Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
github co to

GitHub – co to jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Ostatnia aktualizacja 16 stycznia, 2023

Programiści podczas pracy korzystają z wielu narzędzi, a jednym z najbardziej kluczowych jest system kontroli wersji. Kontrola wersji pozwala na śledzenie zmian w obrębie plików, dzięki czemu możliwe jest efektywne modyfikowanie oraz zarządzanie projektem. Obecnie najbardziej popularnym narzędziem do kontroli wersji jest Git, które jednak samo w sobie nie zapewnia pełnego rozwiązania niezbędnego do zarządzania projektem oprogramowania. Aby uzupełnić te luki możemy wykorzystać dodatkowe narzędzia, takie jak Github – co to oznacza wyjaśnimy poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Godziny Kodowania

GitHub – co to jest?

Wielu z nas na pewno usłyszało, że jakiś projekt lub osoba korzysta z serwisu GitHub – co to jednak oznacza? GitHub jest serwisem służącym do współpracy przy tworzeniu kodu. Obsługiwane obszary obejmują nie tylko przechowywanie kodu, ale także zbieranie informacji o błędach, zarządzanie projektem oraz procesy automatycznego budowania i testowania aplikacji. GitHub stał się więc swoistym centrum skupiającym programistów oraz środowisko otwartego oprogramowania.

GitHub wykorzystuje narzędzie do kontroli wersji, które nazywa się Git. Powstało ono w 2005 roku, jako odpowiedź na potrzeby programistów pracujących nad tworzeniem jądra Linux. Git, w przeciwieństwie do innych systemów kontroli wersji, jest systemem zdecentralizowanym, czyli działającym bez wykorzystania centralnego serwera. W pracy programistów Linuxa było to niesamowicie istotne, ze względu na sposób organizacji pracy w projekcie. Jednak dla ogólnego zbioru programistów, w tym także hobbystów, korzystanie z miejsca umożliwiającego przechowywanie kodu źródłowego oraz powiązanych z nim zasobów stało się niezwykle przydatne.

Serwisy typu GitHub stanowią więc stopień pośredni pomiędzy wykorzystaniem Gita w tradycyjny sposób, a systemami scentralizowanymi. Sposób pracy przewidziany przez autorów Gita zakłada głównie wysyłanie zmian za pomocą e-maili. Umożliwia to niezależność pracy od połączenia z internetem. Systemy scentralizowane wymagają do działania połączenia z centralnym serwerem.

Zobacz: DuckDuckGo a Google – jakie są różnice?

Historia powstania

Prace nad serwisem GitHub rozpoczęły się w 2007 roku. W 2008 roku, po kilku miesiącach pracy firma opublikowała pierwszą wersję serwisu. W trakcie pierwszych lat istnienia GitHub był finansowany jedynie z pieniędzy zarobionych przez serwis oraz przez inwestycje założycieli firmy. Od 2011 roku serwis zaczął dorównywać wielkością największym wówczas serwisom do publikowania kodu – SourceForge oraz Google Code. Wraz z rozwojem serwisu firma uzyskiwała coraz więcej pieniędzy od różnych inwestorów, a w 2018 roku serwis został kupiony przez Microsoft.

Dlaczego warto korzystać z serwisów typu GitHub?

Serwisy do przechowywania kodu to świetne rozwiązanie dla każdej osoby tworzącej otwarte oprogramowanie.

  • GitHub to bardzo duże skupisko ludzi. Potencjał na odnalezienie naszego projektu jest znacznie większy niż gdyby był trzymany w innym miejscu, np. na oddzielnej stronie.
  • Na tego typu serwisach łatwiej zebrać informacje od przypadkowych osób. Użytkownikowi programu jest łatwiej zgłosić problem i ten problem jest widoczny nie tylko dla niego, ale dla wszystkich.  Dzięki temu zwiększa się widoczność projektu i potencjalnie może to bardziej zachęcić do współpracy przy kodzie.
  • GitHub i podobne serwisy posiadają dodatkowe usługi typu CI, których uruchomienie nie wymaga od nas tworzenia lub integracji dodatkowych narzędzi, zatem jest bardzo wygodny do wszechstronnego użycia.
Total
0
Shares
_podobne artykuły