Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Umowa B2B – na czym polega?

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Obecnie zawieranie umów B2B jest coraz powszechniejsze, szczególnie w branży IT. Tego rodzaju kontrakt cechuje się wieloma korzyściami, ale ma również swoje ograniczenia. Na czym polega współpraca B2B?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022. Dodaliśmy fragment o zaletach płynących z założenia własnej działalności gospodarczej.

Sprawdź: Wypalenie zawodowe

Umowa B2B – charakterystyka

Umowa B2B, inaczej umowa business to business, to kontrakt zawierany pomiędzy dwiema firmami. Mówiąc o firmach, wyobrażamy sobie wieloosobowe organizacje. Najczęściej jednak umowa B2B to współpraca pomiędzy firmą a osobą, która założyła jednoosobową działalność gospodarczą, więc  prawnego punktu widzenia również stała się firmą.

W branży IT to najczęściej spotykany wariant umowy. W raporcie o rynku IT w Polsce w 2021 roku wykazano, że umowę B2B oferowano w niemal 3/4 ofert współpracy.

Przedmiotem umowy B2B w branży IT będzie np. świadczenie usług programistycznych. Umowa powinna być spisana szczegółowo i uwzględniać m.in. języki programowania oraz zakres świadczonych usług.

Problematyczne mogą być kwestie praw autorskich. W przypadku umowy o pracę są one przeniesione na pracodawcę automatycznie. Umowa B2B nie reguluje tych kwestii domyślnie. Programista, który podpisuje kontrakt powinien określić, jakie prawa przenosi na drugą firmę. Czy są to prawa autorskie, czy tylko licencja?

Korzyści

To, co zwykle motywuje przedsiębiorców do oferowania współpracy na zasadzie B2B to niższe koszty pracodawcy w porównaniu do umowy o pracę. Często przekłada się to na wyższe wynagrodzenie dla osoby samozatrudnionej.

Umowa B2B cechuje się także początkowo znacznie niższymi składkami ZUS oraz umożliwia korzystanie z dotacji. Osoba samozatrudniona wystawia faktury na swoje usługi, a przedsiębiorca jest zwolniony z formalnych i finansowych obowiązków, które musiałby spełniać, jako pracodawca.

Wady

Konsekwencją powyższego jest to, że w takim wariancie osoba samozatrudniona musi zadbać o odprowadzanie składek i samodzielne rozliczenie podatkowe. Z zawarcia kontraktu B2B nie wynikają także żadne przywileje, które mamy jako pracownicy. Umowa B2B nie gwarantuje urlopu, ale wiele firm w swoich ofertach sygnalizuje możliwość ustalenia płatnych urlopów w takim stosunku współpracy.

Wysokość zarobków

W 2021 roku na umowie B2B najwięcej korzystali specjaliści DevOps – widełki miesięcznego wynagrodzenia wahały się między 19,9 tys. zł netto (+VAT) a 26,2 tys. zł netto (+VAT).

Zobacz: UI Design

Zalety założenia działalności gospodarczej z punktu widzenia programisty

Popularność kontraktów B2B w firmach IT jest spora. Przy takim wariancie umowy programista może liczyć m.in. na znacznie wyższe zarobki. Jakie korzyści płyną z założenia działalności gospodarczej z myślą o współpracy z firmą IT?

Współpraca w oparciu o umowę B2B umożliwia znacznie większą elastyczność. Nie funkcjonują tu obowiązki wynikające ze stosunku pracy, dlatego programista może decydować o tym, z jakiego miejsca łączy się z firmą. Ponadto istnieje możliwość zmian związanych ze sposobem rozliczania pracy. Niektóre firmy umożliwiają tryb wykonywania zadań w oparciu o konkretne wyniki, a nie czas pracy, który trzeba spędzić w danym miejscu. Dzięki temu możesz kończyć swoje zadania szybciej i resztę czasu przeznaczyć na sprawy prywatne.

Inną możliwością wykorzystania elastyczności jest zawarcie współpracy z dodatkową firmą. Jeśli efektywnie dysponujesz swoim czasem, możesz podwoić swoje zarobki bez konieczności zwiększania roboczogodzin.

Umowa B2B – czy warto ją zawierać?

To, czy warto będzie zawrzeć umowę B2B zależy od indywidualnej sytuacji oraz planów zawodowych i prywatnych. Wiele osób wybierających taki rodzaj kontraktu podkreśla, że ceni sobie elastyczność oraz podkreśla gotowość do wzięcia na siebie obowiązków formalnych, których jest znacznie więcej niż w przypadku umowy o pracę. Specjaliści IT również podkreślają korzyści płynące z możliwości odliczania kosztów zakupów sprzętu do pracy i rachunków za Internet.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto korzystać z takiego wariantu. Warto rozważać swoją sytuację w oparciu o aktualne potrzeby i możliwości.

Total
0
Shares
_podobne artykuły