Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy wspiera produktywność pracowników

Ostatnia aktualizacja 3 marca, 2023

Badania dotyczące produktywności pracowników wskazują, że w systemie 8-godzinnego dnia pracy, efektywna praca biurowa potrafi zajmować nawet mniej niż 3 godziny. Cała reszta to czas poświęcany na zupełnie inne czynności, które nie są związane z wykonywaniem obowiązków. Można sobie jednak z tym poradzić, stosując zadaniowy czas pracy. Jak dokładnie wygląda taki tryb i jak umiejscowić go w kontekście obecnych trendów?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Ile zarabia grafik?

Zadaniowy czas pracy – na czym polega?

Zadaniowy czas pracy jest sposobem organizacji, w którym pracownicy mają określoną liczbę zadań do wykonania w danym czasie. Jednocześnie nie istnieją ściśle wyznaczone godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. 

W ramach tego systemu pracownicy mogą elastycznie decydować o dostosowaniu jej trybu do swoich potrzeb i preferencji.

Oznacza to, że liczy się tu osiągnięcie wyznaczonego celu, a nie pory wykonywania zadań, które do niego przybliżają. W ten sposób pracodawca nie narzuca ściśle określonych godzin pracy, ale skupia się na wynikach, jakie pracownik osiąga.

Sprawdź: C# vs Java

Elastyczne podejście do organizacji pracy może wzmocnić efektywność

System zadaniowego czasu pracy sprawdza się w pracy zdalnej lub w przypadku pracy projektowej, w której pracownicy pracują w ramach konkretnych projektów lub zadań. Jednak nie tylko. Umożliwienie pracownikom stacjonarnym zadaniowego trybu stałoby się istotną częścią zwinnego podejścia w zarządzaniu i organizacji pracy.

Z badania No Fluff Jobs na temat pracy zdalnej wiemy, że aż 57,7% respondentów zauważa zwiększenie swojej produktywności podczas takiego trybu wykonywania obowiązków. W homeoffice’owych okolicznościach znacznie łatwiej można ustalić zadaniowy czas pracy. 

Pracując w zespołach rozproszonych, bardziej dbamy o organizację zadań za pomocą narzędzi chmurowych, do których każdy pracownik ma dostęp. Jest to konieczne dla zachowania płynności i uporządkowania ścieżek projektów, nad którymi współpracujemy.

Przeniesienie punktu ciężkości na zadaniowość, a nie czas, sprzyja wykształceniu samodzielnego trybu wykonywania obowiązków. Według badania Hubstaff na temat wydajności aż 86% pracowników woli pracę samodzielną, ponieważ odczuwają mniejszą presję, a także nie są aż tak rozproszeni. Większa niezależność od innych członków zespołu skutkuje zwiększeniem sprawczości i decyzyjności. Za tym idzie wniosek, że zadaniowy czas pracy może również poprawić wskaźniki wydajności. Taka sytuacja możliwa jest szczególnie w firmach, które borykają się z obniżoną motywacją pracowników.

Total
0
Shares
_podobne artykuły