Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe? Twój szef prawdopodobnie zrezygnuje szybciej niż ty

Ostatnia aktualizacja 28 czerwca, 2022

Deloitte i Workplace Intelligence przeprowadziły badanie, z którego wynika, że wypalenie zawodowe to poważny problem nie tylko wśród pracowników. Menedżerowie i szefowie często czują jeszcze większe problemy, stres i presję.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Menedżerowie często skarżą się na konflikty i problemy między życiem zawodowym a prywatnym. Często biorą pracę ze sobą po godzinach i w weekendy, co sprawia, że nie spędzają czasu z rodziną. Prawie 70% dyrektorów firm poważnie myśli o odejściu z pracy dla roli, która lepiej wspiera wellbeing – czytamy w badaniu. Wiele osób chętnie zrezygnowałoby ze stanowiska dyrektorskiego na rzecz innego, które nie jest aż tak wymagające, za to mniej płatne.

Zobacz: Proof of concept

Badanie zostało zrealizowane na grupie 2100 pracowników i przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla. Od momentu wybuchu pandemii zarówno pracownicy, jak i menedżerowie mieli problem, aby nadać priorytet swojemu dobremu samopoczuciu.Aż trzy czwarte (76%) ankietowanych kierowników wyższego szczebla stwierdziło, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich samopoczucie. Z kolei jeden na trzech pracowników i kierowników twierdzi, że zawsze lub często czuje się:

  • wyczerpany
  • zestresowany
  • przytłoczony
  • samotny
  • przygnębiony

Praca wydaje się główną przeszkodą w osiąganiu lepszego samopoczucia. Z badania wynika, że 63% pracowników i 73% menedżerów uważa, że ich praca nie pozwala na wzięcie urlopu i odłączenie się.

Wypalenie zawodowe dotyczy również szefa

Jak czytamy w badaniu, dla 68% pracowników poprawa samopoczucia jest ważniejsza niż rozwijanie kariery. To ważny wniosek. Jeśli chodzi o menedżerów to aż 81% uczestników badania wybrało podobną odpowiedź. Oznacza to, że problem jest bardzo poważny. Co więcej, aż 57% pracowników i 69% członków kierownictwa poważnie rozważa rezygnację z pracy już teraz.

wypalenie zawodowe

Workplace Intelligence informuje, że wyniki badania to sygnał alarmowy dla firm. – Zastanówmy się, jak codzienna praca wpływa na samopoczucie pracowników – mówi Dan Schawbel, partner zarządzający w Workplace Intelligence. – Pracownicy nie chcą już dłużej tolerować pracy, która sprawia, że są stale wypaleni i wyczerpani. Dyrektorzy również mają dość obecnego stanu rzeczy – dodał.

Sprawdź: Apple VR headset

Badanie wykazało też pewne rozbieżności. Dla przykładu, aż 89% kadry kierowniczej uważa, że ich pracownicy są zadowoleni i dobrze prosperują. Z kolei tylko 65% pracowników ocenia swoje samopoczucie w pracy jako “dobre” lub “bardzo dobre”. Jak to rozumieć? Dyrektorzy, który czują się wypaleni, mają wrażenie, że pracownicy nie zmagają się z podobnym problemem. W praktyce tak nie jest.

Możemy też założyć, że kadra kierownicza częściej rozważa odejście z prostego powodu. Jej przedstawiciele znajdują się po prostu w lepszej sytuacji finansowej. Mają poduszkę bezpieczeństwa w postaci gotówki i mogą na spokojnie szukać nowej pracy. Tego niestety nie da się powiedzieć o pracownikach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły