Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak edytować pdf

Jak edytować PDF?

Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia, 2023

Z plikami PDF mamy do czynienia nie tylko w codziennej pracy, ale też wtedy, gdy tworzymy swoje CV lub portfolio i chcemy wysłać je pracodawcy. Długa praca nad jednym dokumentem czasami przytłumia naszą czujność i nawet po korekcie tekstu przed zapisaniem, możemy zauważyć niewyłapany wcześniej błąd. Jak edytować PDF w takiej sytuacji, jeśli nie mamy dostępu do pliku źródłowego, a sprawę musimy załatwić szybko? Z pomocą przychodzi kilka narzędzi, w tym również te darmowe.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest plik PDF?

PDF to skrót od Portable Dokument Format i jest to format plików, który służy do przenoszenia i prezentacji, a także drukowania treści tekstowych i graficznych. Format PDF opracował Adobe Systems 15 czerwca 1993 roku i jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych typów dokumentów cyfrowych.

Celem PDF-ów było rozwiązanie problemów z błędami wyświetlania dokumentów edytowalnych po ich otwarciu. Błędy, które mogą się pojawić, wynikają przede wszystkim z niezgodności wersji programów lub też innych czynników wpływających na różnice w wyświetlaniu na różnych urządzeniach.

Ponadto PDF-y umożliwiają ustawienie ułatwień nawigacyjnych w postaci wewnętrznego i zewnętrznego linkowania lub tworzenia zakładek. Dzięki temu wielostronicowe pliki stają się bardziej przyjazne do przeszukiwania i bieżącego czytania.

Sprawdź: Jak zmienić pliki JPG na PDF?

Jak edytować tekst w PDF?

Aby edytować plik PDF, najlepiej wykorzystać program Adobe Acrobat. Jest to program dostępny w pakiecie Creative Cloud lub osobno w trzech planach:

 • Użytkownicy indywidualni
 • Firmy
 • Uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy

Po otwarciu programu Adobe Acrobat, wybierz opcję Edytuj plik PDF, jeśli chcesz poprawić coś w istniejącym już dokumencie.

Wgraj plik, który chcesz edytować i od razu możesz rozpocząć prace nad zmianą tekstu.

Inne opcje edycji PDF-ów w Adobe Acrobat

Oprócz tego z poziomu wstępnego ekranu możesz od razu przejść do innych działań:

 • Tworzenie nowego pliku PDF
 • Połączenie plików
 • Eksport do innych formatów
 • Edycje stron (usuwanie, dodawanie, obracanie, itp.)
 • Ustawianie zabezpieczeń PDF-ów
 • Komentowanie
 • Udostępnianie w celu zdobycia podpisu elektronicznego
 • Wypełnianie i podpis

Zobacz: Maskowanie w Illustratorze

Jak edytować PDF za darmo?

Jeśli nie pracujesz regularnie na plikach PDF w taki sposób, który wymaga ich edycji, możesz wykorzystać darmowe narzędzia online.

Z których aplikacji warto skorzystać? Poniżej znajdziesz listę.

Total
0
Shares
_podobne artykuły