Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
darmowe-aplikacje-czy-warto-z-nich-korzystac

Darmowe aplikacje – czy warto z nich korzystać?

Ostatnia aktualizacja 15 września, 2022

Darmowe aplikacje dostępne są w każdym systemie operacyjnym. Można pobierać je przez oficjalne sklepy, ze stron producentów, a także z witryn gromadzących informacje o ich najnowszych wersjach. Czy „za darmo”, to faktycznie „dobra cena”?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022. Dodaliśmy fragment na temat korzyści płynących z korzystania z darmowego oprogramowania open source.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Darmowe aplikacje – czyli jakie?

Są różne rodzaje darmowego oprogramowania. Mogą to być aplikacje udostępnione przez twórców do dowolnego użycia, czyli freeware. Gdy twórcy ograniczają czasowo możliwość korzystania z programu i potem oczekują za nie pieniędzy, jest to trial. Shareware polega na możliwości sprawdzenia działania aplikacji, ale aby jej legalnie używać, trzeba zapłacić.

Zobacz: Licencja oprogramowania – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Bywa, że oprogramowanie jest zupełnie darmowe w przypadku wykorzystania go do celów edukacyjnych lub w ramach użytku domowego. Gdy jednak danej aplikacji ktoś chce użyć w firmie lub w celach zarobkowych, powinien wykupić stosowną licencję.

Czy warto wybierać darmowe oprogramowanie?

Płatne wersje zazwyczaj też przeznaczone są do użytku w celach komercyjnych i firmach, mają znacznie rozbudowane możliwości, które przydatne są zazwyczaj jedynie profesjonalistom.

Darmowe oprogramowanie będące odpowiednikiem płatnych i rozbudowanych wersji może zapewnić wygodną obsługę potrzebnych amatorom funkcji, a w niektórych przypadkach wręcz dorównywać im możliwościami.

Dobrym przykładem płatnych aplikacji i ich darmowych odpowiedników są choćby Microsoft Office oraz Libre Office albo Adobe PhotoShop i Gimp.

Jeśli nie zamierzacie korzystać z programów zarobkowo, a jedynie napisać dokument, stworzyć arkusz kalkulacyjny, wykonać rysunek lub prezentację do szkoły, obrobić kilka zdjęć, zmontować film z wakacyjnych nagrań, to warto pomyśleć o darmowych aplikacjach.

Jak to mówią niektórzy – „za darmo” to dobra cena.

Czy darmowe aplikacje są bezpieczne?

Zazwyczaj darmowe programy są bezpieczne. Szczególnie gdy pobiera się je ze znanych źródeł. Najlepiej pobierać je z witryn producentów lub specjalnych aplikacji-sklepów dostępnych w każdym systemie operacyjnym.

Są jednak w sieci agregatory tego typu oprogramowania. Jest sporo znanych i polecanych tego typu stron WWW. Zdarzają się jednak takie, które wśród tysięcy bezpiecznych aplikacji udostępniają wersje zmodyfikowane przez hakerów. Takie programy mogą instalować się jak normalna aplikacja. W sumie nawet może nią być, ale dodatkowo w systemie umieszczane są przy okazji trojany lub złośliwy kod malware.

Dlatego przestrzegamy przed pobieraniem niesprawdzonych aplikacji lub programów z niezbyt znanych agregatorów. Warto przed pobraniem i instalacją zweryfikować je szukając opisów i linków do nich na znanych agregatorach lub w portalach zajmujących się testowaniem i opisywaniem działania programów.

Sprawdź: Open Source – co to jest i na co pozwala?

Dlaczego warto korzystać z darmowych aplikacji open source?

Ideą open source jest zezwalanie użytkownikom na modyfikacje i rozpowszechnianie aplikacji. Istnieje wiele interesujących aplikacji, które działają w tym modelu, pozostając darmowo dostępnymi dla użytkowników. Jakie płyną z tego korzyści?

Dzięki społeczności open source, która nierzadko składa się z pasjonatów i specjalistów w zakresie programowania, aplikacje dostępne darmowo dość szybko doganiają swoje płatne odpowiedniki. Praca nad przydatnymi dla użytkowników wtyczkami, aktualizacjami czy zupełnie nowymi funkcjami pozwala na stworzenie oprogramowania, które z powodzeniem może zastąpić płatne wersje nawet w przypadku skomplikowanych zadań.

Użytkownicy ze swojej strony także mogą sugerować stworzenie funkcji, które byłyby dla nich przydatne. Jest to możliwe dzięki grupom dyskusyjnym czy też forom tematycznym skupionym wokół danego oprogramowania.

Total
0
Shares
_podobne artykuły