Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Najlepszy antywirus na telefon / Fot. Mikhail Nilov, Pexels.com

Najlepszy antywirus na telefon. Co polecamy?

Każdy ma smartfona i przegląda na nim internet. To oznacza, że narażamy się na ryzyko ataku. Jaki jest najlepszy antywirus na telefon?

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2022

W obecnych czasach w zasadzie każdy z nas ma smartfona i przegląda na nim internet. To oznacza, że narażamy się na ryzyko utraty danych i ataku. Jaki jest najlepszy antywirus na telefon?

Zacznijmy od razu od tego, że użytkownicy Androida niemal na pewno powinni mieć w obecnych czasach zainstalowanego antywirusa. Taka aplikacja jest zwyczajnie potrzebna w przypadku tej platformy, by ochronić telefon przed uszkodzonymi aplikacjami i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022. Uaktualniono informacje o najlepszych antywirusach.

Zobacz – Przebranżowienie na programistę. Jak się za to zabrać?

Jaki jest najlepszy antywirus na telefon z Androidem?

Aplikacje antywirusowe na Androida oferują nie tylko najwyższej klasy wykrywanie złośliwego oprogramowania i zapobieganie mu, ale także szereg funkcji zapewniających prywatność i ochronę przed kradzieżą.

Niektóre z najlepszych aplikacji antywirusowych na Androida będą tworzyć kopie zapasowe kontaktów i innych danych, śledzić telefon lub tablet przez GPS, robić zdjęcia złodziejowi telefonu aparatem urządzenia, a nawet używać smartwatcha Wear OS do lokalizowania telefonu. Możliwości są więc spore.

Aby obiektywnie wskazać najlepszego antywirusa, wykorzystaliśmy dane z labu AV-Test. To niezależna jednostka, która od wielu lat ocenia większość głównych aplikacji zabezpieczających pod kątem ich zdolności do wykrywania złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń.

Bitdefender Mobile Security

BitDefender Mobile Security

Aplikacja bezpieczeństwa Bitdefender na Androida ma prawie bezbłędną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, bardzo niewielki wpływ na wydajność, integrację zegarka Android Wear, klienta VPN i blokadę złośliwych witryn, która działa z większością przeglądarek Android. Słowem: wszystko, czego trzeba, a nawet więcej.

Sprawdź: Unreal Engine 5

Ten antywirus ma też solidne narzędzia do ochrony prywatności, w tym blokadę aplikacji, skaner Wi-Fi, funkcje antykradzieżowe i powiadomienia o naruszeniu danych.
Funkcja Scam Alert oznacza z kolei potencjalnie złośliwe linki w wiadomościach tekstowych SMS, komunikatorach i powiadomieniach ekranowych.

Bitdefender Mobile Security oferuje 14-dniowy okres próbny, ale nie jest to aplikacja freemium. Oddzielna aplikacja Bitdefender Antivirus Free na Androida (jest całkowicie darmowa) skanuje tylko w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, więc tracimy wszystkie pozostałe dodatki i funkcje.

Wersja płatna, zdecydowanie lepiej wyposażona, to wydatek rzędu 39,99 zł na rok.

Więcej: bitdefender.com

Norton Mobile Security

Norton Mobile Security

Pakiet antywirusowy Norton Mobile Security, czy też Norton 360, oferuje najlepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem spośród wszystkich testowanych aplikacji antywirusowych dla systemu Android.

Tym, czego nie znajdziemy w Nortonie, jest brak funkcji antykradzieżowych, jak również kopii zapasowych kontaktów i blokowania złośliwych linków (Link Guard).

Norton pozbył się również bezpłatnej wersji Mobile Security, która była doskonałą aplikacją antywirusową na Androida. Zostało to zastąpione aplikacją zabezpieczającą tylko dla jednego urządzenia, która kosztuje ok. 50 zł rocznie.

Jeśli zaś chcemy wydać więcej, możemy np. kupić Nortona 360 for Mobile. Wszystkie warianty są szczegółowo opisane na stronie producenta.

Więcej: norton.com

Avast Mobile Security

Avast Mobile Security

Wśród najlepszych antywirusów na telefon wyróżniamy także Avasta. To jedna z najlepiej wyposażonych aplikacji. Znajdziemy tu m.in. narzędzie do optymalizacji systemu, czarną listę aplikacji czy stron, którą można skonfigurować, czy też doradcę ds. prywatności w sieci.

Trzeba jednak zauważyć, że inne antywirusy w testach wypadały i wypadają lepiej. Zdarza się też, że niektóre funkcje mogą zwyczajnie nie działać – przykładowo funkcje antykradzieżowe nie działały poprawnie u wielu użytkowników przez długi czas. Była też funkcja blokowania połączeń, która najpierw nie działała wcale, a potem została usunięta przez producenta.

Avast oferuje również wersję bezpłatną aplikacji. Ta jednak wyświetla sporo reklam i zachęt do aktualizacji płatnej, co bywa irytujące. Wersja płatna to z kolei 20 dol. na rok.

Więcej: avast.com

McAfee AntiVirus Plus

McAfee AntiVirus Plus

Rozwiązanie McAfee zapewnia bezpieczeństwo wszystkim urządzeniom z systemem Windows, macOS, ale też Android i iOS. To po prostu pakiet na praktycznie wszystkie możliwe sprzęty.

Ponadto uzyskuje świetne, wysokie wyniki w testach AV-Test, ma solidną zaporę firewall, czy też intuicyjny interfejs obsługi. Gorzej, jeśli zdecydujesz się na pełne skanowanie systemu – może to potrwać nawet kilka godzin. Na szczęście jest to czynność, którą wykonujemy raczej tylko raz.

Silną stroną pakietu McAfee jest rozbudowane bezpieczeństwo dla urządzeń z Androidem. Antywirus gruntownie przeanalizuje zainstalowane aplikacje, jak również przeprowadzi skanowanie na żądanie. Znajdziemy też funkcje antykradzieży czy zabezpieczenia Wi-Fi.

Wada? Cena – 165 zł. Tyle trzeba zapłacić, aby ochronić wszystkie posiadane urządzenia.

Więcej: mcafee.com

Avira Security Pro

najlepszy-antywirus-na-telefon-top-5-avira-android
Kaspersky Security Cloud

Aplikacja Avira wykorzystuje chmurę, dzięki czemu dokładnie wykrywa zagrożenia związane ze złośliwym oprogramowaniem. Może blokować aplikacje, chronić pocztę e-mail.

Pakiet korzysta z nieustannie aktualizowanej bazy danych. Potrafi wykrywać nieautoryzowane korzystanie z kamery i mikrofonu.

Dzięki Avirze można też chronić swoją tożsamość (Identity Protection), a także zapewnić bezpieczeństwo danych i sprzętu w przypadku kradzieży lub jego zgubienia. Oferuje także dostęp do VPN ograniczony dziennym limitem 100 MB. Aby go zwiększyć, trzeba wykupić plan Avira Prime.

Podstawowa wersja jest darmowa, ale za wersję Prime dla 5 urządzeń (także PC) trzeba uiścić roczny abonament w wysokości 200 zł.

Więcej: Avira.com

Total
0
Shares
_podobne artykuły