Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Szczerość w sieci? TBH, to możliwe / Fot. Lolostock, Shutterstock.com

TBH, każdy z nas powinien znać ten skrót

Ostatnia aktualizacja 11 marca, 2023

Prawdopodobnie widziałeś ludzi używających frazy “TBH”, ale co ona oznacza? Wyrażenie to istnieje w sieci od dłuższego czasu, choć jego znaczenie nieco zmieniło się z upływem czasu.

W większości sytuacji TBH jest używane jako skrót od “to be honest” (szczerze mówiąc). To inicjały, które zyskały popularność pod koniec lat 90. lub na początku lat 2000. i związane są z kulturą forów internetowych, internetowego czatu (IRC) oraz wiadomości tekstowych.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

TBH zwykle jest umieszczane na początku lub na końcu zdania, aby wyrazić uczucie szczerości. Jeśli ktoś chce być szczery w swojej opinii, może powiedzieć “TBH, nienawidzę tej gry”. Oczywiście, wyrażenie może być również używane jako narzędzie bezpośredniości, pochwały lub obrażania. Można kogoś pochwalić, mówiąc “Szczerze mówiąc, jesteś silną i autentyczną osobą” lub skrytykować: “Szczerze mówiąc, nie poradzisz sobie ze zdobyciem tej pracy”.

Jednocześnie dodajmy, że niektórzy rozumieją ten skrót jako “to be heard” (być wysłuchanym). To jest zdecydowanie rzadziej stosowana opcja.

TBH to co wiesz, już ci wystarczy

Istnieje nawet gatunek postów na portalach społecznościowych zwanych “TBH posts”. Użytkownicy proszą w nich o szczerą opinię na konkretne tematy. Nastolatkowie mogą powiedzieć też “TBH za TBH” z zamiarem wydawania (lub otrzymywania) szczerych opinii. Te opinie zwykle mają na celu być pochlebne lub humorystyczne, ale mogą również być celowo bolesne lub obraźliwe (mówimy przecież o nastolatkach).

Lista powodów, dla których ludzie używają zwrotu “TBH” (to be honest) w internecie:

  • Szybkie i łatwe przekazanie uczucia szczerości lub bezpośredniości w internecie
  • Wyrażenie szczerej opinii, pochwały, krytyki lub uczuć
  • Narzędzie do uzyskiwania informacji lub opinii od innych
  • Popularność na różnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy TikTok
  • Używanie w tzw. “TBH posts” – postach na portalach społecznościowych, w których pytają innych o ich szczere opinie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to be honest stało się powszechnym wyrażeniem pod koniec lat 90. lub na początku lat 2000. Prawdopodobnie było używane w rozmowach IRC lub SMS, aby wyrazić uczucie szczerości lub bezpośredniości, zanim zaczęło się pojawiać na forach internetowych i stronach internetowych. Pierwszy wpis na temat TBH w Urban Dictionary pojawił się w 2003 roku, a według Google Trends słowo nie zyskało popularności aż do 2011 roku.

popularność hasła TBH na wykresie w Google Trends, USA

Obecnie TBH bez problemu znajdziemy w Google Trends – skrót utrzymuje się przez cały czas i stale jest popularny

Kiedy w sieci jakieś wyrażenie używane jest bardzo często, szybko zyskuje swój skrót. Podobnie jak z hasłem NSFW.

Jak używać tego skrótu w sieci

TBH to bezpośredni skrót od wyrażenia “to be honest” (szczerze mówiąc). W większości sytuacji możesz po prostu użyć go tam, gdzie faktycznie powiedziałbyś “szczerze mówiąc” w zdaniu.

Co znaczy ten skrót? Wyjaśnienie na wideo (j. angielski):

Pamiętaj jednak, że większość ludzi używa skrótu na początku lub końcu zdania. Czasami używa się go w środku zdania, ale to raczej wyjątki. Nie zobaczysz nikogo mówiącego: “Próbuję być TBH z tobą”.

Oto kilka przykładów, jak poprawnie użyć TBH:

  • [Skrót], nigdy nie mogłem zaakceptować całej tej popularności związanej z Władcą Pierścieni
  • [Skrót], jesteś moim najlepszym przyjacielem. Uwielbiam spędzać z tobą czas
  • To nie jest wielki problem, [Skrót].
  • Jestem dość głodny, ale [Skrót], ja zawsze jestem dość głodny

Co do definicji “to be heard”, prawdopodobnie nie warto jej zapamiętywać. Ten trend wychodzi już z mody i jest głównie używany przez niektórych nastolatków.

TBH, miło jest wiedzieć, skąd pochodzą te elementy kultury – nawet jeśli nie planujesz ich używać w swoim codziennym życiu. Żargon internetowy jest mimo wszystko ważny.

Total
0
Shares
_podobne artykuły