Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Polecane filmy o technologii

Polecane filmy o technologii, czyli świat inspiracji

Szybki rzut oka za okno. Brr! Zima w pełni. Odruchowo łapiesz koc. Dobra, może coś by tu obejrzeć? Jakie filmy o technologii warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja 22 grudnia, 2021

Praca? Już dawno po! Mieszkanie pachnie czystością, a być może z piekarnika powoli unosi się aromat ulubionego ciasta. Cichy ambient otula wnętrze swoimi 30 uderzeniami na minutę. Słowem: ład, harmonia. Rozglądasz się dookoła i widzisz ją – kanapę. Wiesz, że jest miękka, a dzięki tuzinowi pstrokatych poduch, ergonomiczna. Szybki rzut oka za okno. Brr! Zima w pełni. Odruchowo łapiesz koc. Dobra, może coś by tu obejrzeć? Jakie filmy o technologii warto zobaczyć?

Sprawdź: Najlepszy antywirus na telefon

Co powiesz na film o sztucznej inteligencji? Syntetyczna świadomość jest tematem nader aktualnym. Zaawansowane, w pełni autonomiczne AI jest póki co pieśnią przyszłości i głównie z tego powodu oddziałuje na wyobraźnię. Filmy o technologii syntetycznej inteligencji kreują przeróżne wizje jej rozwoju, stawiając przy tym wiele ważnych pytań.

Filmy o technologii: Transcendence

Listę filmów o AI otwieramy dramatem sci-fi z 2014 roku, w reżyserii Wally’ego Pfistera. Główny bohater – dr Will Caster, w którego rolę wcielił się Johnny Depp, jest naukowcem pracującym nad wynalezieniem sztucznej inteligencji. Wkrótce uczony ginie w wyniku zamachu, a jego świadomość zostaje wgrana do komputera. Po podłączeniu do sieci internetowej AI Castera rośnie w siłę. Pytanie brzmi: jak ją wykorzysta?

„Transcendencja” jest kinem niejednoznacznym, stawiającym pytania. Reżyser sprowadza swoją rolę do bycia neutralnym narratorem, pozostawiając wszelkie oceny moralne widzom. Aspekt wizualny został zepchnięty na dalszy plan. Na próżno szukać tu widowiskowej, upstrzonej laserami wizji przyszłości. Obraz Pfistera jest dziełem stonowanym, refleksyjnym. Mocny akcent stanowi obsada w osobach Johnny’ego Deppa czy Morgana Freemana.

Ex Machina

Kolejnym obrazem poświęconym sztucznej inteligencji jest thriller sci-fi Alexa Garlanda z 2014 roku. Caleb Smith (Domhnall Gleeson) w ramach nagrody za wygraną w konkursie programistycznym zostaje zaproszony do posiadłości swojego szefa. Na miejscu dowiaduje się, że dołączy do eksperymentu poświęconemu rozwojowi AI. Jak humanoid – Ava (Alicia Vikander) wypadnie w teście Turinga?

Nie przegap: Ranking gier na Xbox Series X

„Ex Machina” jest kinem intymnym, budzącym niepokój i ciekawość zarazem. To niemal dwugodzinna wycieczka po „dolinie niesamowitości”. Liczba bohaterów została ograniczona do minimum, a akcja filmu rozgrywa się w zaledwie kilku pomieszczeniach. Celowy minimalizm tylko zagęszcza atmosferę i potęguje napięcie. Postacie są rewelacyjnie napisane oraz świetnie odegrane. Scenografia jest nienachalna. Traktowany z szacunkiem widz otrzymuje smaczny, zmuszający do refleksji obraz.

Filmy o technologii: Chappie

Reżyser Neill Blomkamp przenosi nas do zakurzonego, zdemoralizowanego do cna Johannesburga, w którym policja używa androidów do walki z przestępczością. Troje gangsterów, wśród których odnajdziemy charyzmatyczny duet z rap-rave’owego zespołu Die Antwoord, kradnie obdarzonego AI robota, by wykorzystać go do swoich niecnych celów.

Zobacz: Darmowa muzyka do filmów

„Chappie” jest mieszanką iście wybuchową. Nie tylko dlatego, że przedstawione w filmie gangsterskie porachunki wymagają użycia amunicji różnego kalibru. Blomkamp nie boi się pytań z pogranicza filozofii, a biblijną metaforykę przyozdabia rozczulającymi scenami androida ze świadomością dziecka, oglądającego „He-Mana”. Co ciekawe, w tym szaleństwie jest metoda. „Chappie”, mimo ambitnych nawiązań, jest smaczny i lekkostrawny.

Ja, Robot

Alex Proyas i jego kinowy hit przenoszą nas do roku 2035. Detektyw Del Spooner, odgrywany przez Willa Smitha, próbuje rozwikłać sprawę zagadkowej śmierci twórcy zaawansowanego modelu robota. Z czasem okazuje się, że zagrożony może być cały gatunek ludzki. No właśnie, kto tu komu zagraża?

Twórcy „Ja, Robot” postawili na widowiskowe sceny i masę akcji. Cały film to jeden wielki pościg, zrealizowany z niezwykłym rozmachem. Wszędobylski futuryzm przedstawiony w ujęciu czarnego scenariusza miesza się tu z odniesieniami do twórczości Isaaca Asimova. Proyas nie sili się na zbytnią refleksyjność. Tu liczy się akcja, sensacja i efekty wizualne. Nie ma chwili na oddech, nie ma miejsca na nudę. Całą kubaturę zajmują oszałamiające kadry Simona Duggana.

Filmy o technologii: Free Guy

Zestawienie filmów o AI wieńczy, o dziwo, komedia sci-fi. Guy (Ryan Reynolds) jest postacią niezależną w grze online. Monotonię oskryptowanego życia w wirtualnym mieście Free City przerywa postać kierowana przez Milly (Jodie Comer). Co sprawiło, że NPC wyszedł poza ramy algorytmu gry oraz jak poradzi sobie z ciężarem samoświadomości?

Kłębiące się w głowie pytania autorzy starają się maskować gęstą akcją serwowaną przez gigabajty efektów CGI. Film jest piękny wizualnie, dobrze napisany i prawdziwy w tym, co oferuje. Miłość do gier wideo wylewa się z ekranu. Nie sposób zliczyć porozsiewane w scenariuszu „easter eggs” czy nawiązania do gier multiplayer. „Free Guy” na nic się nie sili. Z całą tą swobodą mu do twarzy, a pozostawione bez odpowiedzi pytania nienachalnie odbijają się echem gdzieś z tyłu głowy.

Filmy o technologii – podsumowanie

Niezależnie, czy masz ochotę na chwile zadumy, czy na małą (i dużą) rozwałkę, na naszej liście znajdziesz coś dla siebie. Filmy o technologii pozostawiają dużą swobodę narracyjną twórcom, będąc wdzięcznym medium dla całego spektrum emocji i doświadczeń.

Total
0
Shares
_podobne artykuły