Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zawody-dla-dziewczyn-kobiet-w-it-top-5-biznes

Zawody dla dziewczyn w IT – TOP 5

Ostatnia aktualizacja 28 marca, 2023

W tym artykule poznacie najlepsze zawody dla kobiet w IT. Branża technologiczna od dawna jest zdominowana przez mężczyzn. Jednakże kobiety robią znaczące postępy w przełamywaniu szklanego sufitu i niszczeniu barier płci. W ostatnich latach coraz więcej kobiet wchodzi do branży technologicznej i sprawdza się w różnych rolach. Choć nadal trzeba pracować nad osiągnięciem równości płci w tej branży, istnieje wiele możliwości dla kobiet mających odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę, czy chcesz coś zmienić, czytaj dalej, aby poznać zawody dla dziewczyn w IT.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Równość płci w IT

Według raportu National Center for Women & Information Technology kobiety zajmują tylko 25 proc. wszystkich zawodów związanych z informatyką. Co więcej, liczba ta znacznie spada w przypadku wyższych stanowisk.

Luka płciowa w branży technologicznej jest złożonym problemem. Wpływają na to różne czynniki, w tym stereotypy kulturowe, nieświadome uprzedzenia, a także brak wzorców. Kobiety w branży technologicznej często stają przed takimi wyzwaniami, jak różnice w wynagrodzeniu, brak możliwości awansu zawodowego, ale też dyskryminacja. Jednakże pomimo tych wyzwań, wiele kobiet dobrze radzi sobie w tej branży i wywiera na nią znaczący wpływ.

Zawody dla dziewczyn w IT – TOP 5

Poniżej prezentujemy zawody dla dziewczyn, które zdają się być idealnie skrojone pod szerokie kompetencje kobiet. Sprawdźcie je i zastanówcie się, czy faktycznie tak jest, czy jednak wolałybyście wybrać inne dziedziny IT.

1. Inżynier oprogramowania – software engineer

Inżynierowie oprogramowania są odpowiedzialni za projektowanie, rozwijanie, jak również testowanie aplikacji. Ściśle współpracują z innymi inżynierami, kierownikami projektów, a także z interesariuszami, aby zapewnić, że oprogramowanie spełnia potrzeby użytkowników.

Aby odnieść sukces jako inżynier oprogramowania, trzeba mieć duże umiejętności programistyczne, znajomość metodologii tworzenia oprogramowania, jak również doświadczenie w testowaniu i usuwaniu błędów.

2. Projektant UX – UX designer

Projektanci UX są odpowiedzialni za tworzenie angażujących, a także intuicyjnych interfejsów użytkownika, które spełniają potrzeby użytkowników. Ściśle współpracują z programistami, menedżerami produktu, ale także innymi interesariuszami. Wszystko po to, aby zrozumieć wymagania użytkowników i oczywiście zaprojektować rozwiązania, które spełniają te wymagania.

Aby odnieść sukces jako projektant UX, trzeba dobrze rozumieć zasady projektowania zorientowanego na użytkownika, mieć znajomość narzędzi projektowych, jak również oprogramowania oraz doskonałe umiejętności komunikacyjne.

3. Analityk danych – data analyst

Analitycy danych są odpowiedzialni za zbieranie, analizowanie, jak również za interpretowanie danych, aby pomóc firmom w podejmowaniu świadomych decyzji. Ściśle współpracują z innymi analitykami, kierownikami projektów, ale też interesariuszami, aby określić kluczowe wskaźniki i opracować rozwiązania bazujące na danych.

Aby odnieść sukces jako analityk danych, należy mieć rozwinięte umiejętności analityczne, znać narzędzia i techniki analizy danych oraz doświadczenie w wizualizacji danych, a także raportowaniu.

4. Kierownik projektu – project manager

Kierownicy projektów są odpowiedzialni za planowanie, wykonywanie, ale też monitorowanie projektów. Wszystko w celu zapewnienia, że są one zakończone na czas, w ramach budżetu i spełniają wymagania zainteresowanych stron. Ściśle współpracują z innymi kierownikami projektów, inżynierami, ale też z zainteresowanymi stronami, aby zapewnić, że projekt jest realizowany zgodnie z planem.

Aby odnieść sukces jako kierownik projektu, trzeba mieć doskonałe umiejętności komunikacyjne, znajomość metodologii zarządzania projektami i doświadczenie z oprogramowaniem do zarządzania projektami.

5. Pisarz techniczny – technical writer

Pisarze techniczni są odpowiedzialni za tworzenie jasnej, a także zwięzłej dokumentacji, która wyjaśnia koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Współpracują oni ściśle z inżynierami, kierownikami projektów, jak również z innymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić, że dokumentacja spełnia potrzeby użytkowników.

Aby odnieść sukces jako pisarz techniczny, trzeba mieć doskonałe umiejętności tworzenia jasnej, ale też czytelnej i konkretnej treści, znajomość oprogramowania do pisania technicznego. Przydaje się także doświadczenie w tworzeniu dokumentacji technicznej.

Zawody dla dziewczyn w IT – umiejętności wymagane na każdym stanowisku

Każdy z wymienionych wcześniej TOP 5 najlepszych zawodów IT dla kobiet w branży technologicznej wymaga unikalnego zestawu umiejętności i kwalifikacji.

Inżynierowie oprogramowania potrzebują sporych umiejętności programistycznych, projektanci UX – zrozumienia zasad projektowania zorientowanego na użytkownika, analitycy danych – świetnych umiejętności analitycznych, kierownicy projektów – doskonałych umiejętności komunikacyjnych, a pisarze techniczni – doskonałych umiejętności pisania. Ponadto każde stanowisko wymaga znajomości odpowiedniego oprogramowania, jak również technologii oraz umiejętności pracy w zespole.

zawody-dla-dziewczyn-kobiet-w-it-top-5-biuro
Zawody dla dziewczyn – różnorodność

Korzyści z wyboru kariery w IT

Istnieje wiele korzyści dla kobiet z kontynuowania kariery w IT.

Po pierwsze, przemysł technologiczny oferuje doskonałe możliwości rozwoju kariery z wysokimi zarobkami i możliwościami rozwoju zawodowego, ale też awansu.

Po drugie, kobiety w branży technologicznej mają możliwość wywierania realnego wpływu poprzez opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają życie ludzi. Mają inne spojrzenie na wiele aspektów życia, które bywa odmienne od męskiego, a to oczywiście wywiera znaczący wpływ na tworzone projekty.

Wreszcie, kobiety w branży technologicznej mają możliwość bycia częścią dynamicznej i myślącej przyszłościowo branży, która kształtuje przyszłość.

Zasoby dla kobiet w IT

Istnieje wiele zasobów dostępnych dla kobiet w IT, w tym grupy networkingowe, programy mentorskie i stypendia. Zasoby te zapewniają kobietom wsparcie i wskazówki, których potrzebują, aby odnieść sukces w branży i pokonać szklany sufit.

Niektóre z najważniejszych zasobów dla kobiet w branży technologicznej to Women in Technology International, AnitaB.org i Girls Who Code.

Historie sukcesu kobiet, które przebiły szklany sufit w IT

Ginni_Rometty.jpg
Ginni Rometty (Wikimedia)

Istnieje wiele historii sukcesu kobiet, które przebiły szklany sufit w branży technologicznej. Kobiety takie jak Ginni Rometty, dyrektor generalna IBM, a także Susan Wojcicki, dyrektor generalna YouTube, utorowały drogę innym kobietom w branży i pokazały, że można odnieść sukces w branży technologicznej jako kobieta.

zawody-dla-dziewczyn-kobiet-w-it-top-5-Susan_Wojcicki
Susan Wojcicki (Wikimedia)

Te kobiety służą za wzór dla innych kobiet w branży i inspirują je do sięgania po więcej.

Porady dla kobiet rozpoczynających karierę w branży technologicznej

Jeśli jesteś kobietą rozpoczynającą karierę w branży technologicznej, jest kilka kluczowych rad, o których należy pamiętać:

  • Bądź pewna swoich umiejętności i nie bój się zabierać głosu i dzielić swoimi pomysłami.
  • Szukaj możliwości rozwoju kariery i nie bój się podejmować ryzyka.
  • Znajdź mentora lub grupę networkingową, która zapewni Ci wsparcie i wskazówki potrzebne do osiągnięcia sukcesu.
zawody-dla-dziewczyn-kobiet-w-it-top-5-projekt

Znaczenie różnorodności i integracji w IT

IT oferuje kobietom doskonałe możliwości kariery, a w branży jest wiele miejsc pracy, które są dobrze dopasowane do umiejętności i kwalifikacji kobiet. Jednak kobiety w branży technologicznej stoją przed wieloma wyzwaniami, takimi jak nierówne wynagrodzenie, brak możliwości awansu zawodowego, a także dyskryminacja.

Aby pokonać te wyzwania, kobiety w branży technologicznej muszą aktywnie poszukiwać możliwości rozwoju kariery, nawiązywać kontakty z innymi kobietami w branży, jak również działać na rzecz siebie i swoich rówieśników.

Firmy z branży IT muszą również zaangażować się w tworzenie kultury różnorodności i integracji oraz zapewnić równe szanse wszystkim pracownikom. Pracując razem, możemy przełamać szklany sufit i stworzyć bardziej sprawiedliwą i integracyjną branżę technologiczną dla wszystkich.

Ilustracje: Wikimedia

Total
0
Shares
_podobne artykuły