Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
tester-manualny-automatyczny-roznice

Tester manualny – czy jest potrzebny w IT?

Ostatnia aktualizacja 30 stycznia, 2023

W wielu serwisach dostępne są ogłoszenia, w których czytamy, że potrzebny jest tester manualny. Czym taki tester oprogramowania różni się od automatycznego? Czy można być jednym i drugim? Ile zarabia się w takim zawodzie?

Tester oprogramowania to zawód, który jest niemal idealnie skrojony pod osoby początkujące w branży IT. Testy oprogramowania mają za zadanie wykazać, czy dana aplikacja lub strona WWW ma błędy, czy wszystkie elementy działają poprawnie, a jeśli nie, to co się dzieje, gdy się z nich korzysta. Jest to po prostu wcielanie się we wnikliwego użytkownika, który szuka tak zwanej „dziury w całym”.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jego zadaniem jest też przygotowywanie dokumentacji, dzięki której programiści będą mogli wprowadzić odpowiednie poprawki do kodu. Dlatego dobrze, gdy testerzy mają rozwinięte kompetencje miękkie, w tym komunikatywność.

Sprawdź: Pierwsze kroki, czyli jak zacząć przygodę z testowaniem oprogramowania

Tester manualny – co robi się na tym stanowisku i co trzeba umieć?

W pracy testera manualnego zazwyczaj rozpatruje się tak zwane przypadki testowe. Mimo iż ogłoszenia dotyczące testerów manualnych ciągle się pojawiają, to wypierają je oferty dla testerów automatycznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu przypadkach testerzy manualni będą potrzebni. Zazwyczaj są to osoby, których zadaniem jest wykonywać pewne zadane wcześniej czynności. Nieco jak żywe automaty. Dostaje się przykładowo aplikację albo sprzęt i arkusz z zadaniami do wykonania na tychże produktach lub z ich użyciem. Bywa, że są od razu jakieś odpowiedzi, z których trzeba wybrać tę właściwą dla wyniku testu. Bywa, że należy samemu opisać to, co się wydarzyło, ale to tylko w specyficznych przypadkach.

Na tym stanowisku należy wykazać się sumiennością, gdyż wykonywanie czasem setek tych samych czynności dzień w dzień może niektórych męczyć, a trzeba to robić zawsze z taką samą starannością. Ważna jest spostrzegawczość, bo czasami mały detal może sprawić, że będzie wiadomo, co jest przyczyną błędów.

W pracy testera często korzysta się z metodyki Scrum, czyli jednej z najpopularniejszych metodyk zwinnych w zarządzaniu projektami IT. Dzięki niej znacznie łatwiej i skuteczniej można rozwiązywać problemy pojawiające się podczas procesu produkcji oprogramowania, a także do dostosowywania produktów i jego funkcji do oczekiwań klienta. Metodyka ta pozwala także na sprawowanie kontroli nad całym procesem produkcji i wyłapywanie sytuacji, w których pojawiły się problemy.

Testing – wymagania

Z najnowszego raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, że w kategorii Testing/QA wśród wymagań wciąż na pierwszym miejscu znajduje się Selenium (27,9%), choć coraz bardziej zyskuje na znaczeniu znajomość SQL-a (25,36% co daje 6% wzrostu w udziale rok do roku). Największy skok widoczny był w przypadku Pythona (17,14%, co przełożyło się na 18-procentowy wzrost rok do roku.

Czym różni się Tester manualny od automatycznego?

Wcześniej opisaliśmy, czym zajmuje się Tester manualny. Tester automatyczny do swojej pracy wykorzystuje często oprogramowanie, w którym tworzy się odpowiednie skrypty pozwalające na wykonanie żmudnych czynności szybciej i precyzyjniej niż robiłby to człowiek. Dlatego osoba na tym stanowisku musi wykazywać się myśleniem abstrakcyjnym i znajomością języków programowania.

Niestety nie w każdym przypadku da się przetestować program, aplikację lub sprzęt w sposób automatyczny. Często potrzebny jest ktoś, kto po prostu uruchomi program i zacznie z niego korzystać jak zwykły użytkownik. Tylko tak można wyłapać niektóre błędy, których nie zauważy żaden skrypt.

Zobacz: Automatyzacja testów – co to jest i jakie przynosi korzyści?

Zarobki testerów – na jakie wypłaty można liczyć na tym stanowisku?

Wysokość zarobków testerów manualnych i automatycznych zależy od doświadczenia w danym zawodzie, znajomości branży i obsługi aplikacji wspomagających testy. Testerzy manualni zarabiają zazwyczaj około 15-25 proc. mniej niż testerzy automatyczni.

Tegoroczny raport No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku podaje, że wynagrodzenia w kategorii Testing/QA plasowały się na poziomie 13 440-19 000 zł netto (+VAT) przy B2B oraz 10 000-16 000 zł brutto przy Umowie o pracę.

Zarobki Testera w podziale na doświadczenie

W podziale na poziom seniority było to następująco:

Tester oprogramowania – B2B

  • Junior – 6-9,2 tys. zł netto (+VAT)
  • Mid – 12-18 tys. zł netto (+VAT)
  • Senior – 16-22 tys. zł netto (+VAT)

Tester oprogramowania – UoP

  • Junior – 5-7,5 tys. zł brutto
  • Mid – 10-15 tys. zł brutto
  • Senior – 12-18 tys. zł brutto

Dla porównania według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku osoby zatrudnione na stanowisku testera mogły liczyć na zarobki nawet w wysokości od 12 000 do 16 800 zł netto na fakturze (B2B). Jest to mediana dolnych i górnych widełek z wystawianych ofert pracy. W przypadku umów o pracę mediana wynosiła 8 500 do 12 744 zł brutto.

Obecnie testerzy automatyczni mogą zarobić nawet powyżej 30 000 zł na stanowisku seniorskim. Początkujący zaś mogą liczyć na pensję zaczynającą się od 7 000 – 8 000 zł brutto.

Total
11
Shares
_podobne artykuły