Asana idealnym narzędziem do pracy grupowej i indywidualnej
Ostatnia aktualizacja 21 marca, 2023
Jak zwiększyć produktywność zespołu? Warto wdrożyć narzędzia wspierające zarządzanie zadaniami i czasem, a także przepływem pracy. Asana jest szczególnie warta uwagi ze względu na intuicyjność interfejsu oraz możliwość integracji z wieloma programami używanymi w codziennej pracy. Co warto wiedzieć o jej możliwościach?
Sprawdź: Web App – co to jest aplikacja webowa i jakie są jej zalety?
Asana – co to jest?
Asana to popularne narzędzie do zarządzania projektami, które umożliwia skuteczne i efektywne planowanie czasu pracy i zadań. Aplikację można włączyć bezpośrednio w przeglądarce lub pobrać ją na urządzenie. Jest idealnym narzędziem zarówno dla zespołów pracujących zdalnie, jak i dla małych i dużych przedsiębiorstw. Jednak nie tylko, ponieważ sprawdzi się doskonale również w trakcie pracy indywidualnej.
Asana została założona w 2008 roku przez Dustina Moskovitza i Justina Rosensteina, którzy wcześniej pracowali w Facebooku. Celem Asany jest usprawnienie pracy zespołowej, poprzez umożliwienie użytkownikom łatwego przeglądania zadań, projektów i terminów w jednym miejscu.
Jak wygląda organizacja pracy w Asanie?
Głównym elementem Asany są zadania, które można przypisać do projektów i określonych osób oraz ustawiać terminy poszczególnych etapów ich wykonania. Użytkownicy mają do dyspozycji szereg użytecznych funkcji, m.in:
- Komentarze do zadań,
- Przesyłanie plików,
- Wysyłanie powiadomień,
- Śledzenie postępów projektu.
Grupowanie według kategorii
Asana umożliwia tworzenie projektów i grupowanie zadań według kategorii. Dzięki temu można łatwo przeglądać zadania związane z danym projektem lub kategorią, co pozwala na bardziej efektywne zarządzanie czasem.
Raportowanie
Asana oferuje również funkcje raportowania, dzięki którym można śledzić postęp projektu, przeglądać wykresy Gantta i generować raporty dotyczące pracy zespołu.
Asana – aplikacja w wersji darmowej i płatnej
Plan darmowy
Wersja darmowa umożliwia zarządzanie projektami do 15 osób. W ramach tego planu mamy dostęp do nielimitowanych funkcji podstawowych w skład których wchodzi tworzenie projektów, zadań, dziennika aktywności, a także przechowywania informacji oraz komentowania.
Ponadto w darmowej wersji aplikacji mamy do dyspozycji trzy widoki projektu, dzięki którym możemy elastycznie dopasować sposób wyświetlania do preferencji.:
- Lista;
- Tablica;
- Kalendarz.
Asana w darmowym planie udostępnia również integracje w ramach innych aplikacji używanych do pracy, szczególnie chodzi tu m.in. o Microsoft 365, Google Workspace i Slack. Oprócz tego dostępne są również podstawowe funkcje tworzenia raportów i eksport do formatów PDF oraz CSV.
Zobacz: Przebranżowienie
Plan płatny
Wersja płatna pozwala na zarządzanie projektami z większą liczbą osób oraz oferuje dodatkowe funkcje, takie jak automatyzacja zadań, śledzenie czasu pracy i zarządzanie zadaniami z różnych projektów w jednym widoku.
Do wyboru mamy dwa płatne plany: Premium i Business.
Plan Premium kosztuje 10,99 euro za użytkownika rocznie. W ramach tego planu mamy znacznie rozszerzone funkcje przepływu pracy i dodatkowy widok projektu w postaci osi czasu. Oprócz tego pojawiają się tu znacznie bardziej rozbudowane funkcje tworzenia raportów i przestaje obowiązywać limit użytkowników.
Plan Business to koszt 24,99 euro rocznie za użytkownika. W tym planie znajdziemy wszystkie funkcje z poprzednich wariantów, a dodatkowo zyskujemy możliwość zarządzania zasobami. Pojawia się opcja śledzenia czasu, który upłynął na realizacji poszczególnych zadań i projektów, ścieżka krytyczna oraz widok obciążenia pracą. Dzięki temu optymalizacja pracy zespołu staje się znacznie łatwiejsza, szczególnie w większych organizacjach. W planie Business również nie istnieje żaden limit użytkowników.