dla osób, które przeglądając ogłoszenia w portalach gromadzących je, czują się nieswojo. Czytając to, co pracodawca lub rekruter zamieszcza, pojawiają się pytania, które trudno jest zamieścić w wiadomości e-mail lub poprzez inną formę cyfrowego kontaktu.
Targi pracy pozwalają na kontakt z rekruterami, pracownikami firm z różnych działów, zadanie pytań, rozwianie wątpliwości. Do tego w jednym miejscu są dostępni ludzie z różnych firm, w tym także zajmujących się rekrutowaniem pracowników dla różnych pracodawców. Można poznać ich wymagania, to czym kierują się w wyborze najlepszych kandydatów i rozmowach kwalifikacyjnych.
Targi pracy IT – rodzaje
Targi pracy IT organizowane są przez różne firmy i instytucje. Odbywają się w różnych miastach, ale część z nich dostępna jest także hybrydowo i online.
Na żywo
Tego typu targi organizowane są zazwyczaj w centrach wystawienniczych lub innych dużych przestrzeniach. W nich możliwe jest zorganizowanie nie tylko miejsca na stoiska dla pracodawców i firm rekrutacyjnych, ale i inne działania. Mogą nimi być panele dyskusyjne, w których moderatorzy zadają pytania lub rozmawiają z przedstawicielami pracodawców i firm rekruterskich.
Odbywają się wykłady na temat sposobów skutecznego poszukiwania pracy, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych. Zdarzają się też porady dotyczące przygotowania CV i listów motywacyjnych, odbycia koniecznych kursów, które pomagają zaliczyć testy itp.
Można podejść do ludzi, porozmawiać z nimi w cztery oczy, a nawet odbyć wstępne rozmowy kwalifikacyjne z pracownikami HR. To zapewnia niezbędne doświadczenie, szczególnie dla osób, które rozpoczynają karierę w branży IT i nie mieli do tej pory okazji doświadczyć tego typu spotkań.
Im więcej takich rozmów, tym rośnie pewność siebie i nabywa się doświadczenia, dlatego warto korzystać z takiej formy szukania pracy.
Online
Targi pracy IT w wersji online to zazwyczaj dostęp do platformy gromadzącej informacje o pracodawcach, możliwość umówienia rozmów z przedstawicielami, uczestnictwa w panelach dyskusyjnych transmitowanych online. Można tam także wziąć udział w webinarach. Te, podobnie jak w wersji na żywo, pokazują możliwości na różnych stanowiskach, drogę kariery, przykłady przebranżowień itp.
Zobacz: Raport: Przebranżowienie do IT – czerwiec 2022
Taka forma jest idealna dla osób nieco skrytych lub nieśmiałych, które nie zawsze dobrze czują się w tłumie. Lepiej im się rozmawia z ludźmi poprzez systemy do wideokonferencji, czaty czy innego typu komunikatory.
Świetnie sprawdzają się też w przypadku osób niepełnosprawnych. Dodatkowo także tych, którzy pracują zdalnie lub w sporej odległości od miast, w których zazwyczaj odbywają się targi na żywo.
Sprawdź: Digital nomad – obywatel świata w pracy zdalnej
Hybrydowe
Coraz częściej zdarza się, że targi pracy, jak i różnego rodzaju konferencje odbywają się w formie hybrydowej. Organizuje się je tak jak zwykłe targi i konferencje na żywo, czyli w halach lub innych dużych obiektach. Są stoiska, przedstawiciele firm, pracownicy, można podejść i porozmawiać, zapoznać się z ofertami, a także wziąć udział w pobocznych wydarzeniach.
Jednocześnie tego typu miejsca mają ograniczoną możliwość przyjęcia gości. Dlatego nie wszyscy będą w stanie się tam dostać, albo nie mają możliwości dojazdu. Dla nich otwarty jest dostęp do przedstawicieli firm, prelekcji i webinarów w formie online.
Dzięki takiej formie dosłownie każdy może wziąć w nich udział, niezależnie od miejsca zamieszkania, możliwości poruszania się lub predyspozycji.
Najbliższe wydarzenia
Targi Pracy #IT odbędą się 26 i 27 października 2022 roku stacjonarnie w Warszawie, a 25 listopada 2022 roku online.
Targi stacjonarne odbędą się w Budynku MIM UW przy ul. Banacha 2 (26.10) i w Gmachu Głównym Politechniki Wrocławskiej przy pl. Politechniki 1 (27.10). Czego można spodziewać się w następujące dni?
Budynek MIM UW (26.10)
Odwiedzający będą mieli okazję zdobyć pierwszą pracę lub praktyki, skonsultować swoje CV, a przede wszystkim poznać oferty pracy, które nie są dostępne nigdzie indziej.
Ponadto od 10:20 do 15:50 odwiedzający mogą wziąć udział w różnych warsztatach dla programistów i innych specjalistów IT. Na wydarzenie można zarejestrować się za pośrednictwem tej strony.
Gmach Główny PW (27.10)
Tego dnia ponownie będzie możliwość konsultacji, zapoznania się z ofertami pracy (w tym z tymi z ukrytego rynku), a także z bieżącymi trendami w branży. Część warsztatowa zacznie się od 9:40 i potrwa do 15:30. Na wydarzenie można zarejestrować się za pośrednictwem tej strony.
Targi Pracy #IT online (25.11)
Jeśli nie możesz dotrzeć na miejsce – nic straconego. 25 listopada 2022 roku Targi Pracy #IT odbędą się również online. Na odwiedzających będzie czekać wirtualna hala wystawiennicza, spotkania 1:1 z rekruterami i webinary. Część warsztatowa potrwa od 8:50 do 12:25. Spotkania z pracodawcami dostępne są od 9:00 do 14:35. Za pośrednictwem tej strony możesz się zarejestrować i poznać szczegółowy program.