Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Mikrofon do komputera – TOP 3

Ostatnia aktualizacja 5 maja, 2022

Aby wybrać właściwy mikrofon do komputera, musimy się zastanowić nad tym, do jakiego celu będzie nam głównie służył. Spośród wielu urządzeń mamy do wyboru te najpopularniejsze, czyli mikrofony pojemnościowe, dynamiczne, przewodowe i bezprzewodowe, jednakże to nie wszystko. Czym one się różnią? Jak wybrać właściwy? Poniżej prezentujemy nasze propozycje.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022. Dodaliśmy więcej informacji o mikrofonach dynamicznych i pojemnościowych.

Mikrofon do komputera – rodzaje

Rodzaje mikrofonów możemy podzielić ze względu na sposób połączenia oraz technologię. Istnieje mnóstwo rodzajów, jednakże skupimy się na kilku najpopularniejszych.

Mikrofon przewodowy łączy się z komputerem za pomocą kabla, dzięki czemu jest najmniej awaryjnym wariantem spośród możliwych do wyboru. Stabilność połączenia przewodowego wyklucza przypadkowe zakłócenia w przesyłaniu dźwięku.

Mikrofon bezprzewodowy łączy się z komputerem za pomocą Bluetooth. Zaletą mikrofonów bezprzewodowych jest większa mobilność i wygoda, choć trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu baterii.

Mikrofon dynamiczny działa na zasadzie drgań membrany, która wytwarza fale akustyczne. To mikrofon o prostej budowie, który nie wymaga zasilania z zewnątrz. Aby z niego korzystać, wystarczy podłączyć go do miksera, powermiksera lub innego urządzenia przechwytującego sygnał za pomocą kabla XLR żeński – XLR męski lub XLR żeński – jack 6,3mm.

Mikrofony dynamiczne cechują się dużą wytrzymałością, więc dobrze znoszą wysokie ciśnienie akustyczne. Brzmienie mikrofonu dynamicznego określa się jako „ciepłe” i doskonale nadaje się do używania z różnymi źródłami dźwięku. Charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć, sprzężenia i szumy.

Mikrofon pojemnościowy jest bardziej skomplikowany w swojej budowie niż mikrofon dynamiczny. Ten rodzaj mikrofonu wymaga podłączenia kablem XLR żeński – XLR męski do gniazda z zasilaniem Phantom. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, aby urządzenia przechwytujące sygnał były wyposażone w odpowiednie gniazdo, ponieważ mimo powszechności tej technologii, nadal można spotkać urządzenia bez tego zasilania. Ich wysoka czułość sprawia, że mikrofony pojemnościowe wymagają zainstalowania ekranów mikrofonowych, aby niektóre głoski brzmiały dobrze.

Mikrofon pojemnościowy posiada dwie elektrody, które są podłączone do napięcia stałego. Jedna elektroda jest nieruchoma, a druga to membrana, którą fale dźwiękowe wprawiają w ruch. Elektrody w takim mikrofonie pełnią rolę kondensatora i zmiana odległości między nimi wywołuje zmianę pojemności kondensatora. Układy elektroniczne zmieniają te różnice na dźwięk. Mikrofon pojemnościowy oferuje najlepszą jakość dźwięków i nadaje się dla profesjonalistów.

Mikrofon do komputera – 3 propozycje dla wymagających

Poniżej prezentujemy 3 mikrofony do komputera z uwzględnieniem różnych potrzeb. Wybrane modele sprawdzą się w różnorodnej działalności, zatem każdy z nich pełnię swoich możliwości może okazać podczas konkretnego zastosowania.

Źródło: speedlink.com

Ten model to przewodowy mikrofon biurkowy o wysokości 141 mm i szerokości 52 mm, który nada się idealnie do nagrywania podcastów oraz prowadzenia transmisji na żywo. Mikrofon posiada funkcje redukcji szumów, a także regulację czułości oraz system tłumiący drgania. Do zestawu dołączony jest trójnogi statyw, gąbka mikrofonowa, a także filtr pop i kabel USB.

Podstawowe parametry:

Poziom ciśnienia akustycznego – 110 dB

Próbkowanie – 176 kHz / 24 bit

Rozmiar membrany – 14 mm

Pasmo przenoszenia – 20 ~ 20000 Hz

Waga – 335 g

Cena: ok. 150-300  zł

Sprawdź: Prezent dla informatyka

2. MAONO MKIT XLR

Źródło: maono.com

Mikrofon pojemnościowy w zestawie z biurkowym uchwytem, filtrem pop i koszykiem studyjnym pozwoli na wykonanie wysokiej jakości nagrań. Dzięki dużej stabilności, drgania i szumy będą całkowicie wyeliminowane. Mikrofon nie wymaga instalacji, więc po podłączeniu jest od razu gotowy do działania. Urządzenie posiada złącze minijack 3,5 mm.

Podstawowe parametry:

Pasmo przenoszenia – 20 ~ 16000 Hz

Poziom ciśnienia akustycznego – 132 dB

Czułość –  -38 dB

Waga – 316 g

Cena – ok. 140 zł

Zobacz: Urządzenie wielofunkcyjne

3. Fifine K658

Źródło: fifinemicrophone.com

Mikrofon dynamiczny, idealny dla graczy, który korzysta z technologii plug-and-play. Jest kompatybilny z konsolą PlayStation oraz platformami Twitch, Discord i OBS. Urządzenie wyposażone jest w mocowanie przeciwwstrząsowe, co pozwala zachować czystość dźwięku. Posiada także regulację głośności i podświetlenie RGB oraz zawiera złącze minijack 3,5 mm i USB-C. Można do niego podłączyć słuchawki.

Podstawowe parametry:

Próbkowanie – 48 kHz / 16 bit

Pasmo przenoszenia – 70 ~ 15000 Hz

Poziom ciśnienia akustycznego – 110 dB

Czułość – -50 dB

Cena – ok. 500 zł

Total
0
Shares
_podobne artykuły