Ostatnia aktualizacja 26 kwietnia, 2022
Jak monitor 144 Hz wpływa na rozgrywkę? Wysoka częstotliwość odświeżania przyczynia się do większej płynności obrazu, szczególnie w grach o dużej dynamice, a dodatkowo mniej męczy wzrok. A wiadomo, że będąc wciągniętym w grę, spędzimy przy niej raczej parę godzin.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022. Uaktualniono treść, ceny i opisy monitorów.
Czy potrzebuję monitora 144 Hz?
Warto zadbać o dobrej klasy monitor, aby wrażenia z gry były jak najlepsze. O zakupie takiego wyświetlacza myśli coraz większa liczba graczy, szczególnie tych, którzy dysponują sprzętem będącym w stanie współpracować z monitorami oferującymi taką częstotliwość odświeżania obrazu.
Niektórzy jednak nie do końca wiedzą czym różni się gra na monitorze o częstotliwości 60 Hz, a 144 Hz. Częstotliwość odświeżania to parametr wskazujący na to, ile obrazów w ciągu sekundy jest w stanie wyświetlić dana matryca w połączeniu z wewnętrzną elektroniką sterującą.
Im większa ilość klatek w ciągu sekundy, tym ruchomy obraz wydaje się płynniejszy, a dodatkowo nie występuje efekt tearingu, czyli rwania się obrazów. Jeśli karta graficzna jest w stanie wygenerować większą ilość klatek obrazu, a monitor nie wyświetli ich wszystkich, to pominięte klatki mogą wpływać na efekt przeskakiwania obiektów, który jest bardzo niepożądany podczas rozgrywki. Nie tylko męczy on oczy, ale w grach takich jak strzelanki, gdzie liczy się precyzja celowania, może w konsekwencji zmniejszać szanse gracza na dobry wynik.
Sprawdź – Monitor 27 cali – TOP3 do pracy i rozgrywki
Monitor 144 Hz – cztery mocne propozycje
Xiaomi Mi Curved Gaming BHR4269GL
DŚwietna propozycja dla graczy szukających dużego, zakrzywionego ekranu o dobrych parametrach i przystępnej cenie. Monitor obsługuje technologię AMD FreeSync Premium, czyli synchronizację karty graficznej z monitorem zapobiegającą powstawaniu teraingu, czyli efektu rozrywaniu obrazu. Zastosowano w nim matrycę VA o czasie reakcji 4 ms, która cechuje się dobrym odwzorowaniem kolorów (pokrycie palety sRGM w 121 proc.). Ponadto wyróżnia się dobrą głębią czerni i wysokim kontrastem. Mimo że jest jednym z tańszych modeli, ma funkcję picture by picture i picture in picture, a dodatkowo pozwala dzielić ekran na dwie części – jakby użytkownik korzystał z dwóch monitorów. Technologia Low Blue Light ogranicza emisję niebieskiego światła, co sprawia, że oczy mniej się męczą.
Rozdzielczość: 3440 x 1440
Format obrazu: 21:9
Przekątna: 34 cale
Cena: ok. 1900 zł
iiyama G-Master GB3461WQSU Red Eagle
Jeden z niewielu ultrapanoramicznych monitorów, który nie ma zakrzywionego ekranu, dzięki czemu znajdzie zastosowanie także w pracy, np. związanej z tworzeniem grafiki, montowaniem wideo i projektowaniem. Ten model również obsługuje technologię FreeSync Premium, ale zawiera matrycę IPS-ADS, co przekłada się na jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów w porównaniu do matrycy VA. Matryca jest matowa, dzięki czemu odblaski od niej nie męczą oczu. Ma wbudowane głośniki 2x 5W, a ekran można regulować na wysokość, pochylać i obracać.
Rozdzielczość: 3440 x 1440
Format obrazu: 21:9
Przekątna: 34 cale
Cena: ok. 2000 zł
LG 34GN850-B
Ten monitor zawiera matrycę Nano IPS, czyli autorskie ulepszenie LG, które pozwala na uzyskanie bardzo szerokiej przestrzeni barw (98 proc. gamy DCI-P3). Dzięki temu monitor uzyskał certyfikat VESA DisplayHDR 400. To nie jest wyłącznie monitor 144 Hz, gdyż w trybie overclocking jest w stanie wykorzystać częstotliwość odświeżania 160 Hz. Oferuje on także dodatkowe funkcje w grach, tj. dynamiczne rozjaśnianie ciemnych obszarów, wyświetlanie celownika i możliwość dostosowania do różnych typów gier. Oprócz FreeSync Premium, monitor obsługuje także technologię NVIDIA G-Sync. Eleganckie wykonanie podkreślono także nietypową, niemal ażurową podstawką w kształcie litery V. Ekran można regulować na wysokość i pochylać go.
Rozdzielczość: 3440 x 1440
Format obrazu: 21:9
Przekątna: 34 cale
Cena: ok. 3700 zł
Samsung C49HG90DMRX
Jeśli interesuje cię jeszcze większa immersyjność, to rozważ zakup monitora o proporcjach 32:9. 49-calowa zakrzywiona matryca została wykonana w technologii Quantum Dot LED. Monitor obsługuje technologię AMD FreeSync 2.0 zapewniającą synchronizację ekranu z kartą graficzną dla uzyskania ultrapłynnej animacji. Pozwala na to matryca VA o czasie reakcji 1 ms. Ma wbudowane także podświetlenie z tyłu, które generuje pulsujące światło, zmniejszając uczucie zmęczenia wzroku. Firma zadbała także o technologię redukcji niebieskiego światła, która sprawia, że oczy mniej się męczą przy dłuższych sesjach grania. Wpływ na to ma także matowa powłoka, która redukuje refleksy światła, które mogłyby odbijać się na ekranie.
Rozdzielczość: 3840 x 1080
Format obrazu: 32:9
Przekątna: 49 cali
Cena: ok. 4000 zł
Monitor 144 Hz – podsumowanie
Wszystkie z proponowanych monitorów mają funkcję redukcji migotania oraz filtr światła niebieskiego, co sprawia, że nadadzą się nie tylko do wielogodzinnych rozgrywek, ale też do pracy. Szczególnie designerzy i projektanci mogą docenić walory matryc monitorów dla graczy.
Doskonale sprawdzą się one na biurkach osób, które chciałyby korzystać z dwóch monitorów, ale nie mają jak ich ustawić. Można na nich wyświetlać obok siebie dwa obrazy z aplikacji, jakby mieć obok siebie dwa ekrany. Duże zakresy regulacji, technologie zapobiegania tearingowi, czyli rwaniu obrazu, a także zapewniające lepsze odwzorowanie kolorów zapewnią możliwość pracy i rozrywki na bardzo wysokim poziomie.
Zobacz – Monitor do 500 zł – 3 najlepsze propozycje