Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zawody przyszłości

Zawody przyszłości – TOP3 ról w IT, które zyskają na znaczeniu

Ostatnia aktualizacja 30 grudnia, 2022

Przyspieszenie rozwoju branży IT widoczne już od paru lat nadal nie zwalnia. Szczególnie pandemia COVID-19 wpłynęła na skok w zapotrzebowaniu na usługi cyfrowe, a także zadbanie o cyberbezpieczeństwo. Przeniesienie wielu procesów do sieci poniosło za sobą konieczność wzmocnienia obszarów ochrony danych. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa poszukiwani są do zadań związanych np. z utrzymywaniem bezpieczeństwa przy okazji wykorzystywania usług chmurowych. Poza tym obserwujemy dynamiczny rozwój kategorii AI, której algorytmy obejmują coraz więcej dziedzin i ulepszają dotychczasowe rozwiązania technologiczne. To wszystko nie byłoby możliwe bez analityków pracujących z big data, którzy tworzą odpowiednie wizualizacje danych pomocne w podejmowaniu decyzji biznesowych i projektowych. Które role w IT mogą więc zostać określone jako „zawody przyszłości”? Mamy swoich faworytów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak się przebranżowić?

Zawody przyszłości – jakie role będą w cenie w najbliższych latach?

IT Security Engineer

Według raportu HackerU „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce” zapotrzebowanie na specjalistów z kategorii cybersecurity jest stosunkowo wysokie. 60% badanych zadeklarowało, że otrzymuje 1-3 propozycji od rekruterów na tydzień, a blisko 40% stwierdziło, że częstotliwość otrzymywania ofert to nawet powyżej 5 razy w tygodniu.

Oznacza to, że rynek IT pod względem cyberbezpieczeństwa jest niesamowicie chłonny. W Polsce jeden kandydat może wybierać nawet między siedmioma nieobsadzonymi wakatami. W tej kategorii również łatwiej mogą mieć juniorzy i stażyści, ponieważ firmy otwarte są nie tylko na osoby z dużym doświadczeniem zawodowym.

Zobacz: Umiejętności jutra

AI Developer

W ostatnim czasie sztuczna inteligencja zdobywa rozgłos szczególnie za sprawą narzędzi umożliwiających tworzenie obrazów lub tekstów w formie rozmowy z AI. Mowa tutaj o produktach OpenAI – Dall-e 2 i ChatGPT. Obydwa projekty udostępniono za darmo wszystkim użytkownikom, co jest idealnym krokiem w kierunku rozwoju tych maszyn. Użytkownicy, wprowadzając dane, przyczyniają się do udzielania coraz bardziej trafnych odpowiedzi i kreowania coraz lepszych obrazów.

Praca w AI ma swoje odzwierciedlenie w każdej dziedzinie, w której korzystamy z technologii. Dzięki sztucznej inteligencji algorytmy wyszukiwarek, medycyna, transport i wiele innych dziedzin wznosi się na wyższy poziom. Otrzymujemy dzięki temu lepszą jakość usługi, większą trafność procesów lub zwiększone bezpieczeństwo.

Big Data Engineer

Rozwój AI wymaga gromadzenia i przetwarzania coraz większej liczby danych. Na ekosystem big data składa się machine learning, przetwarzanie danych w chmurze, testy czy też wizualizacja. Analitycy w IT wraz z rozwojem technologii są coraz bardziej poszukiwanymi specjalistami na rynku.

Tylko w 2021 roku liczba ogłoszeń dla analityków była o 159% większa niż w roku poprzednim (No Fluff Jobs, Rynek pracy IT w 2021 roku w Polsce), co pozwala przewidywać, że dane za mijający rok utrzymają trend wzrostowy.

Total
0
Shares
_podobne artykuły