Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
okulary na niebieskie światło

Okulary na niebieskie światło po 24 mc użytkowania

Ostatnia aktualizacja 21 stycznia, 2023

Okulary na niebieskie światło to jeden z tych gadżetów, które rzeczywiście warto kupić.

Prawdopodobnie właśnie teraz patrzysz na monitor, telefon lub tablet, który emituje niebieskie światło. Wpatrywanie się w jakikolwiek wyświetlacz przez dłuższy czas może prowadzić do zespołu widzenia komputerowego (sprawdź computer vision syndrome). To wyjątkowe zmęczenie oczu, które powoduje objawy takie jak ich suchość, zaczerwienienie, bóle głowy oraz niewyraźne widzenie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez producentów okularów są właśnie okulary blokujące niebieskie światło, które jest emitowane przez elektronikę.

Optometrystka i ekspertka w dziedzinie terapii wzroku, dr Miki Lynn Zilnicki, opowiada o zagrożeniach dla naszych oczu w dzisiejszym cyfrowym świecie i wyjaśnia proste kroki, które możemy podjąć, aby nie tylko chronić nasze oczy i oczy naszych dzieci, ale także pomóc im się rozwijać:

Nie brakuje jednak głosów krytyki, że okulary w praktyce nie zmniejszają zmęczenia oczu. Co mogę powiedzieć jako osoba, która już od dwóch lat stosuje takie okulary?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym konkretnie jest niebieskie światło.

Niebieskie światło to zmora nowoczesnych ekranów

Niebieskie światło to długość fali, która naturalnie występuje w świetle, w tym w świetle słonecznym. W porównaniu z innymi rodzajami światła, światło niebieskie ma krótką długość fali. To ważne, ponieważ lekarze kojarzą światło o krótkich falach z większym ryzykiem uszkodzenia oczu.

okulary Spider Man

Podczas gdy wiele urządzeń elektronicznych (w tym żarówki) emituje niebieskie światło, ekrany komputerów i telewizory emitują go wyraźnie więcej niż inne urządzenia elektroniczne. Dzieje się tak dlatego, że komputery i telewizory często używają wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Te ekrany mogą wyglądać na bardzo wyraźne i żywe, ale emitują również więcej niebieskiego światła.

Zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie może:

  • Wpływać na rytm okołodobowy, co może utrudniać zasypianie w nocy
  • Powodować bóle głowy
  • Zwiększyć zmęczenie oczu
  • Powodować zmęczenie wzroku

Niebieskie światło nie ma jednak samych wad. Ponieważ ta długość fali jest wytwarzana przez słońce, może promować czujność, sygnalizując że czas wstać i rozpocząć dzień.

Sprawdź: Co to jest offshore

Samo niebieskie światło zostało już gruntownie przebadane przez naukowców, ale głównie na zwierzętach albo w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. To sprawia, że trudno jest dokładnie ocenić, jak niebieskie światło wpływa na ludzi w rzeczywistych scenariuszach.

Są też takie organizacje jak American Academy of Ophthalmology, które twierdzą, że niebieskie światło z urządzeń elektronicznych nie prowadzi do chorób oczu. Popierają za to stosowanie innych podejść do poprawy snu, takich jak całkowite unikanie ekranów na godzinę lub dwie przed pójściem spać.

Okulary na niebieskie światło

Próbując zmniejszyć możliwe szkody i potencjalnie negatywne skutki przedłużonej ekspozycji na niebieskie światło, producenci okularów opracowali soczewki ze specjalnymi powłokami lub odcieniami zaprojektowanymi w celu odbijania lub blokowania niebieskiego światła przed dotarciem do oczu.

Ideą okularów blokujących niebieskie światło jest to, że noszenie ich może zmniejszyć zmęczenie oczu, uszkodzenia oczu i zaburzenia snu. Ale nie ma wielu badań potwierdzających twierdzenie, że okulary faktycznie to robią.

Opinia autora: Mogę natomiast powiedzieć, że po 24 miesiącach użytkowania okularów na niebieskie światło różnica jest bardzo odczuwalna. Gdy ich nie zakładam, moje oczy szybko się męczą. A jeśli nie stosuję ich wieczorem, mam później problemy z zasypianiem, bo ciągle czuję, że moja czujność jest zbyt wysoka, aby zasnąć.

Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca noszenie okularów jako alternatywy dla soczewek kontaktowych, jeśli zamierzasz spędzić dłuższy czas, patrząc na ekrany urządzeń elektronicznych. Dzieje się tak, ponieważ okulary rzadziej powodują suchość oczu i podrażnienia związane z długotrwałym używaniem soczewek kontaktowych.

Opinia autora: Zdecydowanie się z tym zgadzam! Okulary znacznie poprawiają komfort i nawet po długich godzinach pracy nie mam wrażenia, że moje oczy są zmęczone lub suche.

Ile kosztują takie okulary?

Ceny wynoszą od ok. 200 do 500 zł. Prawdopodobnie najlepszą firmą, która sprzedaje takie okulary, jest Gunnar. Specjalizuje się właśnie w tego typu produktach.

rodzaje szkieł w okularach, które blokują niebieskie światło

Rodzaje szkieł, które występują w okularach Gunnar to:

  • Clear BLPF 35 – dla dyskretnej ochrony oczu bez bursztynowego odcieniu szkieł
  • Amber BLPF 65 – dla optymalnej ochrony i wydajności (lekko żółte szkła)
  • Sun BLPF 90 – do ochrony przed ekranami cyfrowymi w nasłonecznionym otoczeniu
  • Amber Max BLPF 98 – maksymalna ochrona dzięki bursztynowym szkłom, dużo mniej zmęczone oczy podczas nocnego korzystania z ekranu
  • Clear-Transitions BLPF 35/90 – zmienne soczewki od ochrony wewnątrz i na zewnątrz (zmieniają odcień przy w zależności od nasłonecznienia)
  • Amber-Transitions BLPF 65/90 – przejście od bursztynu odcienia do przeciwsłonecznych szkieł – dla ochrony wewnątrz i na zewnątrz (zmieniają odcień przy w zależności od nasłonecznienia)

Polecane przez nas modele korzystają ze szkieł BLPF 65.

Okulary na niebieskie światło: 3 polecane modele

Gunnar Intercept

okulary blokujące niebieskie światło Gunnar Intercept

Gunnar Intercept wyglądają atrakcyjnie, ale ich główną zaletą jest to, że są opatentowane – w dodatku nawet do gier. Świetne dla tych, którzy spędzają wiele godzin grając na komputerze czy na konsoli podłączonej do telewizora.

Zobacz: Co to proof of concept

Spisują się zwłaszcza wtedy, gdy masz duży, 55-calowy (lub większy) telewizor 4K i grasz na konsoli. Po włączeniu efektów HDR i innych dodatków gry wyglądają wspaniale, ale wzrok szybko się męczy – zwłaszcza gdy siedzisz stosunkowo blisko ekranu.

Producent oferuje różne wersje okularów, zarówno jeśli chodzi o oprawki, jak i filtry redukujące niebieskie światło.

Polecany przez nas model ma szkła Amber BLPF 65. Lekko zmieniają kolory, ale za to znacząco poprawiają komfort pracy i gry – zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem lub konsolą.

Cena: 250 zł / Sprawdź na Proshop

Gunnar Onyx Amber

okulary na niebieskie światło Onyx Amber firmy Gunnar

Przeznaczone są do użytku domowego jak i dla graczy. Wykonane ze specjalnego szkła, które nie tylko ochroni nasze oczy przed skutkami nadmiernego korzystania ze zdobyczy technologicznych, ale przede wszystkim poprawi komfort podczas oglądania filmów lub pracy biurowej.

Okulary blokują niebieskie światło, ale też poprawiają kontrast, zwiększają optyczną rozdzielczość obrazu i ułatwiają wychwytywanie detali. Obraz będzie bardziej ostry, czysty, a refleksy zminimalizowane.

Testy przeprowadzone przez zespół specjalistów potwierdziły, że okulary zdecydowanie poprawiają komfort korzystania z urządzeń wyposażonych w wyświetlacze. Z tym zdecydowanie zgadzam się jako osoba, która sama korzysta z podobnych okularów od dwóch lat.

Cena: 400 zł / Sprawdź na Allegro

Gunnar Enigma Spider-Man Miles Morales Edition

okulary blokujące niebieskie światło Gunnar Enigma Spider-Man Miles Morales Edition

Wersja opracowana z myślą o graczach. Okulary są wyposażone w wysokiej jakości nylonową ramkę, stały mostek nosowy i szerokie dopasowanie. Zapewniają wysoki komfort noszenia – nawet po kilku godzinach nie masz wrażenia, że musisz je zdjąć.

Cena: 330 zł / Sprawdź na Gunnar

Total
0
Shares
_podobne artykuły