Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Work-life balance co to jest

Work-Life Balance: zarządzaj lepiej swoim czasem i zyskaj więcej wolnego

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Work-life balance. Czym jest równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym? Czy wiesz jak zarządzać swoim czasem aby zachować zdrowy balans? Work-life balance pozwala na uzyskanie więcej czasu wolnego.

Work-life balance to dążenie do stanu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. To stan połączenia dwóch aktywności, by żadna nie dominowała nad drugą.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Dyrektywa work- life balance

To inicjatywa Unii Europejskiej, która za cel postawiała poprawę równowagi pracowników między życiem prywatnym a zawodowym. W czerwcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę i miała ona zostać wdrożona do sierpnia 2022 roku przez państwa członkowskie.
Celem jest poprawa jakości życia pracowników, wzrost ich zadowolenia z pracy oraz znacznie wyższa efektywność pracy. Dodatkowo wpływa pozytywnie na gospodarkę oraz zwiększa liczbę kobiet na rynku pracy.

Zobacz – Kobiety w IT 2022 – najnowszy raport od No Fluff Jobs

Zgodnie z dyrektywą pracodawcy powinni zapewnić pracownikom pracę zdalną oraz wdrożyć działania, które będą zapobiegać nadmiernemu obciążeniu pracą.

Najważniejsze priorytety dyrektywy to:

 • Lepszy dostęp pracowników do opieki nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
 • Pracownik ma gwarancję elastycznego czasu pracy i urlopu.
 • Prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.
 • Wzmocnienie udziału kobiet w rynku pracy i popularyzowanie równości płci.

Work-life balance po polsku

Work-life balance po polsku to nic innego jak zachowanie równowagi, tj. balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Ta koncepcja zakłada skuteczne łączenie przez pracownika życia prywatnego, czasu spędzonego z rodziną i innymi zainteresowaniami oraz hobby z pracą zawodową.

Ważne jest to, aby pracodawca zapewnił swoim pracownikom czas na odpoczynek i relaks,. Pozwoli to zapobiec wypaleniu zawodowemu oraz po prostu poprawia jakość życia.

Wiele firm, aby zadbać o dobry work-life balans u swoich pracowników, decyduje się na wprowadzenie:

 • elastycznych godzin pracy
 • pracę zdalną
 • wielu udogodnień, np. żłobków, siłowni w biurze czy możliwość konsultacji psychologicznej

Zobacz: Praca zdalna bez doświadczenia – czy to możliwe w IT?

Jak zachować work-life balance?

Oprócz znalezienia odpowiedniego miejsca pracy, które takie udogodnienia wprowadza możesz również sam zadbać o równowagę wprowadzając kilka z poniższych sposobów:

 • Zaplanuj swój czas – przed rozpoczęciem pracy warto spisać rzeczy, które danego dnia musisz zrealizować. Możesz to zrobić dzień wcześniej, albo rano zanim usiądziesz do swoich tasków. Super w tym pomaga kalendarz lub też notatnik.
 • Ustal plan całego dnia – nie tylko czas w pracy, ale dodatkowo uwzględnij w nim odpoczynek i relaks oraz czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi.
 • Wyloguj się z pracy – wyłącz telefon i komputer służbowy. Ułatwi Ci to nie zaglądanie na skrzynkę mailową.
 • Wykorzystuj swój urlop – potrzebujesz odpoczynku, aby zregenerować siły i dbać o swoje samopoczucie.
 • Dbaj o ruch i zdrowe odżywianie – pozytywnie wpływają na wydajność w pracy
 • Rozwijaj swoje pasje – pozwala to oczyścić głowę, jak również odprężenie po pracy.

Musisz pamiętać, że na każdego zadziała inny sposób na zachowanie work-life balance. Znajdź sposób, który działa dla ciebie i wprowadź go do swojego życia.

Zarządzanie czasem – jak efektywnie zarządzać swoim czasem, aby realizować wyznaczone sobie cele i zadania.

Poniżej wypisaliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować:

 • Zaplanuj – rozpisz działania i zadania, które musisz wykonać na dzień, czy cały tydzień. Wyznacz priorytety i zacznij od najważniejszych zadań.
 • Określ konkretny czas – zastanów się ile dana czynność powinna zająć ci czasu i pod to ustal sobie plan działania.

Pro tip: Weź pod uwagę, że przeglądanie Social Mediów też zabiera ci czas. Jeśli wiesz, że często sięgasz po telefon, czas na odpoczynek  i ,,scrollowanie” również zaplanuj. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej kontrolować ile czasu temu poświęcasz, a z drugiej strony nie będziesz musiał sobie tego odmawiać, bo już z góry zaplanujesz na to przestrzeń.

 • Fokus – skoncentruj się na jednym zadaniu naraz.
 • Wyeliminuj rozpraszacze – wycisz telefon, przełącz go na tryb ,, skupienie” czy ,,nie przeszkadzać”, wycisz wszelkie chaty i powiadomienia mailowe.
 • Deleguj – jeśli masz możliwość, poproś innych o wykonanie niektórych zadań
 • Idź na przerwę – z góry zaplanuj przerwę i skorzystaj z niej. Regularne przerwy zdecydowanie poprawiają efektywność pracy. 
 • Znajdź motywację – zastanów co motywuje Cię do wykonywania pracy i zadań. Skup się na tym, a poprawisz swoją produktywność.

Lepsze zarządzanie czasem zapewni work-life balance. Jeśli zaplanujesz swój czas pracy jak i relaks, będziesz bardziej produktywny, zapobiegniesz wypaleniu zawodowemu, zachowasz równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Sprawdź również:

Total
0
Shares
_podobne artykuły