Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
znajomosc-jezykow-obcych-w-it

Po co znajomość języków obcych w IT?

Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2022

Czy znajomość języków obcych w IT jest potrzebna? Kto zyska, gdy pracownik zna jakieś poza polskim? Czy znając ich kilka, można zarobić więcej?

W wielu zawodach do skutecznego wykonywania swojego zawodu wystarczy znajomość języka ojczystego. Co więcej, niektórzy pracownicy nie znają języka, pracując w kraju innym, niż swój ojczysty. Czy jednak pracuje im się dobrze? Czy pracodawcy jest w każdym przypadku tak samo łatwo się z nimi porozumieć?

Zobacz: Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Znajomość języków obcych – przydana czy nie?

W popularnym dowcipie do dwóch kolegów podchodzi ktoś nieznajomy i w kilku językach, prócz ich ojczystego, pyta o drogę. Tamci nie odpowiadają. Osoba odchodzi zawiedziona. Wtedy jeden do drugiego mówi, gdybyś się uczył języków, to byś sobie porozmawiał. Na to ten drugi odpowiada – tamten znał kilka i pogadał sobie?

To taki dowcip z brodą, ale dobrze odzwierciedla dzisiejszy rynek pracy. W wielu dziedzinach znajomość języków jest niezbędna do porozumiewania się w zespołach, z pracodawcami lub pracownikami.

Nawet emigranci zarobkowi widzą, że jeśli znaliby język kraju, do którego wyjeżdżają szukać pracy, byłoby im znacznie łatwiej. Nie byliby narażeni na ewentualne oszustwa. Czasem podpisują kontrakty, nie znając ani słowa z tego, co jest wydrukowane na formularzach.

Co z tego, że jest się genialnym fachowcem w jakiejś dziedzinie, skoro nie rozumie się ani pracodawców, ani kolegów, ani klientów?

Znajomość języków obcych w IT

Znajomość języków obcych w IT jest szczególnie ważna. W większości firmy z branży IT są obecnie multikulturowe. Pracują w nich osoby rozsiane po całym świecie lub pracujące w jednym biurze, ale pochodzące z różnych krajów. Jak się z nimi porozumiewać?

Zazwyczaj językiem uniwersalnym w takim przypadku bywa język angielski. Jest on powszechnie stosowany w niemal każdej firmie IT na świecie. W nim dostarczane są dokumenty, podręczniki, instrukcje obsługi itp. Dopiero z niego dokonuje się tłumaczeń. Jest on dość łatwy do opanowania w stopniu pozwalającym na konwersację, tworzenie e-maili itp.

Nawet rozmowy kwalifikacyjne w obecnym czasie często przeprowadzane są po angielsku, gdyż szefowie firm i działów zazwyczaj mają opanowany ten język jako podstawowy lub drugi główny.

Najlepsze podręczniki w wielu dziedzinach pisane są lub tłumaczone w pierwszej kolejności na angielski.

Innymi popularnymi językami obcymi w Polsce są Niemiecki, Hiszpański, Rosyjski, Chiński, Ukraiński. To nimi posługuje się większość pracowników, klientów i szefów w większości firm z całego świata. Nie zawsze jest to ich język rodzinny.

Znajomość języków obcych szansą na lepszą pracę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym znacznie poprawia szanse na znalezienie dobrej pracy. Umiejętności takiego pracownika można łatwiej podnosić, gdyż będzie on w stanie szlifować znajomość tego języka obcego, a wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu łatwiej znajdzie w internecie oraz podręcznikach.

Osobę całkowicie nieznającą języka najpierw trzeba wysyłać na kurs, ta musi co najmniej kilka tygodni poświęcić na opanowanie podstaw. Jeśli nie ma do tego predyspozycji, to nie ma też szans na znalezienie lepszej pracy za granicą lub w wielonarodowościowych firmach.

Na stanowiskach wyższych niż dla początkujących, znajomość języka obcego w stopniu wyższym niż komunikatywny jest pożądana. Dzięki temu można takiej osobie powierzać znacznie poważniejsze zadania, kierowanie zespołem, kontakty z klientami i ludźmi z innych działów, także zagranicznych.

Znajomość języków obcych w IT, najlepiej kilku sprawia, że dana osoba może liczyć na zatrudnienie, ale wręcz być pożądaną na rynku pracy. Poligloci mają większe szanse na skuteczne porozumiewanie się w wielojęzycznym gronie. Mogą z powodzeniem kontaktować się z klientami, którzy nie znają języka natywnego dla danego pracownika i angielskiego czy niemieckiego. To zdecydowany atut, poza innymi umiejętnościami na stanowisku, o które ubiega się kandydat.

Poligloci lub osoby chętnie uczące się języków już po zatrudnieniu mają też większe szanse na awans, przeniesienie do lepszej pracy, innej siedziby firmy, czy zyskania zespołu fachowców mówiących innymi językami.

Sprawdź: Wyjazd służbowy – co przysługuje pracownikom?

Total
0
Shares
_podobne artykuły